Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Za kulturou
Hlavní město Polska Varšava není zrovna turistickou destinací č. 1. Většina našinců si myslí, že tady není nic k vidění, tak proč sem jezdit, že? Nicméně je opak pravdou, Varšava (Wawa, jak ji Poláci důvěrně přezdívají...) má i staré město s královským hradem, které doslova vstalo z popela jako bájný Fénix a nabízí mnoho krásných míst k vycházkám a světe drž se, stejně jako naše "superúžasná" Praha figuruje na seznamu UNESCO a to od roku 1980 a navíc má stejnojmenou čtvrť - Pragu.
Do Wawy se nejlépe dostaneme letecky a pro ty, kteří to nemají zas tak daleko jako já, je lepší cesta autem. Cesta sice není nic moc, 380 km je docela dálka, ale jakžtakž ubíhá. Jen si člověk musí zvyknout, že dálnice jako u nás končí za Katovicemi u letiště a potom už vede po polských rychlostních cestách. Cesta je sice čtyřproudová, ale neustále přerušovaná semafory...
Varšavské staré město je malebné a člověk jen stěží pozná, že se vlastně jedná téměř o kopii města, postavenou po druhé světové válce. Najdeme zde hradby, náměstí lemované rádoby starobylými domy i královský hrad.
Během Varšavského povstání bylo 85 procent starého města zničeno, zbyla zde doslova hora trosek. Němci město zničili zcela záměrně jako trest za povstání a odpor obyvatel. Chtěli také dostat na kolena symbol polské státnosti. Město bylo zničeno, ale hrdost Poláku a jejich odhodlání ne. Po válce se hned začalo se stavbou zničených staveb a během 5 let byla postavena téměř dokonalá rekonstrukce starého města s použitím původních fragmentů staveb. Byla to úplně nová zkušenost, která měla vliv na válečnou obnovu dalších měst po celé Evropě. Obnoveny byly kostely, paláce, městské domy, hradby. Obnova Wawy měla širokou podporu celého národa a ponětí o budování města se dostalo až k nám do česko-polského pohraničí (někdy se dětem dokonce říkávalo: Nezlob, nebo pojedeš budovat Varšavu.... ). Znovuvýstavba starého města byla unikátním příkladem obnovy celého urbanistického celku v duchu zásad památkové péče a zasáhla také do dějin urbanismu novým náhledem na urbanizaci měst zničených válkou. Rekonstrukce byla nákladná a složitá, ve starém městě byly stavby původem ze středověku a i ty bylo třeba obnovit, včetně složitých klenebních systémů kostelů a dalších historických stavebních kostrukcí. Myslím, že dnes by obnova byla mnohem složitější a nákladnější. Řemesla upadají a po válce stále ještě bylo plno lidí, která stará řemesla uměla poctivě. V dnešní době skla, polystyrénu, železobenonu a porothermu se staví úplně jinak...
Církevní stavby, královský palác a městské domy a paláce byly věrně obnoveny a po desítkách let po znovuvybudování má i člověk znalý problém zjist co je nové a co je původní...
Za prohlídku také stojí nádherný barokní královský zámek ve Wilanově, který téměř bez úhony přežil válečné běsnění a kde je nyní zámecká expozice.
Ve Varšavě je mnoho možností ubytování, my jsme zamířili do jednoho malého penzionku na venkově. Ve městě je plno restaurací a jídelen, kde mají velkou nabídku mezinárodních i tradičních jídel. Určitě vyzkoušejte tradiční a velmi oblíbená kopytka s masem, houbami nebo výbornou držkovou polévku (flaczki), pro ty co nemají rádi držky tak polévku žurek. Nezapomeňte vyzkoušet bigos (maso se zelím).
Wawa mě mile překvapila svou živostí a opravdovostí. Nepotkáte zde proudy turistů jako v Praze a město není tak "skanzenoidní" jako naše Praha (i když ta je určitě krásnější). Lidé jsou milí a je zde celkově vzato větší pohoda než v našem hlavním městě.
Ceny, otvírací doby a další užitečné informace se dají najít na:
http://www.warsawtour.pl/en