Loading...

Nejkrásnější místa MALÉ FATRY

Tipy na výlet Romantika Pro zdatnější Vycházka - půldenní Celodenní výlet Putování (více dnů) Na hory

Kam a jak jedeme?

Slovensko nás už dlouhá léta láka svými přírodními skvostya zajímavou historii.Hornaté území protkané mohutnými řekami,divokými roklemi a nad oblaky se zdvyhajícími štíty hor.Slovensko je pro nás i zajímavé svými památkami a lidovou tradicí.Jednou z takových vděčných oblastí,kde se historie a kultura mísí s nádhernou přírodou, tradicí pastevectví a nejslavnější zbojnickou legendou je MALÁ FATRA.

Díky různorodosti krajiny (dolomitová a vápencová Bradla, soutěsky, travnaté hole) patří k atraktivním a vyhledávaným pohořím. Hlavním východiskem je vesnice Terchová.

Malá Fatra je hrásťové pohoří, které bylo vyzdviženo mohutnými tektonickými pohyby v průběhu třetihor a čtvrtohor. Skládá se z krystalických hornin (břidlice, ruly) a sedimentů (vápence, křemence, dolomity).

Tiesnavy
Tiesnavy  •  Foto: radimm

Hluboké údolí Váhu dělí pohoří na dvě části:1.Severní Kriváňská Fatra, s nejvyšším vrcholem Veľký Kriváň (1709 m n.m.), skalnatými dolomitovými štíty (Velký Rozsutec, Malý Rozsutec), několika soutěskami (Tiesňavy, Jánošíkove diery) a uzavřenými dolinami (nejznámější Vrátná Dolina). V roce 1967 byla vyhlášena CHKO a v roce 1988 Národním parkem Malá Fatra o rozloze 226 km².

2.Jižní Lúčanská Fatra je na východě ohraničená Turcem, na západě Rajčankou a na severu Váhem. Je tvořena žilnými a hlubinnými vyvřelinami mladšího paleozoika (karbonu) granodiority a křemennými diority, které postupně krystalizovaly a vyzdvihovaly se až do dnešní podoby. Nejvyšší vrchol, Veľká lúka (1476 m n.m.) je na rozdíl od Kriváně oblý kopec, také nazývaný Martinské hole. Pod ním je lyžařský areál.. Přes celý hřeben, od Kľaku na jihu až na Minčol na severu vede hřebenová cesta, z níž je krásný výhled na okolní hory a je mimochodem téměř jediná známka toho, že tam kdy vkročila lidská noha.Porost tvoří v nižších polohách bučiny, výše s příměsí smrku a jedle a v nejvyšších partiích borovice kosodřevina.

Tiesnavy
Tiesnavy  •  Foto: radimm

Při svém putování navštívíme ty nejzajímavější místa tohoto úchvatného pohoří.

Za čím jedeme?

Naše výprava začne v obci TERCHOVá.Obec Terchová byla založena v roce 1580 a je spojována s tzv. valašskou kolonizací, přesto se lze domnívat, že toto území bylo osídleno již dříve.Obec Terchová je spjata se slovenským zbojníkem Jurajem Jánošíkem, který se narodil v místní osadě Janošíkovci a kterému je věnováno místní muzeum.kostel Sv. Cyrila a Metoděje – postavený v letech 1942–1949, když už farnosti nepostačoval původní kostel sv. Martina.dřevěný betlém – pohyblivý betlém trvale umístěný v kostele.Jánošíkova socha – postavená k 300. výročí jeho úmrtí.Je zde mnoho ubytovacích možností a je to hlavní východisko do Malé Fatry.

Tiesnavy
Tiesnavy  •  Foto: radimm

Směrem na Vrátnou Dolinu,projíždíme úzkou soutězkou sevřenou vysokými skalními monumenty,nazývanou Fatranské Tiesňavy.Odtud vychází turistické značky na masív Sokolie a na masív Boboty(1O85m.n.m).

Východiskem může být také nedaleká víska Štefánová s rázovitou architekturou a možností ubytování.Odtud se vyráží na Velký Rozsutec a na romantické Janošikovy Diery.

