Loading...

Mstěnice-unikátní středověká vesnice odkrytá archeology

Tipy na výlet Rodina s dětmi Vycházka - půldenní

Kam a jak jedeme?

Mstěnice – unikátní středověká vesnice odkrytá archeology.

Na území České republiky je mnoho zaniklých vesnic z nichž pouze asi na 11 byl proveden podrobnější archeologický průzkum. Většina z nich zanikla již ve středověku. Z těch známějších jmenujme např. Pfaffenschlag u Slavonic, Bystřec u Jedovnic a další. Mstěnice, které se nacházejí při soutoku Mlýnského potoka a říčky Mocly v katastru města Hrotovice na okrese Třebíč, však patří svým významem a zachovalostí mezi evropské unikáty.

Na znovuobjevení slovanského sídliště má největší zásluhu vedoucí archeologického výzkumu PhDr. Vladimír Nekuda, jeho syn Rostislav a mnoho dalších spolupracovníků i brigídníků, kteří pokračují ve výzkumu zahájenému již v roce 1960. Archeologický průzkum Mstěnic se pokouší zachytit vývoj slovanského osídlení a změny, které toto sídliště prodělalo během více než sedmi století. V průběhu výzkumných prací bylo zjištěno, že vesnice byla založena na zaniklém hradištním osídlení, a že toto místo bylo osídleno člověkem již v neolitu.

Za více než 40 let průzkumných prací byl odkryt hrádek, tvrz s předsunutým opevněním

ze 2. poloviny 13. století, hospodářský dvůr a další obytné a hospodářské budovy, stavby a zařízení jako chlév, kovárna, sušárna na obilí a stodoly. V areálu si můžeme prohlédnout torzo opevněné tvrze obehnané v minulosti vodním příkopem a dalších 17 usedlostí, které tvořily dohromady uzavřenou náves. Ta měla v nejužším místě šířku 3 m a podle množství spáleného dřeva se usuzuje, že v těchto místech stávala dřevěná věž uzavírající vstup na náves. Usedlost byla zpravidla tvořena trojdílným obytným stavením a přilehlými hospodářskými budovami. Z nálezů 1880 kusů kostí vyplynulo, že obyvatelstvo se zabývalo chovem dobytka zejména skotu, prasat, ovcí, koz, drůbeže, koní,(byly nalezeny i kosti psa, kočky a holuba) a pěstováním obilí, lnu a konopí. Do trojdílného obytného domu se vstupovalo ze dvora předsíní, z níž vedl po jedné straně vchod do jizby – v dnešním pojetí to byla obývací kuchyň o rozměrech asi 20 m² s hliněnou pecí a ohništěm, na druhé straně byl vchod do komory – dnešní spíže. Patrové špýchary neboli sýpky byly spojeny s obytnou budovou nebo stály samostatně ve dvoře a patří k nejstarším na našem území.

Jako na každé archeologické lokalitě tu bylo objeveno mnoho dokladů o řemeslné dovednosti dávných Slovanů. Střepy keramických nádob různě většinou jednoduše zdobených, poklice, misky, kahánky, naběračky, trojnožky, bezpočet železných, bronzových i měděných předmětů pro denní užívání jako nože, nůžky, petlice, zámky, klíče, zemědělské nářadí např. srpy, kosa, podkovy, stavební nářadí a prvky a mnoho dalších, které není možno z důvodů omezeného místa vyjmenovávat. Část těchto předmětů je vystavena v expozici, nacházející se na Městském úřadě v Hrotovicích, která je ale bohužel přístupná pouze ve všední dny.

O tom, že i poklidně hospodařící osadníci se museli bránit nájezdům lapků a vojenských hord svědčí nejen nálezy hrotů kopí, části meče, brnění a napínáku kuše ale i písemné doklady,

Citujme např. jeden pramen z archívu brněnského soudu z roku 1406, dle kterého paní Markéta obývající mstěnickou tvrz žalovala Jana Hovorku z Valče za to, že ji na obranné věži a dřevěném mostu způsobil škodu za 600 grošů, když k ní přišel žádat o zapůjčení jejích poddaných na robotu. Paní Markéta stála v té chvíli na mostě a v podstatě ho odmítla těmito vzletnými slovy: “Milý příteli, nyní sobě dělají, než když bude svátek, chci jim ráda přikázat a půjčiti jich at´ by učinili a pomohli což by mohli nejlepšího.“ Pan Hovorka však byl netrpěliv a na tvrzi provedl zřejmě nějaké vandalství. Soudu se však již nedočkal, neboť byl předtím zabit.

