Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
V roce 2013 Lesní správa Choceň vybudovala v lesích západně od svého města, v lokalitě Dívčí doly, stejnojmennou naučnou stezku, která si klade za cíl seznámit návštěvníky s významem, bohatstvím a přírodními procesy lesa, rovněž i s dalšími zajímavostmi včetně místní historie. A to vše na devíti informačních panelech rozmístěných podél stezky.
Naučná stezka začíná na západním okraji Chocně v místě zvaném U Tunýlku, tj. za průchodem pod železniční tratí, přibližně 700 metrů severozápadně od místního hokejového stadionu. Přesná poloha GPS je 50°0'13.305"N, 16°11'58.301"E. Stezka je dlouhá 4,7 km. Provází ji typické zelenobílé značení, zčásti společné s červenou turistickou značkou. Převýšení je minimální.
Na úvodním panelu č. 1 se po uvítání dozvíme několik informací o naučné stezce, státním podniku Lesy České republiky a můžeme si vrýt do paměti mapku stezky. Dozvíme se také, že nás bude provázet dívka Zdislava, se kterou je svázána místní pověst.
Pověst o dívce a žebrákovi si přečteme na panelu č. 2. o kousek dál. Říká nám, že tu stával kdysi hrad chrabrého a oblíbeného rytíře. Jeho dcera Zdislava však byla pyšná a marnivá, její jedinou zálibou byl lov. Při jedné vyjížďce se svou družinou potkala u hradní brány žebráka. Ten ji požádal o almužnu a kousek chleba. Zdislava se na něj obořila a poštvala psi. Žebrák vyslovil osudnou kletbu, podle které dívku ztrestá ruka Páně, pokud se znovu pokusí vstoupit na padací most. Zdislava se žebrákovi vysmála a na důkaz, že mu nevěří, se na most vrátila. Most se pod ní propadl a ona se zřítila do údolí, kde ji našli mrtvou. Žebrák zmizel neznámo kam.
Třetí zastavení je u písníku Trojhránek. O jeho mocnosti těžebního řezu 6 až 9 metrů, objemu ložiska téměř 70 tisíc kubíků štěrkopísku, době těžitelnosti dalších 25 let, využití vytěženého materiálu, rovněž jako o rostlinách a živočiších v okolí a dalším píšu v samostatném článku zde.
Informační panel č. 4 na nás čeká kousek za písníkem. Je věnován dřevinám choceňských lesů. Nejčastějšími dřevinami jsou tu borovice lesní, smrk ztepilý, borovice vejmutovka, modřín opadavý, buk lesní, bříza bradavičnatá a dub zimní. Od této zastávky je potřeba pokračovat vpravo (nikoli rovně ani ostře vpravo).
Jestliže doposud byly zastávky blízko za sebou, pátá je o málo dál u Darebnického rybníku. Dojdete k ní do 15 minut od stanoviště č. 4. Vlevo po břehu rybníka vede lesní cesta, vpravo pěšina k Darebnické Studánce. Ta je vybavená hrníčky, poskytuje tak dokonalý servis. Na konci rybníka stojí dřevěný altán, u něhož nás další panel zahrne informacemi o vodě. Jak jinak, když stojíme na břehu rybníka. Dočteme se z něj o koloběhu vody, vodní bilanci v lesních ekosystémech, o zadržování srážkové vody, jejím výparu a další vědomosti.
K šesté zastávce věnované dřevu a jeho využití dojdeme malým údolím. Vpravo dole tušíme potůček vytékající z rybníka, který jsme právě opustili. Informační panel, jako všechny ostatní na této stezce, je doplněn lavičkou k posezení.
Za šestým panelem jsme přibližně v polovině naučné stezky, trasa se u osady Darebnice láme a krátce stoupá ke svému sedmému stanovišti zaměřenému na rekordy naší přírody. Ty se týkají především výšek, obvodů a stáří stromů. Dle návodu se zde také naučíme jednoduše změřit výšku vzdáleného stromu.
Cestou zpět na nás čeká ještě zastávka č. 8 s názvem Lese, prostři nám. Dočteme se, co všechno lze v lese sbírat a konzumovat. U některých pochutin jsme trochu znejistěli. Například u salátu z všemožných listů stromů, žvýkačky ze smrkové pryskyřice, mouky ze žaludů, sektu z březové mízy a dalších.
Poslední devátá zastávka seznamuje návštěvníky s osmi základními funkcemi lesa, kterými jsou produkce dřeva, ochrana půdy, lesní plody, vodohospodářství, rekreace, ochrana léčivých a minerálních vod, estetický a orientační prvek, vytváření klimatu.
Pokud budete naučnou stezku procházet s malými dětmi, mohou plnit úkoly zadané na každém informačním panelu (vyjma panelu č. 1 a 8). Budou mít tak o zábavu postaráno. Svoje znalosti si mohou ověřit i dospělí. V některých případech si zopakují i jednoduché matematické úlohy.
Celá naučná stezka vede lesem bez možnosti občerstvení. Pouze u Darebnického rybníku, zastávky č. 5, se můžete napít ze Studánky.
I v obyčejném lese se nachází spoustu zajímavých míst, která by mohla zůstat bez povšimnutí, kdyby na ně neupozornily panely s informacemi. Návštěvníci lesa se z nich dozvědí mnoho zajímavého a poučí se. Proto částka 313 tisíc Kč, kterou Lesy České republiky do naučné stezky investovaly, je přínosná.
Naučná stezka je svojí délkou necelých pěti kilometrů krátká a výkonnější turisty zřejmě neuspokojí. Přihlédneme-li však ke skutečnosti, že na začátek stezky je potřeba dojít z Chocně a procházku si lze protáhnout k Újezdu a dál, ujdeme v součtu již pěkných pár kilometrů.