MUNA
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Nějak mi přišlo, že jsem dlouho nebyl v Jeseníku, tak jsem přejel sedlo, trošku se podíval do lázní a protože mě zajímalo ještě jedno místo, pokračoval jsem dál podle Bělé na sever. V údolí řeky je celkem pěkná vyjížďka na kole a přestože to mám už trošku z ruky, jezdím sem dost rád. Cílem je téměř poslední výspa civilizace, tedy lépe řečeno pohraniční obec Mikulovice a pak ještě trošku za ní.
Za čím jedeme?
Od roku 2010 je volně přístupná dříve utajená oblast MUNA. Je to oblast téměř stejně tajemná jako ta oblast 51 u Rosswellu v Novém Mexiku. Vždyť v rámci utajení ji neobjevíme např. na vojenské mapě z r. 1987, takže ani sami vojáci (přestože tam byl vojenský útvar o ni nevěděli!).
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Protože jsem tušil, že už na žádnou hospodu v takové divočině nenarazím, raději jsem se stavil v Mikulovicích U Jelena.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
A cože tedy ta tajemná oblast je zač. V lese mezi Mikulovicemi a Salisovem se rozkládal rozsáhlý objekt muničního skladu, od toho odvozený název MUNA. Původně zdejší lesy patřily vratislavskému biskupství, ovšem po obsazení pohraničí Německem se začala oblast měnit. Wehrmacht si vybral poměrně odlehlý les k výstavbě muničního skladu. Ze železniční zastávky v Ondřejovicích byla zřízena vlečka práce na stavbě se naplno rozjely v r. 1940. Areál byl pojmenován „Heeres-Munitionsanstalt Niklasdorf", areál budovali nejdřív totálně nasazení Čaši a Poláci a později i zajatci z tábora v Lambinowicích u Opole. Vznikla tak řada nízkých baráků s uskladněnou municí a dílnou ke kompletaci nábojů.
Po osvobození se na nějakou dobu stal areál sběrným místem odsunu Němců, střediskem prošlo 52 000 vysídlenců. Po odsunu se areál na nějakou dobu stal výcvikovým střediskem SNB (1947-50), od r. 1950 zde sídli dělostřelecký útvar, který přebíral ukořistěnou německou výzbroj. Ve stejném roce zde bylo dokonce výcvikové středisko řeckých partyzánů (to připomíná výcvikové tábory teroristů v Afgánistánu). To už tedy MUNA patřila armádě. Ta zde měla sklad dělostřelecké a raketové munice, sídlila zde strážní jednotka, sklady týlového zabezpečení, konzervace munice apod. Útvar 8189 měl své pobočky ve Smolkově (Opavsko), v Králíkách a Mladkově (Ústí n. Orl.). V areálu vznikli nové objekty, za účastí vojáků PTP. V 80. letech zde byly postupně likvidovány zásoby podle smlouvy SALT. Po revoluci a vstupu do NATO se hledalo nové uplatnění areálu, uvažovalo se o spolupráci a Polskou armádou, ale z té nakonec sešlo. Nakonec byl útvar i sklad zrušen, postupně se začalo s jeho likvidací (tedy zničení nebo odvoz munice). V roce 2006 areál připadl obci Mikulovice. Ta samozřejmě nemá nějakou valnou potřebu se o areál starat, od r. 2009 probíhá likvidace částí objektů (na stavební materiál, dřevo), byla zrušena vlečka a vytrhány koleje (bez Indiánů). V části zbylých objektů dnes sídlí místní firmy (nebo mají své sklady), je tu firma na likvidaci plastů apod. V r. 2010 asi 20 objektů získalo bezúplatně Hnutí Brontosaurus Jeseníky. Ti zde začali budovat „Městečko neziskových organizací“. Útočiště tu mají nalézt různé organizace, pracující s dětmi a mládeží.
Po prvních letech zde můžeme najít první stopy jejich činnosti. V celém areálu je vybudovaná stezka Munou. Naučná stezka přibližující historii a dění na území areálu. Jako stojany jsou většinou použity původní venkovní vojenské nástěnky v různých stadiích zachovalosti. Sem tam najdeme nějaké umělecké dílko, které areál zkrášluje. Celá MUNA je protkána řadou cest a silniček, kdo by chtěl areál prozkoumat důkladně, celý den by mu ani nestačil (já jsem najezdil něco přes 7km). Sem tam narazíme na ukazatele, které nás navedou na patřičná místa a objekty. Přestože byla sobota, na žádné brontosaury jsem nenarazil (pouze pracovníky plastové firmy), takže tu bylo celkem mrtvou. To je areál možná zajímavější, řada budov je totiž dosti omšelá a zanedbaná (vlastně všechny), některé se rozebírají, jiné se rozpadají samy, cesty pomalu zarůstají, zřejmě ne všechno vydrží, takže za pár let tu vznikne zajímavá divočina.
Ostatní informace
Hlavní vstup je od Bukovce, tedy části Mikulovic, já jsem sem přijel od původní vlečky, tedy od Ondřejovické strojírny od Salisova. Mimo povolení je do areálu zákaz vjezdu, jinak se tu nic neplatí a nevybírá. Naučná stezka je označená abecedně, ovšem celou jsem neprojel.