Bohužel, vesnice nepřežila nájezd uherských vojsk Matyáše Korvína, který táhl v roce 1468 na Třebíč. Po tomto rabovacím a vyhlazovacím nájezdu, při kterém byla ves vypálena, se našly v okolí v hlíně zašlapané šperky, které zřejmě útočníkům vypadly z přeplněných vozů.

Přijeďte se podívat na místo s pečetí historie, kterému i v nedávné době hrozilo zapomnění. Na základě byrokratického rozhodnutí měla být 40 let zkoumaná lokalita zavezena ornicí a měly se tu znovu začít pěstovat zemědělské plodiny. V současné době je tato hrozba již zažehnána a naopak od roku 2004 se dále pokračuje ve výzkumu pozůstatků středověkého mlýna.

O Mstěnicích byly vydány již čtyři rozsáhlé publikace. Z archeologických nálezů byla uspořádána výstava, která prošla šestnácti předními městy Evropy. Výsledky byly prezentovány např. i na mezinárodním kongresu o středověkém rolníkovi v Kremsu na Dunaji. Uvažovalo se i o znovuoživení této lokality zbudováním Skanzenu středověké vesnice Mstěnice a za tím účelem byl zřízen i Nadační fond. Archeologický výzkum významně sponzoruje i ČEZ a.s. Jaderná elektrárna Dukovany. Návštěvník je na místě podrobně informován na třech panelech o tom, co tu lze spatřit.

A jak se sem zájemce o historii dostane? Nejlepší spojení je vlastním autem buď z obce Rouchovan kolem zemědělského areálu Nové Dvory po polní cestě přes říčku Rouchovanku, nebo od jihu ze silnice spojující Rouchovany s Přešovicemi, kdy před Boříkovským dvorem zabočíme na polní cestu k okraji lesa kde necháme auto a žlebem s kopce sejdeme až do údolí Mlýnského potoka.

Lokalita se nachází na turistické mapě Třebíčsko KČT č. 80.

A kdo má možnost orientovat se dle GPS pak uvádíme přesné souřadnice

WGS 84 : X 49º 04´ 44,92“ , Y 16º 04´ 14,45“

Text : Ing. Rostislav Novák

Foto : Ing. Petr Novák

Za čím jedeme?

Mstěnická tvrz, zakonzervovaná torza zemědělských a hospodářských budov

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Hrotovice Hotel SPORT, možnost stravování i v restauraci v Rouchovanech

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Líbily se názorné informační panely o archeologickém průzkumu a nelíbilo se nám to, že se do výzkumu pletou amatérští "zlatokopové" s detektory

Ostatní informace

vstup na archeologickou lokalitu je zdarma

klíč od rozhledny rozhledny Babylon je nutno po telefonické domluvě na č. 568 645 317 vyzvednout u správce v Kramolíně nebo tam zajede vlastním dopravním prostředkem. Vstup na rozhlednu je zpoplatněn

Poslední aktualizace: 9.11.2010
Mstěnice-unikátní středověká vesnice odkrytá archeology na mapě
Autor: rostano
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Mstěnice-unikátní středověká vesnice odkrytá archeology

