Naučnou stezkou obcí Šilheřovice a pěchotních bunkrech MO-S
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na kole • Se psem
Kam a jak jedeme?
Naučnou stezkou obcí Šilheřovice a pěchotních bunkrech MO-S26.5.2019
10.4.2020
Obec Šilheřovice leží na Hlučínsku v okrese Opava, tzv. Prajzsko-česky obyvatelé pruského Slezska. Po vzniku Československa bylo Hlučínsko připojeno k naší republice, ovšem drtivá většina obyvatel byla proti připojení a chtěli zůstat v rámci Německa. Po Mnichově bylo Hlučínsko vráceno Německu. Mezitím se zde roku 1936 na ochranu hranic s Německem přímo v obci Šilheřovice vybudovalo 11 pěchotních srubů v oblasti Černého lesa, kde byl vstup zakázán.
Za čím jedeme?
Zaparkujeme auto u kostela a vydáme se směrem k zámku, který se nachází v parku dnes sloužícím jako golfové hřiště, takže pozor, ať vás netrefí míček. Projdeme netrefení mezi golfisty (berou na nás ohled) k Evelininu jezeru. Poté jdeme lesíkem až vyjdeme u domu, kde se natáčel film Tmavomodrý svět. Dále cesta pokračuje po asfaltce. Cesta je úplně nová a lemovaná lipovou alejí. Dorazíme k rozcestí Bažantnice. Odtud můžete třeba po žluté vyrazit na Landek. My však po zelené zamířeme do hloubi Černého lesa, jenž je přírodní rezervací. Po chvíli narazíme na první z našich čtyř bunkrů MO-S 10 "U pískovny". Jako jediný z nich nemá zazděný vchod, ovšem vstup je zakázán. Další bunkry na naší trase jsou MO-S 11 "U posedu", MO-S 12 "U pramene" a poslední MO-S 13 "Černý les". Odtud nás cesta vyvede z lesa k strážní věži z doby prusko-rakouské, ze které je výhled do kraje, na města Bohumín a Orlovou, elektrárnu. Dojdeme kolem hřiště zpět do obce a podél zámeckého parku sejdeme dolů. V místní restauraci-penzionu se zaslouženě občerstvíme.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Pozdní oběd, menu, jsme si dali v obci v Penzionu Na náměstí. Kuřecí čínu s hranolkami, ostravar a příjemnou obsluhu.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Hezké putování, přesný popis Stezky obce Šilheřovice jsem nenašla a ani jsme neprošli všechny informační tabule. Ovšem ani netušíte, co všechno můžete zažít. Na asi osmi kilometrovém okruhu jsme prošli golfovým parkem u zámku, viděli jsme dům z filmu Tmavomodrý svět, prošli kolem čtyř bunkrů v Černém lese a strážní věže z doby prusko-rakouské a skončili jsme opět na místě činu.
10. 4. 2020: Během další návštěvy zhledem k době koranovirové , to jsme ještě netušili, že za rok nás čeká zákaz cestování i mimo okres, byla uzavřena a hlídaná státní hranice i s Polskem, tudíž zkomplikovaný dojezd autem, kdy jindy zkrácená cesta přes kousek Polska se protáhla objížďkou.
Ostatní informace
Bunkry mají zazděné vchody, tudíž jsou nepřístupné a vstupné se neplatí. Jediný "přístupný" je U pískovny, s varováním ohrožení života a vstup je zakázán vojenskou správou.
V roce 1945 bunkry sloužily jako úkryty vojákům a pozor celá oblast Černého lesa byla podminována.
Výlet i vzhledem k délce je vhodný pro cyklisty.
V oblasti se vyskytuje silně ohrožený brouk páchník hnědý.