Muzeum Mlejn - Ostravské vodní mlýny
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Za čím jedeme?
Muzeum vzniklo, aby připomnělo dávnou slávu mlynářského řemesla, které na ostravsku přetrvalo více než 600 let, vlastně do do konce habsburské monarchie v roce 1918, kdy se Ostrava stala nejvýznamnější průmyslovou oblastí Rakouska-Uherska. A toto období také bylo poslední etapou ostravských mlýnů, kdy zemědělství a potravinářství ustoupilo průmyslové aglomeraci.
Uhhlí a železo zcela převálcovalo tehdejší zemědělský ráz krajiny, a ta tam byla sláva mlynářského řemesla. Muzeum se proto snaží přiblížit dobu, kdy mlynáři v Ostravě byli váženými občany a všechno fumgovalo ještě jinak. Na informačních panelech a v počitači jsou k dispozici informace o osmi ostravských mlýnech, a dále také o mlýnech které se nalézaly v těsném okolí Moravské Ostravy a Přívozu.
V muzeu jsou ukázky dokumentace, dobových předmětů z mlýnů, domácností, nářadí sekerníků a zedníků, sbírka peněz, kterými se platilo v době, kdy mlýny ještě fungovaly a další drobné maličkosti z doby, Franz Josefa I. a První republiky.
Adresa :
Muzeum Mlejn
Ostrava - Moravská Ostrava, Nádražní 138 A
telefon 596136033
e-mail: spolekmlejn@mlejn.com
www.mlejn.com
otevřeno: pondělí až pátek 10.00 až 17.00
v roce 2010 vstup zdarma
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo podávají v Restauraci Starý mlýn, který je součásti Muzea a Galerie Mlejn. Restaurace se nachází v přízemí.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Velice zajímavé jsou informace o historii ostravských mlýnů, které již dnes neexistují a přibližují historii Ostravy, když ještě nebyla průmyslovým městem.
Ostatní informace
Vstupné do galerie a muzea se neplatí. Po návštěvě mlejna se můžete vydat dále do centra Ostravy a navštívit například Ostravské muzeum na Masarykově náměstí.