Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Za kulturou
Mariánská Týnice je bývalé probošství cisterciáckého kláštera v Plasích, západně od městečka Kralovice. Je ve vsi Mariánský Týnec a slouží dnes jako Muzeum a galerie severního Plzeňska.
Cisterciáci dostali ves jakožto odkaz již v r. 1230, ale na přelomu 16. a 17. století se o ni "přetahovali" s Gryspeky, kteří si ji přivlastnili. R. 1613 při vyhrávají a je opět jejich. Stalo se tak ke štěstí Týnice a potažmo i dnes našemu; ani zdejšímu klášteru se nevyhnula třicetiletá válka, v níž byl zpustošen. Plaští cistercicáci však pozvali na začátku století 18. k renovaci plaského kláštera věhlasného architekta Santiniho a podle jeho návrhu byla následně opravována i Mariánská Týnice. Jeho prací je dnešní podoba kostela Zvěstování P. Marie, na němž se malbou podílel jezuita Josef Kramolín. Je to typická ukázka vrcholného baroka, korunovaná kopulí a nádhernou freskovou výzdobou.
Muzeum, které je dnes v prostorách bývalého probošství, nabízí několik velmi zajímavých stálých expozic. Je to expozice o historii Mariánské Týnice, dále o historickém vývoji severního Plzeňska. Od roku 2010 je otevřena národopisná expozice, kde kromě lidových zvyků, typických oděvů či například zemědělského nářadí uvidíte litinové výrobky z 19. století, pocházející z plaské slévárny, založené kancléřem Metternichem.
V Mariánském Týnci žádnou restauraci ani jinou možnost občerstvení nenajdete (pokud ji ovšem před námi někam dobře neschovali), ale v nedalekých Kralovicích si jistě z několika možností vyberete...
Než opustíte Týnici, trochu se kolem ní ještě projděte. Narazíte na majestátní památný strom, prastarou Radimovu lípu. Je posledním pozůstatkem dlouhé lipové aleje se sedmi kaplemi, která byla vysázena z Kralovic do Týnice účastníky potlačeného selského povstání v r. 1680.
Informace o vstupech a cenách na oficiálních stránkách Mariánské Týnice:
http://www.marianskatynice.cz/index.php?lang=czech&str=expozice