Naučná stezka Rabštejn nad Střelou
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na kole
Kam a jak jedeme?
Rabštejn nad Střelou se nachází nedaleko Manětína. Doprava veřejnou Dopravou je obtížná, ideální je vlastní Doprava autem. Pokud auto nemáte, asi nejlepší je cesta vlakem do Žihle. Z Plzně trvá cesta vlakem hodinu a čtvrt, ze Žihle do Rabštejna odhaduji je to tak pět km. Pokud pojedete na kole, trasa naučné stezky se myslím zvládnout dá, několik cyklistů jsme cestou potkali, možná lepší možnost je nechat kolo u někoho místního a vzít to po svých.
Za čím jedeme?
Cestou do Rabštejna (ať už pojedete odkudkoliv) budete muset zdolat poměrně velké převýšení, leží totiž hodně vysoko. Rabštejn se ale nepyšní jen velkým převýšením. Je to prý nejmenší město ve střední Evropě, stálých obyvatel má jen asi 20. Přesto by jste si ho neměli rozhodně nechat ujít. Má totiž co nabídnout. Ať už překrásné údolí řeky Střely, zříceninu gotického hradu, která se od 14. stol. vypíná nad okolím, barokní zámek, židovský hřbitov, klášter servitů, kostel panny Marie Sedmibolestné, roubené domky, smírčí kříž, morový sloup, nebo gotický silniční kamenný most, který je díky roku vzniku – 1340 – dokonce starší než Karlův most v Praze.
V okolí obce také bylo velké množství lomů na střešní břidlici. Ta dodnes pokrývá střechy Karlštejna. Také několik domků v obci se chlubí nádhernou břidlicovou střechou.
Název obce Rabštejn je odvozen od Rabenstein (havraní kámen).
Začátek naučné stezky je na "náměstí" pod zámkem. Tam je i první z patnácti informačních tabulí, která nás seznámí s historií města od roku 1269. Na jedné ze zastávek najdeme velký dřevěný kříž, který nese tento text:
„Tento kříž byl postaven
jako symbol vděčnosti člověka k věrnému zvířeti.
Jedna z legend vypráví, že za tmy a husté mlhy odmítl hraběti Lažanskému poslušnost jeho jinak věrný kůň.
Hrabě zde vyčkal do rozednění a u nohou spatřil propast.
Jako vděk za záchranu svého života dal tu pak postavit dřevěný kříž“.
Je zde také lavice k posezení a občerstvení, ze které můžeme sledovat nádherné panorama okolí, jelikož se nachází na tzv. hraběcí vyhlídce.
Cestou dál míjíme řopík – betonový bunkr – který byl součástí obranné linie Plzeňské čáry. O konstrukci pevnůstek, taktických datech a výzbroji se lze dočíst na informační tabuli. Jsme zhruba v polovině trasy. Ke konci cesty museli turisté kasat kalhoty a brodit se přes řeku Střelu. To už dnes nemusíme - r. 2006 byla postavena ocelová lávka, která nás převede suchou nohou. Dojdeme k pastvinám, za kterými se nachází ranč Havraní kámen, kde se můžeme občerstvit. Určitě zahlédneme skupinku krásných koní, které tu chovají. Již odpočatí se vydáme cestou vzhůru zpět k zámku, mineme Starý židovský hřbitov, kde můžeme místo květin položit na náhrobek kamínek (podle židovské tradice - květy živým, kameny mrtvým) a naše cesta pomalu končí. Ještě si prohlédneme zříceninu hradu a můžeme se vydat k domovu, plni nových zážitků.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jedli jsme na ranči Havraní kámen, pozor ale na otevírací dobu:
duben-červen červenec-srpen září-říjen
pondělí - čtvrtek zavřeno 11,00 - 22,00 zavřeno
pátek 18,00 - 22,00 11,00 - 22,00 18,00 - 22,00
sobota 10,00 - 22,00 10,00 - 22,00 10,00 - 22,00
neděle 10,00 - 18,00 10,00 - 19,00 10,00 - 18,00
Obsluha velice příjemná, jídlo celkem dobré, ceny dost vysoké (nebo by byly dobré, kdyby jídlo bylo ještě trochu lepší).
Vzhledem k tomu, že ve městečku není obchod ani hospoda, pokud mají na ranči zavřeno, prostě se nenajíte. Takže sváču rozhodně s sebou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Krásná krajina, milí lidé, velké množství zajímavostí, lze zde příjemně strávit celý den.
Rozladilo nás, že zámek ani kostel nejsou veřejnosti přístupné.
Ostatní informace
Na ranči Havraní kámen možnost zakoupit Turistickou známku.
Na výlet vlakem
Z Plzně vlakem do Žihle:
Celkový čas 1 hod 35 min, vzdálenost 50 km, cena 70 Kč / 53 Kč (zákaznické jízdné)