Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Do přírody
Krásný únorový den s modrou oblohou se jen stěží dá prožít doma za kamny. Vybíráme si pro náš výlet krátký úsek údolím šumavské řeky Ostružné. Něco málo o řece samé. Pramení mezi Hadím vrchem ( 1022 m.n.m.) a Javornou ( 1090 m.n.m.) v nadmořské výšce 938 metrů. Délka jejího toku je 40, 4 kilometrů a pod Sušicí předává z levé strany své vody řece Otavě, když si předtím prorazila cestu napříč Svatoborskou vrchovinou. Konečnou výletu je Hrádek u Sušice s hezkým zámkem. Zámek nechali postavit Račínové z Račína v roce 1590 v renesančním slohu. K němu nechal postavit nový barokní zámek v roce 1731 Jan Ferdinand Desfours. Období socialismu zámku moc nepřálo, v roce 1976 dokonce spadla zámecká věž. Poničený objekt kupuje v roce 2000 Šumavaplan s.r.o. a zámku se postupně vrací zašlá krása. Tolik stručná historie a naše cesta začíná.
Od sušického nádraží je to pár desítek metrů k řece. U mlýna Hamr přecházíme na levý břeh a stezkou pod chatami jdeme k silnici ze Sušice do Tedražic. V okolí řeky jsou z počátku louky, které přecházejí v listnatý les olší a topolů. Ten je neprůchodný a tak až k jižní části Tedražic musíme po silnici. Tady silnici opouštíme, řeku máme po levé straně a nad ní je železniční trať. Za vískou se nám několikrát otevírá pohled na kostel sv. Vavřince na Zdouni. Řeka se tu o svoji vodu dělí s mlýnským náhonem. Před Cihelnou přecházíme na pravý břeh a docházíme k rozcestí se zelenou od Sušice. V okolí se nacházejí staré sejpy a svůj domov si tady našel i barvínek menší ( Vinca minor), který tu obsadil několik ploch. Les končí, před námi jsou první domky Hrádku. Znovu přecházíme most a jdeme k zámku.
Před zámkem se mezi stromy ukrývá socha sv. Vincence Ferrerského z 18. století. Zámek samotný má několik křídel. Před vstupem je menší nádvoří s novější sochou. Ve štítě je znak bývalých majitelů panství. V zámku je restaurace, část slouží k ubytování a v prvním patře je i něco k prohlížení. Součásti zámku je kaple sv. Valburgy. Na velkém nádvoří je proti kapli zámecké wellness. Na jižní straně navazuje na zámek park. Je celý obehnán zdí a v rozích jsou dva altánky. V parku je také kašna, kaple a dětské hřiště. Nad tím vším se rozkládají koruny několika starých stromů. Z parku je hezký pohled do údolí řeky. Severní část zámku si zachovala něco z období renesance. Současně se opravuje další objekt, barokní zámecký špýchar. Ten bude pro veřejnost otevřen v červenci. Od zámku scházíme k Hrádeckému mlýnskému rybníku, od kterého je zajímavý výhled na část zámeckého areálu. V části mezi rybníkem a řekou je starý mlýn a větší dětské hřiště. Památný dub u rybníka má jistě přes 200 let. Opět přecházíme řeku a jdeme na nádraží. Socha sv. Jana z Nepomuku a pomník padlým jsou dva zajímavé objekty obce. Na domě při hlavní silnici je pamětní deska spisovatele Františka Pravdy. Zbývá dojít na nádraží a počkat na motoráček.
Oběd v zámecké restauraci si nedáme nikdy ujít. Vaří tu výborně a pivo také umějí ošetřit. Obsluhující personál je příjemný a nikdy se nečeká. Zájemci o ubytování mají možnost bydlet přímo na zámku.
Znám Hrádek ještě z dob, kdy byl skoro rozvalinou a od té doby se proměnil k nepoznání. Občas sem zacházíme, což je i důkazem, že se nám tady líbí.
Celá cesta je dlouhá kolem 5 kilometrů. Jde se po rovině a jen část po silnici je méně příjemná. Hezké jsou výhledy po okolí. Z Hrádku do Sušice je možné jet vlakem. V zámku se koná během roku několik kulturních a společenských akcí. V barokním špýcharu má být galerie.