Tiesnavy
Tiesnavy  •  Foto: radimm

Velký Rozsutec(1609m.n.m) je nejvýraznějsí hora nacházející se v krivánské části Malé Fatry na Slovensku. Charakteristické jsou vápencové stěny a Bradla, tvořící vrcholovou pyramidu.Celá oblast kolem vrcholu Velký Rozsutec patří do Narodního parku Malá Fatra, kde ta nejcennější uzemí jsou chraněné jako Národní přírodní rezervace Rozsutec (založena 1967, výměra 842 ha) chránící geologické výtvory a vápencové útvary spolu s vápenomilnou florou. Lze se zde setkat s mnoha endemickými druhy rostlin. Fauna je typická horská (svišť, kamzík, rys ostrovid). Vyniká svérázností a bohatstvím rostlinstva a patří tak k nejbohatším botanickým lokalitám na Slovensku. Najdou se zde některé slovenské endemity. Platí zde nejvyšší 5.stupeň ochrany. Je proto je nutné dodržovat pravidla rezervace při pohybu na tomto území.Výchozím bodem pro většinu výstupů je obec Štefanová, ze které jde stezka nejprve lesem, až nastupuje nad tzv. Dolné diery, které posléze přecházejí v atraktivnější skalnatou soutěsku Horné diery (podél potoka v hlubokém zářezu cesta překračuje po lávkách skalní stupně a potok, místy nainstalované zábradlí atd.). Ještě výše stezka prochází menší soutěskou Tesna Rižna a poměrně mírně vychází na horské louky Sedla Medzirozsutce. Výstup k vrcholu ze sedla je poměrně jednoduchý, ve své vrcholové pasáži místy zajištěný řetězy. Stezka pod vrcholem překonává skalní stupně. Pro výstup z obou směrů je potřebná jistá chůze ve skalnatém terénu, dobrá fyzická kondice a odpovídající vybavení a oblečení. Z vrcholu bohatý výhled na Malou Fatru, Vysoké a Nízké Tatry a okolní horstva.

Z Vrátné Doliny můžeme lanovou dráhou vyjet do sedla po Chlebom.Odtud je možné podnikat zajímavé hebenové tůry,včetně výšlapu na nejvyšší Velký Kriváň(1708m.n.m).Vrchol Velkého Kriváně je součástí hlavního hřebene Krivánské části Malé Fatry. Vrchol se nachází nad horní hranicí výskytu kosodřeviny a je výborným vyhlídkovým bodem s ideálním kruhovým výhledem. Sousedí s vrcholy Pekelník (1609 m) a Chleb (1645,6 m) od nichž jej oddělují sedla Bublen (1610 m) a Snilovské sedlo (1524 m). Jižní, východní a západní svahy hory jsou lavinové.

Tiesnavy
Tiesnavy  •  Foto: radimm

Od vrcholu Chleb(1645m.n.m)můžeme po modré značce sestoupit do romantické Šutovské doliny,kde je největším lákadle Šutovský vodopád.Nejvyšší vodopád v Malé Fatře má celkovou výšku 38 m. Vznikl následkem vyzdvihnutí pohoří a poklesu Turčianské kotliny. Vodopád se nachází na předpokládané geologické hranici mezi granity a granodiority. Samotné podloží je tvořené autometamorfovanými granodiority.Šútovský vodopád je vytvářený Šutovským potokem, který pramení v zajímavém skalním útvaru Mojžišove pramene. Přímo nad vodopádem má potok šířku 2,5 m.

Řeka Váh v místech, kde rozděluje Malou Fatru od Velké, meandruje v pozoruhodných Kralovianských meandrech, nedaleko města Martin.

tur.trasa
tur.trasa  •  Foto: radimm

Druhá část Malé Fatry dominuje vrcholy Velká Luka,Klak,Minčol.Pěkná hřebenovka je především v oblasti Martinské Hole v okolí Velké Lůky a Křižavé(1475 m.n.m).Vedou sem lanovky a jsou zde také turistické chaty.Pro výšlapy je možné zvolit Vrůtky nebo Podháj.Jižnější masív Klaku(1356m.n.m)odděluje Vrické sedlo.Pod vrcholem je velký Klacký vodopád.Vodopád je vysoký 30 m. Od roku 1992 byl chráněný přírodní výtvor a v roce 1996 byl jako jeden z pěti vodopádů na Slovensku vyhlášen národní přírodní rezervací. Dokumentuje vývoj reliéfu krajiny a erozní činnost vody.Sestupem bychom se mohli dostat do obce Vricko a odtud do Kláštori,nad nímž na vrcholu Zniev,stojí zřícenina hradu.,

