Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Na Hřebečský hřbet do oblasti obce Mladějova na Moravě a jeho jeden výrazný ostroh, zvaný zde odborně kuesta, kde původně stávalo staroslovanské hradisko a později středověký hrádek. Po těchto stavbách se do dnešních dnů dochoval už pouze dvojitý val s příkopem, dobře viditelný z přístupové cesty. Dnes zde stojí jednoduchá asi 8 m vysoká trámová konstruce rozhledny (či spíše posed), vybudovaná zde před šesti lety. Z ní se naskýtá široký rozhled do okolní KRAJINY směrem na jižní část Lanškrounska a severní část Moravskotřebovska. Přímo pod námi leží malebná obec Mladějov s roztroušenými statky. Za ní pak další obdobná obec Rychnov, nad níž se tyčí majestátný a pověstmi opředený Rychnovský vrch. Při dobré viditelnosti se na horizontu zleva objeví nejdříve panoráma Orlických hor, pak Králického Sněžníku, celý hřeben Jeseníků a Zábřežské vrchoviny.
GPS: 49°49'18.608"N, 16°34'37.878"E
Zaparkovali jsme ve střední části Mladějova na upravené ploše poblíž muzea železnic a po žlutě značené cestě, která tudy prochází, se vydalí horní části obce kolem několika rázovitých statků (jedním z nich byla i památkově chráněná rychta) vzhůru směrem k lesu. Podešli jsme hlavní trať, nad obcí pak i koleje lesní železničky a nad ní u bývalé mladějovské hájenky přešli na zelenou značku. Po ní strmějším výstupem kolem dnes již nefunkční studánky až do sedla. Odtud pak krátkou odbočkou přes bývalé valy až na vrchol vyvýšenimy k rozhledně. Celká délka je kolem 3 km.
Využili jsme služeb blízkého Rychnona na Moravě. Ubytovali jsme ve velice pěkné ubytovně obecního úřadu zvané Na rychtě, kde jsou sice jednoduše, ale pěkně zařízené pokoje a prostorná společná kuchyňka s jídelnou. V týdnu si lze zde v místní obecní jídelně zajistit i oběd. Polévka, hlavní jidlo a čaj nás přišlo na rovných 50,- Kč. Večeři jsme zvládli ve zdejší restauraci U housliček (asi 1,5 km od ubytovny, odtevírají od 10.30 hod.).
Jednoduchost konstrukce rozhledového místa, které bylo zbudováno místními lesníky ve volném čase asi před šesti lety. Dále pak jedinečný rozhled s nezvykle širokou výsečí rozhledu, která je nejširší ze všech rozhledových míst na Hřebečském hřbetu. Doporučuji všem sem zavítat co nejdříve, neboť konstrukce má už téměř za zenitem a není jisté jak dlouho ještě vydrží. Ideální by bylo sehnat někde finanční prostředky pro vybudování kvalitního a trvalejšího výhledového místa. Při celkové výšce stavby cca 8-10 m by nemusely být ani tak vysoké.
Na rozhlednu mohou pohodlně vylézt všechny věkové kategorie, které již nebo ještě zvládnou lezení po žebříku. Vyhlídkový Ochoz se nachází asi 6 m nad zemí. U rozhledny je i informační tabule o historii kopce a malý přístřešek s lavičkami.