Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Historické město Mikulov najdeme v malebném kraji jižní Moravy kde vedle památek je spousta jiných lákadel od krás přírody až k nepřeberné spoustě vinic a vinných sklípků. Výletem do Mikulova jsme vyplnili odpočinkový den našeho putování na kolech okolím Novomlýnských nádrží, kde jsme strávili týden v bungalovech autokempu ATC Merkur v Pasohlávkách, odkud jsme do Mikulova dojeli autem a zaparkovali nedaleko náměstí.
Z náměstí se můžeme vydat k Přírodní rezervaci Turold po červené turistické značce (jsou to necelé dva kilometry) kolem Kozího hrádku a ty línější můžou dojet autem téměř až k pokladnám. Cesta z náměstí není zrovna nejvhodnější pro kolo, je tam dost schodů, to je pak lepší to objet po místních komunikacích.
Přírodní rezervace Turold vznikla krátce po druhé světové válce společně s rezervací na Svatém Kopečku. Turoldský vrch se svojí výškou 385metrů je součástí unikátního skalního hřbetu Pálava. Spolu s jeskyní Liščí díra vytváří více než 2 km chodeb, síňí a dómů. Jeskyně jsou vyvinuty v Ernstbrunnských vápencích jurského stáří, nasunutých na Moravu během třetihorního alpínského vrásnění z území dnešního Slovenska.
První zmínky o jeskyni na Turoldu pochází již z roku 1669, avšak tato jeskyně byla později zničena těžbou vápence.
Součastný systém byl objeven v roce 1951 a v letech 1958 až 1967 zpřístupněn pro veřejnost. Znovu zpřístupňovací práce v jeskyni Na Turoldu zahájili členové České speleologické společnosti v roce 1999. Od června 2004 je pro návštěvníky otevřena trasa o délce 300 metrů. Portál, odkrytý při lámání kamene v patě stěny lomu Na Turoldu, vede do složitého labyrintu chodeb a síní. Nejvýše položené patro tvoří holé puklinovité chodby mezi mohutnými skalními bloky. Subhorizontální střední patro má prostornější síně s neobvyklými tvary stěn charakteru korálových útesů s množstvím dutinek, které jako bělostná kamenná pěna přechází místy do hráškovitých až keříčkovitých výrůstků s drúzami drobných třpytivých krystalků kalcitu. V návštěvnících vyvolávají dojem procházky po dně jurského moře. Krápníková výzdoba se vyskytuje vzácně. Průchod do spodního patra vyniká vzácnou tzv. „turoldskou“ výzdobou připomínající svými tvary květák nebo mýdlovou pěnu. Spodní patro tvoří strmě klesající chodby uzavřené vodou. V hloubce 37 metrů se nachází jezerní dóm s 8 m hlubokým jezerem. V době naší návštěvy byla hladina jezera extrémně vysoká, takže tyto prostory jsme vůbec neviděli.
Jeskyně Na Turoldu je významným zimovištěm netopýrů a největším zimovištěm ohroženého vrápence malého na jižní Moravě. Z těchto důvodů je jeskyně v zimním období nepřístupná veřejnosti.
Součástí naučné stezky, která se vine dnem bývalého lomu a kterou prakticky celou projdeme než dojdeme od pokladen k jeskyním, je geopark. Je zde rozmístěno sedmnáct bloků hornin z různých koutů České republiky, jež jsou typickými zástupci naší geologické historie. Na každé hornině je obroušená, popřípadě leštěná ploška a je velice zajímavé do jaké krásy se může nevzhledný kámen proměnit. Nechybí ani tabulky s popisem jednotlivých vzorků, místem jejich typického výskytu.
Ubytováni jsme byli v autokempu ATC Merkur, nedaleko Pasohlávek. Je zde možnost se ubytovat ve stanech, karavanech, chatkách nebo bungalovech. Je zde několik restaurací, sportovní zázemí, letní kino, vedou odsud cyklostezky, turistické stezky a turisté zde najdou ideální zázemí ať už pro válení na plážích, sportování a nebo jako výchozí bod pro výlety do okolí. Ubytování zde najde každý dle svých požadavků, představ a finančních možností, pokud tedy nehledáte luxus velkých hotelů. Všechny informace najdete na : www.kemp-merkur.cz
Oblast Pálavska je opravdu kouzelná. Příroda krásná, lidé velmi ochotní a příjemní.
telefon: +420 607 202 861 e-mail: turold@caves.cz www: www.caves.cz