Tou nejlákavější zříceninou Malé Fatry a zřejmně i jednou z nejznámějších na slovensku je dominantní Strečno na skále nad řekou Váh.Hrad se poprvé připomíná v době Matúše Čáka Trenčanského. Vznikl pravděpodobně však již na přelomu 13. a 14. století. Začátkem 15. století se dostal do královských rukou a stal se majetkem uherských královen Barbory Celské a později Alžběty.V roce 1444 se dostal do majetku rodu Pongrácovců z Liptovského Mikuláše, kterým patřil do roku 1469 a poté často měnil své majitele - patřil například Janu Korvínovi, Janu Zápolskému, Mikuláši a Petrovi Kostkovým atd. V 17. století patřil Františkovi Vesselényimu a Löwenburgovcům.Hrad v 17. století poskytoval útočiště povstalcům při Thökölyho povstání. Po potlačení tohoto povstání byl za vlády Leopolda I. hrad pobořen a od té doby chátral. První konzervační práce na hradě byly provedeny počátkem 20. století, kompletní rekonstrukce byla provedena v 90. letech 20. století a hrad byl poté zpřístupněn veřejnosti a byla v něm umístěna pobočka Povážského muzea.Hrad má nepravidelný půdorys, jenž vznikl stavební činností soustředující se v průběhu staletí kolem jádra hradu. Nejstarší částí hradu byla hranolová obytná věž přístupná mostem přes příkop z jižní strany. Na severní straně se nacházelo čtyřhranné nádvoří s hradními paláci a kaplí vybudované v 15. století. K těmto budovám přiléhalo severní podhradí s velkou, šikmě postavenou věží přímo nad řekou na hřebeni skály.Vnitřní část hradu byla v 15. století rozšířena o nový dvoupatrový hradní palác vysunutý na východ až na okraj skal nad Váhem. Kotkovci vybudovali před hradem nové renesanční předhradí, jehož opevnění splňovalo dobové požadavky vojenské techniky. V 17. století bylo opevnění hradu ještě doplněno třemi okrouhlými bastiony, které se však nedochovaly a jsou známé pouze z dobových vyobrazení. Hrad byl v té době nejpevnějším hradem (hradní pevností) celého Pováží.Hrad je přístupná veřejnosti od dubna do října a s průvodcem zaplatíte zhruba 2eu.Na hradě se natáčel také film Dračí srdce.

POd hradem je jedna pozoruhodnost.Pokud zaparkujem auto v obci Strečno a přejdeme most přes řeku směrem k nádraží, a potom pešinou mírně do kopce,přes obec Nezbudská Lučka,najdeme zde jezírko kde se dříve tešíl přírodní asfalt.O pozoruhodnosti této lokality se dočteme i na hradě strečno ve výstavní síni Geologie.

Přeji příjemné putování!!!!

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

ubytovaní jsme byly v hotelu Vo Vyhnenej v obci Štefánikova.Ubytování celoročně stojí 12 eu plus snídaně.Vaří zde denně od 10 do 2Ohod a na čepu mají nekolik druhů piva.

V TERCHOVé jsou priváty za solidní cenu(okolo 9eu).Chcemeli ubytování pod hřebenem, pak, na chatě pod Gruńěm.

V Šutovské dolině je chata Vodopád.Je zde ubytování i stravování.Přes řeku kní vede zajímavej lanovej most.

Nejlevnější ubytování je nedaleko Terchové- ATC Vyšné Kamence.Zde zaplatíte od 3do 6eu.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Nejkrásnější byl asi výšlap na Janošikovy diery a Šutovskou dolinou.Ne nadarmo se říká Fatře,druhej slovenskej ráj.

Ostatní informace

Jen bych upozornil na oparnost v oblasti Jánošikových dier,především Horní diery jsou místy těžce průchozí..můstky jsou strhané a jěe někdy třeba se pohybovat opatrně na sklaách nebo na svazích.Po dešti je zde velice rozvodněno a můstky jsou dosti mokré.Hrozí uklouznutí.Přesto přezevšechno je to nejromantičtější tůra co jsem zažil.

