ZOO + DINO Plzeň
Turistické cíle • ZOO a botanické zahrady • ZOO
Jsme z Ústí nad Labem, takže jsme výlet pojali formou celodenního bloudění.
Jde o spojení Zoologické zahrady, Botanické zahrady a navíc i DINOparku, dle mne asi nejzajímavějšího, který jsme z nabídky mohli vybrat. Při shlédnutí internetových stránek ZOO jsme sice nabyli dojmu, že je zahrada poněkud menší, než bychom čekali, ale jakmile se dostanete dovnitř, polije vás horko, jak celou trasu do zavíračky projít.
ZOO je rozděleno na více částí. Při vstupu jsme dostali plánek a v něm nalezli dokonce tři základní trasy poznání. Naivně jsme koukli na čas nejdelší trasy vypočítaný na dobu tří až čtyř hodin. Jenže to nepočítají s couraly, co si i rádi čtou každý popisek, a těch je v zahradě opravdu dostatek.
Chtěli jsme poznat konečně jinou zahradu, než jakou známe z našeho města. Doposud mi nebylo jasné, co může být v jiné ZOO nového, ale po tom, co jsme vstoupili branou, mi došlo, že prostředí. Najednou jsme se ocitli v záplavě opravdového parku upravených uliček, udržovaných rostlin (přeci jen jde o spojení s botanickou zahradou) a zvířat, u nichž jsme doufali, že nás svým řevem, pískáním či dováděním, vítají. Tedy nádherný vstup.
ZOO se nachází v krajní části města, tedy není vsazena do přímého, mnohdy až nepříjemného, pachu aut, které se zahradou nemají zhola nic společného. Je postavena na kopcovitém terénu, ale bylo možné potkat i návštěvníky na vozíčku či s kočásky, tedy přístupná i bezbariérově. Cesty minimálně asfaltované, spíše v tom přírodním pojetí, což dělalo zahradu příjemnější, hlavně z chůze tolik nebolejí nohy. Pavilony udržované s reálným pachem i zvuky daného kontinentu a zvířat. ZOO ani není přehnaně přeplněná prodejními stánky, ale v mírném duchu doplněna místy k nabrání energie či zchlazení.
V horní části zahrady jsme se setkali i s historickou částí, kde jsme měli možnost vyzkoušet mletí mouky pomocí kamenů, otestovat pevnost hliněných staveb domků nebo tvorbu nádob. Statek nabídnul shlédnutí Kovářských prací a historických náčiní na pole, ale nejen to.
DINOpark jsme na druhou stranu čekali poněkud větší, po reklamách z televize. Ale i zde jsme byli spokojení. Hned na vstupu nás přivítal strašný řev dinosaurů a pohled na tatínky, kteří jakoby omládli do let jejich synů. Popravdě, nebyl jsem v tu chvíli jiný, jak ten svět dokázal pohltit.
Dinosauři jsou vyrobeni opravdu důvěryhodně a mnohdy i při bližším pohledu z nich vycházel strach. Někteří jsou ozvučeni, jiní zpohyblivěni, zbytek zůstal statickými, leč na kráse i hrůze jim to neubralo, mimoto se u nich dalo bezpečně fotit.
Jako první jsme dostali doporučení navštívit 3D kino, které je v ceně vstupenky, aby děti měli možnost poznat roli a postavení dinosaurů. Vlastně to bylo pro ně takovým odlehčením, po jeho shlédnutí již neměli takový strach a dá se říct, že si z nich udělali i domácí mazlíčky. Dále je v objektu i hřiště, kde je možné vžít se do role paleontologů, tedy sami si "vykopat" kostru dinosaura, dále se svézt na laně nebo si užít prolézačky. Ve spodní části jsme našli i vyhlídku s i krásným výhledem a horizontem vzdálenější Plzně. Při východu jsme neopomněli využít návštěvy DINOshopu, kde jsme mohli nakoupit dárky pro celou rodinu a hned vedle ukrytého, zcela neškodného, DINOtetování.
Návštěvu hodnotíme velmi pozitivně a ještě dodnes máme o zážitky postaráno.