Na východě Svatoborské vrchoviny.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Ze Sušice jedeme směrem k jihu po silnici č. 169 a přibližně po 4 kilometrech jsme před Dlouhou vsí. Tady odbočíme vlevo do vsi, kterou projedeme až do její jižní části, kde je škola a kostel. Pod kostelem je malé parkoviště. Odtud budeme pokračovat pěšky do vsi Bohdašice, poté chceme vystoupit na Bohdašický vrch a přes Platoř se vrátit do Dlouhé Vsi. I když to na první pohled vypadá na krátký výlet v Šumavském podhůří, jeho nabídka je dosti velká. Během této cesty se před námi budou postupně vynořovat výhledy jak na hory Svatoborské vrchoviny tak i na hory Šumavy a zcela jistě toho bude daleko víc.
Za čím jedeme?
První zastavení je již na samém počátku a patří kostelu sv. Filipa a Jakuba ve Dlouhé Vsi. Původně zřejmě raně gotický kostel, byl v následných stoletích stavebně upraven. Již samotný pohled na svatyni jistě upoutá, ale jeho největší tajemství se nachází uvnitř. Jedná se o gotické fresky a ty nejhezčí jsou skryté za oltářem. Oproti kostelu stojí škola a na terase u kostela zajímavý pomník padlým ve světové válce. V okolí kostela roste i několik památných stromů. Tolik zatím k obci samotné a můžeme jít. Silnice nás vede k jihu a ještě v obci samotné začíná táhlé a dlouhé stoupání. Za vsí se otevírají pohledy především k západu, severu a východu. Na severu je vidět Svatobor ( 845 m.n.m.), západu patří pásmo Stráží a na východě je vrch Na Platoři ( 687 m.n.m.). S přibývající výškou je před očima Dlouhá Ves, osada Janovičky, údolí Otavy a na severu část Sušice. Vpravo od silnice je návrší Vostlouka ( 664 m.n.m.) a na opačné straně svahy Slunečního vrchu ( 699 m.n.m.). Docházíme do sedla, kde je bělostná kaplička. Pod sedlem je víska Bohdašice a po pravé straně Zaječí návrší ( 617 m.n.m.).
Otevřely se nám také výhledy na hory Šumavy. Je odtud vidět na JZ Křemelná ( 1125 m.n.m.) a výrazný Radkovský vrch ( 907 m.n.m.). Blíže k nám je mezi zelení lesů bělostí svítící kostel na Mouřenci a ves Annín. Scházíme do Bohdašic a u kaple na kterou se asi zapomnělo, jdeme po silničce vlevo a začíná dosti příkré stoupání na Bohdašický vrch ( 666 m.n.m.). Z louky na vrchu je vidět na jihu Huťská hora ( 1187 m.n.m.), na JV hrad Kašperk a na východě Sedlo ( 902 m.n.m.) s rozhlednou. Docházíme k velmi hezkým Božím mukám a pokračujeme ke křížku u odbočky ke Třem prdelkám. Odtud je to kousek na vrchol Slunečného vrchu a začíná klesání k Platoři. Sedlo se nám ukazuje v celé kráse a jsou vidět osady Milčice a Záluží. Přibližně po deseti minutách se objevuje první stavení osady Platoř. Náves s kapličkou a starou lípou obklopuje pár stavení. Stará lípa patří ke stromům, které byly vybrány jako výjimečné v celé zemi, aby se staly „Stromem roku“. Z osady jdeme na louky na svazích vrchu Na Platoři. Tady roste památný starý dub. Začínáme sestupovat po loukách k západu, do údolí nad Dlouhou Vsí. Při cestě máme starý židovský hřbitov a náš výlet je u konce.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo a pití je dobré mít v batohu. Jinak dobrá hospůdka je v Divišově a je to přímo u silnice č. 169. Vaří se tu domácí jídla. Další možnost nabízí sušické restaurace, mimo jiné nedávno byl ve městě otevřen malý pivovar. A o ubytování tu také není nouze.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výlet je vlastně cestou plnou hezkých vyhlídek a i když viditelnost k jihu nebyla nic moc, nám se tady moc líbí a rádi se sem vracíme.
Ostatní informace
Délka cesty je mezi 5 až 6 kilometry s s celkovým převýšením okolo 150 metrů. Cesty nejsou značené, ale jde se po silničkách, kde je minimální provoz. Oblast je na mapě KČT č. 68 Pootaví.