Vstupné na hradě Strečno 2eu,foťáky 1eu.Délka prohlídky je cca 1hodina.Pod hradem je občerstvení.

2eu dáte také v Jánošíkově muzeu v TERCHOVé.betlém v kostele je přístupný.Vstupné je dobrovolné.

Poslední aktualizace: 9.5.2010
Nejkrásnější místa MALÉ FATRY na mapě
Autor: radimm
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Nejkrásnější místa MALÉ FATRY

Velký Kriváň (1708,7m.n.m.)
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Velký Kriváň (1708,7m.n.m.)
Cestopisy
Malá Fatra, pohoří, které zná snad každý z nás. Krásná příroda, hřebenová…
0.1km
více »
Malá Fatra - hlavní hřebenovka
Malá Fatra - hlavní hřebenovka
Tipy na výlet
Tento turisticky náročný výlet začínáme v Terchové, odkud nás odveze…
0.1km
více »
Terchová – rozhledna Terchovské srdce  (rozhľadňa Terchovské srdce)
Terchová – rozhledna Terchovské srdce (rozhľadňa Terchovské srdce)
Rozhledna
Vzhledem k tomu, že je Terchová zřejmě nejznámějším turistickým centrem Malé Fatry, tak zde přítomnost rozhledny asi nikoho moc ne…
0.2km
více »
Terchová – kostel sv. Cyrila a Metoděje  (kostol sv. Cyrila a Metoda)
Terchová – kostel sv. Cyrila a Metoděje (kostol sv. Cyrila a Metoda)
Kostel
Dominanta kopaničářské obce Terchová, ležící na severozápadě Slovenska, je bezesporu zdejší farní kostel, který je zasvěcen prvním slovanským věrozv…
0.2km
více »
Terchovský betlehem
Terchovský betlehem
Drobné památky
Terchovský betlehem nájdeme v rímsko-katolíckom kostole sv. Cyrila a sv.…
0.2km
více »
Do múzea v Terchovej
Do múzea v Terchovej
Tipy na výlet
Navštívime múzeum v Terchovej , kde nájdeme expozíciu s názvom Jánošík a…
0.2km
více »
Do oblak Malé Fatry - na vrchol Kriváň
Do oblak Malé Fatry - na vrchol Kriváň
Turistická trasa
Malá Fatra se nachází na severozápadě Slovenska, na území okresů Žilina,…
0.2km
více »
Hotel diery – sedlo Medzirozsutce - oklolo Velkého Rozsutce - Štefanová
Hotel diery – sedlo Medzirozsutce - oklolo Velkého Rozsutce - Štefanová
Trasa
Trasa: Hotel diery – Dolné diery – Horne diery – Pod Tanečnicou – Sedlo Medzirozsutce - (Malý Rozsutec – zpět k hotelu Diery)* –…
0.3km
více »
Terchová – pohyblivý betlém  (Terchovský drevený betlehem)
Terchová – pohyblivý betlém (Terchovský drevený betlehem)
Zajímavost
Terchovský pohyblivý betlém patří k nejoblíbenějším atrakcím této …
0.3km
více »
Terchová – Haluškárna  (prvá Terchovská haluškáreň)
Terchová – Haluškárna (prvá Terchovská haluškáreň)
Cyklo bar - hospůdka
Terchovská Haluškárna je oblíbená restaurace, kde se potkávají turisté…
0.6km
více »
Mini ZOO v Terchovej
Mini ZOO v Terchovej
ZOO
Mini Zoo sa rozprestiera pri hotely Gold na Vrátňanskej ulici v Terchovej…
0.8km
více »
Terchová - Pamätník najslávnejšiemu rodákovi
Terchová - Pamätník najslávnejšiemu rodákovi
Socha
Terchová - Pamätník najslávnejšiemu rodákovi - Pamätník bol odhalený pri…
0.9km
více »
Terchová,Ján.Diery,M.V Rozsutec v zime
Terchová,Ján.Diery,M.V Rozsutec v zime
Tipy na výlet
Navštívime Terchovú,Jánošikove diery,Malý,Velký Rozsute…
