Městské hradby Kadaň
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Jedním z mála měst v severních Čechách, které si z velké části zachovalo svůj středověký ráz, je město Kadaň. Jedním z nejhmatatelnějších důkazů po středověké minulosti města jsou městské hradby, o které v tomto příspěvku půjde.
Za čím jedeme?
Zatímco samotné město vzniklo již v polovině 13. Století, původní hradby jsou zhruba o 100 let mladší. V pozdní gotice bylo opevnění dále zesilováno, aby bylo město lépe chráněno před útoky zvenčí. Ve své době mělo opevnění vnitřního města dva až tři pásy, přičemž existoval další okruh, který chránil před útoky i předměstí. Takto silné opevnění se dochovalo až do poloviny 19. Století, kdy se začalo město dynamicky rozrůstat. A byly to právě městské hradby, které bránili růstu. Vzhledem k tomu, že pominul původní význam hradeb, je vcelku pochopitelné, že ty museli ustoupit. V této době došlo ke zbourání hradebního okruhu, který chránil před útoky předměstí. Zároveň byly narušeny i hradby obepínající vnitřní město.
V dnešní době se započalo s opravami dochovaných hradeb, které můžeme spatřit zejména ze západní strany. Vzhledem k tomu, že v prostoru hradeb již vznikly vycházkové zóny s nádherným výhledem na údolí řeky Ohře, můžeme návštěvu městských hradeb jedině doporučit.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Kadani určitě objevíte restauraci, ve které si na něčem dobrém pochutnáte.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Z dalších památek Kadaně upozorňujeme zejména na Katovu uličku, Františkánský klášter, Bystřický můstek, Radniční věž a zapomenout nemůžeme ani na rozhlednu na Svatém vrchu.
Ostatní informace
Žádné vstupné se zde nevybírá, hradby si můžete projít zcela bezplatně.