Na vrchol Vidhoště.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Vidhošť ( 759 m.n.m.) je nejvyšší ze skupiny několika hor na samém okraji Šumavského podhůří. Najdeme jej severovýchodně od Kolince, nad údolím řeky Ostružné. Samotná hora je táhlý hřeben přes 1 km dlouhý, ve směru JZ - SV. Celý vrchol je porostlý smrkovým lesem, na svazích jsou skromné smíšené porosty, ve kterých převládá buk. Nejvyšší bod je označen známou bílo- červenou tyčí. Pod východním svahem má své sídlo roztomilý medvídek, který byl součásti romantického místa s jezírkem. Po tom již zbyla jen zanesená bažina. Na jižním svahu je přibližně metrová kamenná zídka o délce kolem 30 metrů a prochází tudy i cyklostezka. Na křižovatce lesních cest jsou zajímavá boží muka. Na JZ straně hřebene je nádherná skála. Asi padesát metrů pod ní je odtud jediná vyhlídka jižním směrem.
Za čím jedeme?
Cesta začíná na vlakové zastávce Mokrosuky. Odtud se jde do obce Kašovice, která je vzdálená asi 0,5 km. Nad obcí je zalesněné návrší, kde stojí zřícenina tvrze z první poloviny 14. století. Za vsí protéká řeka Ostružná, přes kterou vede silnice do Čermné. Za řekou začíná stoupání, které v podstatě končí až na vrcholu cílové hory. V Černé na návsi stojí hezká barokní kaplička a pomník padlým ve světové válce. Silnička stoupá pod východní svah Hostidráže ( 698 m.n.m.). V tomto úseku se otevírají nádherné výhledy k jihu na hory Šumavy. Odtud se jde již lesy, které jsou přímo rájem houbařů. Po přejití cesty je stoupání strmější a končí na hřebeni. Skála jistě upoutá každého návštěvníka. Je asi 10 m vysoká a je možné vylézt na její vrchol. Překvapí západní hrana, která je zcela zarovnaná. Půvab ji dodávají koberce mechů a láká i větší skulina u její paty. Nedaleko je kámen, který připomíná menhir, ale zde je jistě výtvorem přírody. Odtud lze sejít po severním svahu na cestu značenou modrou, která vede do Kolince. Zajímavější je ale průchod lesem JZ směrem. Z okraje lesa je již vidět městys Kolinec. Zdejší kostel je románského původu a byl postaven kolem roku 1220. Na náměstí je několik barokních domů a nad silnicí do Sušice jistě jeden z nejzajímavějších židovských hřbitovů v zemi. Cesta končí na zdejším nádraží.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst se lze v Kolinci, hospoda je přímo na náměstí a je zde i prodejna potravin. S případným ubytováním v této oblasti také nebudou žádné potíže.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Velmi hezké jsou během cesty výhledy na Šumavu. Krásné čisté lesy nabízejí množství hub a nemusejí se ani moc hledat. Dětem se jistě bude líbit zdejší medvídek. Hezká jsou boží muka a nejkrásnější na celé cestě je vidhošťská skála.
Ostatní informace
Celá cesta je okolo 5 km, její první část je stálé stoupání. Z Mokrosuk na vrchol jsou asi 3 km a převýšení je více jak 250 m. Tato část cesty není značená. Cestou z vrcholu lze využít modrou značku z Ústalče do Kolince. Ale i ostatní cesty tímto směrem končí na okraji městyse. Vše je na mapě KČT č. 64 Šumava – Železnorudsko. Železniční stanice Mokrosuky a Kolinec jsou na trati č. 185 z Klatov do Horažďovic předměstí.