Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Do přírody • Na kole
Výchozím bodem naší vyjížďky byl opět náš oblíbený penzion Royal Garden ve Štítarech. Obec Štítary se nachází cca na půl cesty mezi Jemnicí a Znojmem (silnice 408), nedaleko Vranova nad Dyjí. Trasu jsme museli přizpůsobit našemu šestiletému synkovi, který je však nadšeným a zarputilým cyklistou ale i tak to byla jeho první větší zkouška a čekalo nás téměř padesát kilometrů.
Ze Štítar jsme vyrazili po cyklostezce číslo 5007 směrem na Zálesí a dále rovně cca 2,5 km až na rozcestí kde se cyklostezka stáčí vlevo do Chvalatic. Hned na začátku obce je krásný kostelík s malebným hřbitovem, který stojí za krátkou zastávku a dále pokračujeme stále po cyklostezce číslo 5007 až na křižovatku s pomníčkem. Zde odbočíme ke hradu Bítov a po pár stech metrech nás po pravé straně uvítá Rozhledna Rumburak (turistická známka 1688) kde se lze i dobře najíst. Pro děti je zde hrací koutek. Kousek je to pak na hrad Bítov (turistická známa 223), který jsme pro tentokrát prohlédli jen z venku a jeho prohlídku nechali na jindy. Vrátili jsme se asi čtyři sta metrů zpět směrem k rozhledně a uhnuli vpravo na lesní cestu a kolem kapličky a opevnění (řopíků) sjeli dolu do Bítovské zátoky. Pozor sjezd je to velmi prudký a místy krkolomný, opatrnost je na místě. Odměnou je malebná zátoka, kde jsme poobědvali a vykoupali v osvěžující vodě.
Po krátkém relaxu jsme pokračovali podél vody auto kempem po asfaltové cestě a přes most, který je pod předsunutou baštu hradu Cornštejn. Po dalším kilometru a půl odbočíme prudce vlevo na Lančov a dáme se do kopce. Stoupání je to místy poměrně příkré, po úzké silnici, která vzhledem k silniční uzávěrce ve Vranově byla loňské léto velmi frekventovaná, ale dovedla nás ke hradu. Zřícenina hradu Cornštejn (turistická známka 810) je jednou z nejromantičtějších co znám. Nachází se na skalním ostrohu v meandru řeky Dyje, tedy dnes spíše ve výběžku co zabíhá do Vranovské přehrady. Hrad nechal postavit ve dvacátých letech 14.století Rajmunda z Lichtenburka se souhlasem krále Jana Lucemburského. Nový hrad posílil obranu královského hradu Bítov a chránil přístupovou cestu z Rakous a od Vranovského hradu. V polovině 14. století vznikl o hrad spor mezi Lichtenburky a pány z Jindřichova Hradce a na Telči. Lichtenburkové však hrad uhájili. Roku 1422 se hrad pokoušeli neúspěšně dobýt husité. Největší rozkvět hrad zažil v 2. třetině 15. století za Jana z Lichtenburka a Cornštejna, nejvyššího komorníka zemského soudu v Olomouci. Hrad byl rozšířen o dolní předhradí s hospodářskými a administrativními budovami a zesílenými vstupními branami s padacími mosty a jedním předbraním. V jádru hradu vyrostl tehdy nový reprezentativní dvoupatrový palác. Na blízkém návrší ("Na Baště") také vzniklo mohutné dřevěnohlinité předsunuté opevnění, které mělo zabránit palbě na hrad z nebezpečně krátké vzdálenosti. Jeho syn Hynek se pak zapsal dokonce do dějin mezinárodní politiky. Odmítl přísahat věrnost králi Jiřímu z Poděbrad a podporován římským papežem zahájil v roce 1463 otevřenou vzpouru.Hrad byl obléhán 11 měsíců moravským zemským vojskem. Silou však hrad dobyt nebyl, posádka se nakonec v červnu 1465 vzdala kvůli hladu. Hrad byl poté odbojnému Lichtenburkovi zkonfiskován a udělen jako svobodné zboží pánům Krajířům z Krajku. S Lichtenburky na Bítově se nicméně Krajířové neustále hašteřili, a tak nakonec kolem roku 1530 se hrad vrací koupí zpět do rukou Lichtenburků. Kvůli přetrvávajícím výpadům tureckých vojsk byl Cornštejn v roce 1542 ještě naposledy opevněn. Po vymření rodu v roce 1576 koupili Cornštejn Štrejnové ze Švarcenavy, kteří přestali sídlo udržovat. Když jej roku 1617 přebírali Jankovští z Vlašimi, byl hrad označen za pustý. Prohlídka hradu jistě stojí za to. Dále jsme pokračovali na Lančov, kde na návsi je příjemná hospůdka s posezením venku, takže pivečko a odpolední svačinka bodla. A to už nás čekala závěrečná část cesty a to sjezd do Vranova pod Dyjí, kdy během něho se nám otevře krásný výhled na Vranovský zámek a dále přes korunu hráze, Onšov a kopec Švýcarák zpět do Štítar.
V Podyjí jsme strávili krásných 14 letních dní ve Štítarech v útulném apartmánu Royal Garden www.royalgardenap.cz kde je velice romantické ubytování v okrasné zahradě s možností koupání ve venkovním bazénu, příjemného posezení u vína a grilu a velice kvalitním zázemí pro cyklisty s velice příjemnými a ochotnými majiteli.
Občerstvit se lze téměř po celé trase, ať už v místních hospůdkách, nebo něco koupit ve vesnických potravinách.
Část cesty vede klidovou zónou, lesem nebo po cyklostezce, v letních měsících je zde však velmi živo a jízda na kole vyžaduje hlavně v okolí Vranovské nádrže plné soustředění a velkou ohleduplnost. Část po místních silnicích třetí třídy a tady záleží hlavně na řidičích a ty jsou bohužel různí. Sinice jsou bolestí asi našich všech přírodních nádrží, jakmile se voda trochu ohřeje, takže v Bítovské zátoce je sice krásně, ale ve vodě poněkud zeleno.
Hrad Cornštejn - otevřeno denně červen - září od 9,00 do 17 hodin, poslední prohlídka začíná v 16,15hod a trvá cca 45 minut. Plné vstupné 25,-Kč, snížené 15,-Kč.