Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Město se nachází v jižní části Vlašimské pahorkatiny, přibližně 17 km na SV od Tábora. Při východním okraji města protéká řeka Blanice, do které se tady vlévá z levé strany Novoveský potok. Jsou tady i dva větší rybníky, SZ od města je Panský rybník a na JV rybník Podhradní. Nová výstavba je soustředěna jižně od staré části. Nejstarší část města je poměrně malá. Jedná se o okolí Žižkova náměstí a svah pod kopcem, na kterém kdysi stával královský hrad. Nabízí se pohled do minulosti. Je pravděpodobné, že osídlování tohoto kraje začalo již kolem roku 700. Protože se v této oblasti nalezlo zlato i stříbro, nelze vyloučit, že tady byla hornická osada kolem roku 840. Kníže Spytihněv zde měl nechat postavit hrad. První písemná zmínka je ale až z roku 1273. Na počátku vlády Karla IV. byla Mladá Vožice městečkem se dvěma kostely. Velmi rozsáhlé a dobře provedené povídání o minulosti je na stránkách města.
Nás do Mladé Vožice přivedla náhoda. Vraceli jsme se z Posázaví a chtěli jsme jet po méně frekventovaných silnicích. Ve Vlašimi jsme se rozhodli pokračovat po dvojce s číslem 125. Projížděli jsme větší část cesty údolím Blanice, několika vískami a pro přestávku jsme si vybrali právě toto městečko. Po zaparkování na náměstí jsme se vydali na procházku městem.
Žižkovo náměstí je rozložené na svahu a dominantou, jak jinak, je místní kostel. Je postaven na terase nad ulicí, která prochází náměstím. Kostel byl postaven na místě starší svatyně, jež byla zbořena. Je zasvěcen sv. Martinovi a byl dokončen v roce 1581. Ve stavbě se pokračovalo v roce 1764, kdy se dostalo na presbytář, zadní část lodi a základy věží. Následovalo přerušení stavby a dostavba proběhla mezi roky 1794 až 1797. Kostel je jednolodní s půlkruhovým presbytářem. Při jižní straně je sakristie a pětiboká kaple. Na střeše je sanktusová věžička. Hned vedle kostela stojí pozdně gotická věž se znakem města. O něco níže je zámek. Objekt má čtyři křídla s uzavřeným nádvořím. Zámek byl postaven v barokním slohu mezi roky 1571 až 1603. I když to na první pohled nevypadá, je zámek ve velmi špatném stavu a místní o něm povídají, že brzy spadne. Na náměstí a v jeho blízkém okolí je několik barokních domů. Dolní část náměstí je zcela nová a tady se najde socha sv. Václava. Ve zdi pod terasou je kaple se sv. Janem z Nepomuku.
Z náměstí vycházíme po červené na Morávkovo náměstí. Jednopatrová budova děkanství tu stojí od roku 1775. Je barokní a má hezkou mansardovou střechu. Ne vedlejší budově je reliéf Tomáše Štítného. O něco výše je škola a před ní pomník obětem II. světové války. Pokračujeme Purkrabskou uličkou, jistě tou nejhezčí ve městě. O něco výše začíná les a cesta tudy prochází kolem kapliček křížové cesty. S přibývající výškou se otevírají mezi stromy výhledy do všech světových stran. Pod vrcholem je vodárna a cesta nás přivádí ke schodišti pod kapli Nanebevzetí Panny Marie. Ta stojí na místě zbořeného hradu, který byl rozbořen husity. Loď kaple byla postavena v roce 1646. Moc hezké a klidné místo. Stejnou cestou se vracíme na náměstí. V Husově ulici nedaleko náměstí je Památník Mladovožicka a na hřbitově kostel sv. Mikuláše. Je to raně barokní stavba z roku 1648.
Nic vhodného k nasycení jsme ve městě nenašli a na oběd jsme si zašli o něco dál. A to do známé a oblíbené restaurace Daniel ve Všechově. Pokud pojedete silnicí 19 z Tábora do Písku, můžeme doporučit. Vaří tady velmi dobře. Nevýhodou je málo parkovacích míst.
Mladá Vožice je hezké, i když malé město a za návštěvu určitě stojí. Nám se tady líbilo, až na ten nešťastný zámek.
Moc jsme toho tady nenachodili, asi tak dva kilometry. Parkovat lze bezplatně na náměstí a to je asi tak vše.