Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody • Na hory
Ukazatel s nápisem „Rozhledna na Sedle“ nás neomylně vyvedl ze Sušice, na silnici do Albrechtic. Již ve městě začíná stoupání a po několika serpentinách se díváme na město z ptačí perspektivy. Projíždíme Zálužím a Albrechticemi, za kterými odbočujeme doprava, a po chvilce zastavujeme na parkovišti i penzionu „ Pod Sedlem“. Odtud to máme po červené nahoru 1, 5 km a tak hned vyrážíme. Cesta vede lesem a pozvolna stoupá. Les je v několika místech vykácen a umožňuje rozhled k severu. Je, mimo jiné Hory, vidět Svatobor, Kalovy a protáhlý vrchol Čepičné. Docházíme do míst, kde se objevují první skalní útvary, a po chvilce se nám mezi stromy objevuje nejen nejmladší, ale zřejmě i nejkrásnější rozhledna Šumavy. Jsme u našeho dnešního cíle.
Je nádherná a tak se seznamujeme. Výška 27, 75 m nutí hodně zaklonit hlavu a pokochat se její krásou. Vůně dřeva je cítit již před vstupem. Následuje 138 velmi pohodlných schodů. Na každém je cedulka se jménem majitele a končíme ve výšce 23,75 m. Při dobré viditelnosti jsou vidět nejen Hory Šumavy, ale i na všechny světové strany. Velké uznání patří panu ing. arch. Pavlu Ulmanovi, který rozhlednu navrhl a také všem ostatním, co se na stavbě podíleli. Patky byly postaveny již v roce 2006 a samotná stavba rozhledny byla provedena od srpna do listopadu 2009. Spotřebovalo se 50 kubíků dřeva a 10 tun oceli a cena se vyšplhala na 5 603 702,- Kč. Poté již nic nestálo v cestě k jejímu otevření. Pro veřejnost se tak stalo 13. prosince 2009. Vyhlídkovou věž na Sedle chtěl již kolem roku 1880 postavit statkář z Albrechtic, p. Kuchyňka, ale podařilo se to až vojákům, kteří zde postavili hlásku. Ta sloužila do 60. let minulého století. Nu jistě zde nějaké věže postavili již Keltové. Ti na Sedle založili hradiště, zřejmě již ve 2. a 1. stol.před n.let. Zajisté zde byli ještě v 5 až 7. století. Konec hradiště zřejmě ukončil velký požár. Pro představu o velikosti je nutné uvést několik čísel. Délka valů byla kolem 900 m, samotné hradiště v délce měřilo kolem 400m a šíře byla od 32 po 114 m. Celková plocha měla přes 5 ha. Pak vše upadlo v zapomnění a až v roce 1929 se začala psát další kapitola historie. V letech 1930 až 1932 provedl učitel Bedřich Dubský první průzkum. Nalezlo se mnoho zlomků keltské keramiky a dalších věcí, ale je jisté, že hora mnohá tajemství ještě ukrývá.
Občerstvení i ubytování je možné v penzionu „ Pod Sedlem“, anebo využít pohostinnost města Sušice.
I přes to, že viditelnost nebyla nic moc, tak rozhledna vše vynahradila. Vyhlídka na skále s překrásnými borovicemi a jedle se svícemi nových šišek patří spíše do pohádkové říše. K tomu velkolepý ptačí koncert a slovo nelíbilo můžeme vymazat. O dalekém kruhovém rozhledu již byla řeč. Krásný je i kostel P. Marie a sv. Petra a Pavla nedaleko parkoviště. Byl postaven kolem roku 1235 a patří mezi nejstarší stavby v kraji.
Rozhledna je přístupná celoročně, vstup se nevybírá. Přes Sedlo vede červená značka ze Sušice na Královský kámen s odbočkou na Hrad Kašperk. Pěšky ze Sušice je to asi 10 km a zde je i nejbližší vlaková stanice. Vše je na mapě KČT č. 65 Šumava – Povydří a zbývá popřát šťastnou cestu a dobrou viditelnost.