Na hrad Helfštýn
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Vydáme se na hrad Helfštýn (zvaný také Helfštejn, německy Helfenstein), který založil po roce 1278 loupeživý rytíř Friduš z Linavy na území, které náleželo pánům z Drahotuš. Odtud také jeho jméno - Helfen - Stein (Helfův Kámen), pochází od Helfa (Helfrida,Helferika,Fridusia-Friduše-Bedřicha). Tato kouzelná hradní pevnost se nachází nad údolím Moravské brány, asi 5 kilometrů od Lipníka nad Bečvou. Sem je možné dostat se pohodlně vlakem ze směru od Prahy a Olomouce nebo od Vsetína či Ostravy. Odtud se můžeme vydat rovnou pěšky po červené turistické značce přímo na Helfštýn nebo využít autobusové Dopravy do Týna nad Bečvou a tady pak opět navázat na červenou, je to asi 2 kilometry přímo k hradní bráně.
Za čím jedeme?
Vydali jsme se na 29. ročník mezinárodního setkání uměleckých kovářů na hradě Helfštýně, který se konal 28. - 29. srpna 2010. Záměrem vzniku prvního setkání v roce 1982 byla konfrontace návštěvníků hradu s tímto uměleckým řemeslem a základní myšlenka, kterou je popularizace uměleckého kovářství a zprostředkování pravidelných kontaktů uměleckých kovářů z celého světa, zůstává nadále hlavním motivem pořádání všech ročníků.
Z historie hradu:
Původně nevelký hrad byl vybudován na oválném půdorysu, zaujímal prostor dnešního 4. nádvoří. Fridušovi z Linavy, který hrad nechal zbudovat, jej odňal král Václav II. někdy koncem 80. let 13. století a později jej postoupil pánům z Kravař. Za nich byl nejprve kolem původního hradu vybudován nový parkán, později jižně od původní stavby menší předhradí (dnešní 3. nádvoří) a vytesán dnešní 3. hradní příkop. Kravařům náležel hrad do roku 1447, pak následovali páni z Sovince, Kostkové z Postupic a od roku 1474 Pernštejnové. Za prvního Pernštejna Viléma na přelomu 15. a 16. století došlo k výraznému rozšíření a přestavbě hradu. Byl rozšířen palác ve vnitřním hradě, zesíleno původní opevnění, vybudovány nové brány a příkopy, jihozápadní opevnění včetně štítové zdi a hospodářské budovy i Okrouhlé bašty na dnešním 2. nádvoří. Pernštejnům náležel hrad do roku 1554. Pak následovali páni z Ludanic a od roku 1580 Petr Vok z Rožmberka, který hrad v roce 1592 prodal Bruntálským z Vrbna. Ti vybudovali v místech původního hradu rozsáhlý pozdně renesanční dvoukřídlý palác, jehož stavbou porušili původní dispozici hradního jádra. Po konfiskaci v roce 1622 získali hrad Ditrichštejnové. Od té doby přestal být panským sídlem a sloužil jen jako vojenská základna. Byl obléhán neúspěšně Dány a Švédy, po skončení třicetileté války bylo jeho opevnění zčásti demolováno, ale již v 60. a 80. letech 17.století, v době nebezpečí tureckého vpádu, bylo opět obnoveno, jihozápadně od vstupu do hradu bylo zřízeno barokní opevnění, které bylo naposledy upraveno po roce 1740 za válek s Pruskem. V roce 1763 byl hrad definitivně opuštěn a koncem 18. století z hradu odvezen všechen cennější materiál, v roce 1817 střelbou zbourána větší část tzv. Trubačské věže. V polovině 19. století byla v hradě zřízena restaurace, v roce 1863 za Hatzfeldů - Weissweilerů byla hradní zřícenina poprvé opravena, potom v roce 1911 za Althanů. Roku 1945 přešel hrad do majetku státu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Oběd doporučuji v Týně nad Bečvou v Restauraci Pod hradem, přímo u autobusové zastávky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Určitě doporučuji obejít si hradby celého hradu, úžasná dokonalost a majestátnost, nemá chybu.
Ostatní informace
Vstupné během konání Hefaistonu je 80 korun pro dospělé a 40 korun pro děti, běžné vstupné činí v březnu 20 korun pro dospělé a 10 korun pro děti, od dubna do října je to 40 korun pro dospělé, 30 korun pro důchodce a 20 korun pro děti od 6-ti let. Během konání Hefaistonu je možné využít kyvadlovou autobusovou Dopravu přímo k hradu v ceně 30 korun pro každého.
Na výlet vlakem
Vlakem je možno dojet do Lipníka nad Bečvou.