Salisovský dub
Turistické cíle • Příroda • Památný strom
Tak trošku nenápadně u vedlejší silničky z osady Salisov směrem do Ondřejovic (a Zlatých Hor) najdeme památný Dub letní (Quercus robur). Podle údajů na tabulce pod stromem se jedná o dub s největším obvodem na území CHKO Jeseníky. Jeho výskyt v této poloze je celkem zajímavý, duby rostou většinou v nižších a teplejších polohách, ovšem Jesenicko je známo svými teplými fény, zřejmě i díky tomu se tu dubu daří. U cesty byl zřejmě vysazen jako mezník na hranici pozemků. Výška dubu je kolem 23m (2005, vyhlášení ochrany). Dub byl v nedávné době určitě ještě mohutnější, jak je vidno, musela být odstraněna jedna z velkých větví. Stáří stromu se odhaduje v rozmezí 230-280 let (připočetl jsem k údajům z tabulky cca 10let).
Dub letní, též zvaný křemelák je listnatým stromem z čeledi bukovitých. Výskyt od Evropy do Malé Asie, na Kavkaz až do severní Afriky. Dub má tmavošedou rozpukanou borku, obvejčité laločnaté listy, kvete v dubnu až květnu, květy jsou jednopohlavní jehnědy, plodem jsou typické žaludy (kterými v Řáholci střílí Rumcajs). Dub je dlouhověký strom, plné dospělosti dosahuje až kolem 100 let, může se dožít až 2000 let. Maximální výška u nás známého dubu je 57m (Most, poražen r. 1905). Obvykle dorůstá výšky 30-35m. Dub je mytologickým stromem, nejvíce strom opěvují Němci, pro které je národním stromem, dub je zasvěcen bohu blesku Thórovi. Dubové ratolesti lemují výložky německých generálů a nejvyšší vyznamenání.
Ovšem i u nás kdysi byla tendence přimknout se k mohutnému dubisku na východě a někdy mám pocit, že ne všechny tato myšlenka opustila.