Monasterboice – zřícenina opatství
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika
Kam a jak jedeme?
Přejíždíme z Irska do Severního Irska. Cestou se zastavujeme u zříceniny kláštera Monasterboice v hrabství County Louth. To se rozkládá severně od Londýna až k hranici se Severním Irskem. Ke zřícenině Monasterboice to z hlavní silnice je jen kousek a určitě to stojí za to se tam zastavit.
Za čím jedeme?
Monasterboice byla raně křesťanská osada přibližně 10 km severně od Drogheda. Prvopočátky této osady sahají do konce 5. nebo počátku 6. století. Založil ji sv. Buite, který chtěl pokračovat v učení sv. Patrika, zakladatele křesťanství v Irsku. Osada se brzy stala významným centrem náboženství a učení. I po jeho smrti r. 521 mniši pokračovali v jeho práci přibližně až do 12. století, kdy byl klášter spálen (některé prameny uvádějí r. 1097), vypleněn, byly zničeny i učené knihy, takže se záznamů pro příští generace příliš nedochovalo.
Pravděpodobně ve 14. století zde byly postaveny dva kostely, v jejich okolí byl založen hřbitov. Z kostelů jsou nyní jen ruiny, hřbitov je zachovalý. Přibližně ze stejné doby je i okrouhlá věž 35 metrů vysoká. Ta je ve velmi dobrém stavu, jen postupem času se okolní vrstva zeminy navýšila, takže se zdá, že vchod byl jen kousek nad zemí. Schody byly však přistaveny až později. Do věže se vstupovalo oknem po provazovém žebříku, protože sloužila jako úkryt v době ohrožení.
Nejcennější památkou jsou však tři vysoké keltské kříže z 10. století. Muireadachs kříž (5,5 metrů vysoký) je pojmenovaný po bývalém opatovi, který zemřel r. 923. Je to pravděpodobně nejzachovalejší keltský kříž z té doby v Irsku. Jsou na něm vytesány výjevy ze Starého a Nového zákona. Podobné scény jsou vytesány i na nedalekém Západním kříži, který stojí v těsném sousedství věže, i když výjevy jsou v trošku horším stavu. Se svými 6,5 metry patří však mezi nejvyšší dochované keltské kříže. Pravděpodobně nejstarší je Severní kříž, který je téměř prostý – bez zdobných prvků. Vysoké kamenné kříže s vytesanými náboženskými motivy měly dříve důležitou výchovnou funkci, negramotní věřící si tak mohli číst evangelium vytesané do kamene. Jsou tam i starobylé sluneční hodiny a dvě desky s galskými nápisy.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Tudy jsme pouze projížděli. Když jsme přijeli, teprve otevírali. Je zde malé informační centrum. Nezdálo se, že by tam fungovalo občerstvení.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Místo je významnou památkou z dob nástupu křesťanství v Irsku a má neobyčejnou atmosféru. Den před tím jsme viděli zříceniny opatství v Glendalough, mysleli jsme, že nás již nic nepřekvapí. Opak je pravdou. Zachovalé keltské kříže jsou úžasné. Navíc je možno si půjčit u vchodu popis jednotlivých výjevů. Sice je to bohužel v angličtině, ale náš šikovný průvodce nám to přeložil.
Ostatní informace
Vstup je volný, jen mimo návštěvní dobu je celý objekt uzamčený. Je zde velké parkoviště, dokonce jsou zde i toalety, opět se vstupem zdarma.