Na Buben
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Blíží se poslední červnový víkend roku 2016 a my přemýšlíme jak ho strávit. Podle předpovědi počasí má být krásně, tak akorát na krátký dopolední výlet a pak na válení se u vody. Podle toho se i zařizujeme a v sobotu brzy ráno vyrážíme k přehradní nádrži Hracholusky.
Na parkoviště u Kempu u hráze přijíždíme tak brzy, že tam není ještě ani paní co vybírá parkovné a hned vyrážíme po červené a následně po zelené turistické značce ke zřícenině středověkého hradu Buben.
Po prohlídce hradní zříceniny, která byla v době naší návštěvy slavnostně vyzdobená, jelikož se zde před polednem konala svatba se vydáváme po modré značce údolím Úlického potoka směrem na Plešnici. Za obcí Nová Jezná odbočíme na červenou turistickou značku, která nám dovede k parkovišti u přehrady, odkud jsme na náš nenáročný, ale zajímavý výlet vyrazili.
A jelikož se už pomalu blíží poledne, jdeme hned na pláž, kde si až do pozdních odpoledních hodin užíváme krásného letního dne.
Za čím jedeme?
Hrad Buben byl vystavěn na skalnaté ostruhu nad soutokem řeky Mže a Úlického potoka (v některých pramenech se potok nazývá Plešnický) v první polovině 14. století. Písemně je hrad doložen roku 1349, kdy se o něm zmiňuje císař Karel IV. ve svých listinách. Prvními majiteli hradu byli rytíři Bubnové z Hrádku, posléze se hrad a panství stal majetkem rytířů z Nečtin. Tento rod, jelikož měl Buben jako své sídelní místo, hrad významně rozšířil, ale v roce 1471 ho prodává rytíři Petru Chlumčanskému z Přestavlk. V polovině 16. století se však Chlumčanští ze středověkého, na tehdejší dobu již nepohodlného sídla stěhují do nově vystavěných zámečků v okolí a hrad Buben je uváděn v tehdejších písemných pramenech jako opuštěný. Díky své odlehlosti však nebyl, jako spousta jiných zřícenin, rozebrán na stavební materiál, a tak i v současnosti, téměř 500 let od svého opuštění je zřícenina tohoto hradu krásným a důstojným svědkem své doby.
Vodní nádrž Hracholusky byla vystavěna na řece Mži v letech 1959 až 1964. Vodu zadržuje 27 metrů vysoká sypaná hráz, která je dlouhá 270 metrů. Rozloha nádrže je 490 ha a díky kempům a na svém břehu je ideálním rekreačním místem. Na vodní nádrži je provozována i lodní Doprava, což také zvyšuje její atraktivitu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Při cestě na zříceninu Buben jsme si vystačili s vlastními zásobami, po návratu k nádrži je pak na jejím břehu nesčetně možností, kde se občerstvit.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásná, na své stáří zachovalá zřícenina hradu Buben, ale pak i relax a pěkné koupání v nádrži Hracholusky. Prostě takto strávený den neměl chybu.
Ostatní informace
Zřícenina hradu Buben je volně přístupná, na pěknou travnatou pláž u přehrady se také žádné vstupné neplatí. Jediným výdajem bylo 50,- Kč za celodenní parkovné, které jsem zaplatil při odjezdu od nádrže.