Bítov - Hasičský pivovar a Penzion u Tesařů
Bítov - Hasičský pivovar a Penzion u Tesařů
Ostatní
Myšlienka, že by sa v Bítove začalo variť pivo vznikla v roku 2013 u…
1.1km
více »
Rouchovany - renesanční věž
Rouchovany - renesanční věž
Zvonice
Dominantou obce je 28 m Vysoká renesanční věž, která byla postavena v roce 1585 pro reprezentativní umístění zvonů. Ve věži se dnes nacházejí …
1.4km
více »
Dolní Kounice - fara
Dolní Kounice - fara
Dům, budova
Již ve 13. století je v Dolních Kounicích uváděna fara, nad níž…
1.4km
více »
Webkamera Dukovany
Webkamera Dukovany
WebKamera
Webová kamera s vysokým rozlišením na 136 m vysokém stožáru u automat…
2km
více »
Jaderná elektrárna Dukovany - Informační centrum
Jaderná elektrárna Dukovany - Informační centrum
Infocentrum
V infocentru DUKOVANY se zábavnou formou dozvíte vše o Jaderné el…
2km
více »
Turistická známka č. 2117 - Informační centrum - Jaderná elektrárna Dukovany
Turistická známka č. 2117 - Informační centrum - Jaderná elektrárna Dukovany
Turistická známka
Jaderná elektrárna Dukovany je první česká jaderná elektrárna. Přesto, že je určena k výrobě elektrické energie…
2.1km
více »
Jaderná elektrárna Dukovany
Jaderná elektrárna Dukovany
Zajímavost
Pod zkratkou EDU se skrývá Jaderná elektrárna Dukovany, kterou př…
2.1km
více »
Rabštejn
Rabštejn
Zřícenina
Zřícenina hradu Rabštejn stojí na ostrohu nad pravým břehem…
3.2km
více »
Z Hrotovic do Hrotovic přes zaniklou osadu Mstěnice
Z Hrotovic do Hrotovic přes zaniklou osadu Mstěnice
Tipy na výlet
Vážení přátelé turistiky i Turistiky, tentokrát Vás pozvu na výlet z města…
3.7km
více »
Mohelenská step
Mohelenská step
Rezervace
Národní přírodní rezervace Mohelenská hadcova step. Nachází se nad l…
4.7km
více »
Dalešická přehrada
Dalešická přehrada
Tipy na výlet
Okolí přehrady je velmi malebné a romantické. Koryto lemují příkré stráně,…
4.9km
více »
Rešice - kaple sv. Jana Nepomuckého
Rešice - kaple sv. Jana Nepomuckého
Kaple
Kaple se nachází na kopci nad obcí. Jedná se o hodnotný…
4.9km
více »
Dalešická elektrárna
Dalešická elektrárna
Technická památka
Výrobní komplex nedaleké Jaderné elektrárny Dukovany dotváří přečerpávací…
4.9km
více »
Dalešice v. nádrž
Dalešice v. nádrž
Přehrada
Vodní nádrž Dalešice s nejvyšší sypanou přehradní hrází v ČR se nachází j…
5km
více »
Dalešická přehrada - lodní doprava
Dalešická přehrada - lodní doprava
Zábava, atrakce
Dalešická přehrada se nachází na středním toku řeky Jihlavy.…
5km
více »
Dalešická přehrada - hráz
Dalešická přehrada - hráz
Vodní nádrž
Dalešická přehrada je nejhlubší vodní nádrží na našem území. Její…
5km
více »
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 51. den: NPR Mohelenská hadcová step – cca 7 km: v.n. Mohelno – NS Mohelenská hadcová step – Mohelenský mlýn; Kuroslepy - hudební chrám Kalimeta+vyhlídková terasa; Kladeruby nad Oslavou – rozhledna Babylon
Jedeme na jih a jihovýchod Moravy – 51. den: NPR Mohelenská hadcová step – cca 7 km: v.n. Mohelno – NS Mohelenská hadcová step – Mohelenský mlýn; Kuroslepy - hudební chrám Kalimeta+vyhlídková terasa; Kladeruby nad Oslavou – rozhledna Babylon
Cestopisy
Neděle 3.7. 2022 K ránu teplota v autě klesla na 13 stupňů a spalo se…
5.1km
více »
Mohelenská hadcová step - národní přírodní rezervace
Mohelenská hadcová step - národní přírodní rezervace
Přírodní památka
Převážná část území se nachází na skalnatém k jihu obráceném amfiteátru n…
5.5km
více »
Dukovany
Dukovany
Zámek
Pozdně barokní zámek se nachází v Dukovanech na…
5.5km
více »
Rozhledna Babylon.
Soutěž 1 bod
www.turistikaprozivot.cz
Rozhledna Babylon.
Rozhledna
Při cyklistickém výletu okolo Dalešické přehrady jsme v Kramolíně udělali malou odbočku a vyjeli si na rozhlednu Babylon. Jedna z nejstarších rozhleden na Moravě se vypíná na…
5.6km
více »
zavřít reklamu