1km
více »
Drevenice Terchová resort
Drevenice Terchová resort
Tipy a novinky
Stylové ubytování, sdílená horská kola elektrokola, skv…
1km
více »
Terchová – křížová cesta s pomníkem Cyrila a Metoděje  (križová cesta na vrch Oravcové)
Terchová – křížová cesta s pomníkem Cyrila a Metoděje (križová cesta na vrch Oravcové)
Pomník
Od začátku července roku 2006 má Jánošíkem proslavená Terchová (dnes přibl…
1.1km
více »
Plechový Jánošík
Plechový Jánošík
Socha
Socha Juraja Jánošíka v nad životnej veľkosti sa vypína nad Terchovou už od roku 1988. Bola odhalená pri príležitosti 300. výročia…
1.2km
více »
Terchová - Tiesňavy - Boboty - Štefanová
Terchová - Tiesňavy - Boboty - Štefanová
Trasa
Na značenou turistickou trasu, která začíná u mostu v Tiesňavách (je zde velké parkoviště a je to stejný výchozí bod jako na zbojnický chodník) se i…
1.2km
více »
Zbojnický chodník
Zbojnický chodník
Trasa
Zbojnický chodník - Velmi atraktivní trasa vedoucí dolinou Obšívanka. Ce…
1.5km
více »
Dolina Obšívanka
Dolina Obšívanka
Soutěska
Dolina Obšívanka – romantická, skalnatá, při ústi soutěskovitě sevřená do…
1.5km
více »
TERCHOVÁ
TERCHOVÁ
Fotogalerie
LINK NA VIDEO: https://youtu.be/5CoN0nPmnGILINK NA VID…
1.6km
více »
Vrátna Tiesňavy - Starý Dvor
Vrátna Tiesňavy - Starý Dvor
Trasa
Trasa, která překvapí perfektními výhledy do Vrátné doliny, překvapivě…
1.8km
více »
Tiesňavy - Malé noclahy - Obšívanka - Terchová
Tiesňavy - Malé noclahy - Obšívanka - Terchová
Trasa
Jsme se ženou starší, poměrně zkušení turisté, letos jsme se rozhodli…
1.8km
více »
Tiesňavy (Malá Fatra)
Tiesňavy (Malá Fatra)
Soutěska
Tiesňavy – kaňonovitá skalnatá soutěska, průlomové údolí říčky Varínky, prolamující hřeben „Rozsutcov“ mezi masivy Sokolie (na západ…
1.8km
více »
Poznáváme Slovensko – 24. den: Malá Fatra – 6 km dlouhý okruh: Vrátná dolina – skalní stezky a vyhlídky NPR Tiesňavy – rozcestí Malé Nocľahy – Terchová
Poznáváme Slovensko – 24. den: Malá Fatra – 6 km dlouhý okruh: Vrátná dolina – skalní stezky a vyhlídky NPR Tiesňavy – rozcestí Malé Nocľahy – Terchová
Cestopisy
Čtvrtek 10. 8. 2023 Od nedaleké silnice…
1.8km
více »
NPR Tiesňavy
NPR Tiesňavy
Rezervace
NPR Tiesňavy  - národní přírodní rezervace o rozloze 479,21 ha. Nachází s…
1.8km
více »
Slovensko - Malá Fatra (4): Tiesňavy u Terchové
Slovensko - Malá Fatra (4): Tiesňavy u Terchové
Pohoří
Malá Fatra (4): Tiesňavy u Terchové (10/2013) Poslední den…
1.9km
více »
Dolné diery
Dolné diery
Soutěska
Dolné diery – průlomová, kaňonovitá soutěska v Kriváňské Malé Fatře.…
3.4km
více »
Tiesňavy
Tiesňavy
Skalní útvar
MALÁ FATRA-TIESŇAVY jsou přírodní skalnatou bránou do překrásné Vrátné…
3.7km
více »
Kolem Veľkého Rozsutca
Kolem Veľkého Rozsutca
Trasa
 pěkná trasa pro milovníky Malé Fatry Je ideální trasou pro ty, kteří…
3.9km
více »
Veľký Rozsutec
Soutěž 5 bodů
www.turistikaprozivot.cz
Veľký Rozsutec
Vrchol
- charakteristický členitý vrchol (1609,7 m n.m.) v Národním parku Malá F…
5.9km
více »
zavřít reklamu