Norway - Norsko, Hardangervidda
Tipy na výlet • Romantika • Putování (více dnů) • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
V roce 2012 jsme navštívili jižní Norsko. Autem jsme objeli největší náhorní plošinu severní Evropy, Hardangeviddu, a podnikli zde mnoho pěších výletů. Cestu do Norska jsme tentokrát zvolili přes Německo a Dánsko. Z Prahy jsme jeli 1170 km autem do dánského přístavu Hirtshals, z něj jsme pokračovali trajektem do norského Larviku. Z Larviku postupně kolem Hardangeviddy se zastávkami v pohoří Blefjell a městečkách Rjukan, Roldal, Kinsarvik a horském středisku Dyranut.
Za čím jedeme?
Hardangervidda se nachází mezi třemi norskými kraji Buskerund, Telemark a Hordaland. S rozlohou téměř 3500 čtverečních kilometrů je od roku 1981 nejrozlehlejším národním parkem Norska. Náhorní plošina leží nad hranicí lesa ve výšce 1100 – 1400 m.n.m. Pouze ledovec Hardanger dosahuje výšky až 1819 m. V oblasti je mnoho mokřin, řek, jezer, jezírek a několik ledovcových údolí. Prochází tudy mnoho značených turistických tras. V Hardangeviddě lze uspořádat mnoho jednodenních i vícedenních výletů. Stanovat se zde smí volně, případně je možné si předem za poplatek půjčit klíč k jedné z 5 samoobslužných chat místního turistického svazu DNT (http://www.hardangerviddanett.no/). V zimě lze oblastí putovat na běžkách. Turisté se do Hardangeviddy dostanou samozřejmě autem, ale mohou využít i autobusu či vlaku z Osla nebo z Bergenu.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
V Norsku jsme byli ubytováni převážně v kempech ve stanu nebo v chatkách. Ceny v jednotlivých kempech jsou pro našince přijatelné. Za auto a stan zaplatíte za jednu noc od 150,- NOK, chatka pro čtyři osoby stojí od 300,- NOK. Za teplou sprchu se platí 10,- NOK. Jídlo jsme měli s sebou z velké části z domova. V Norsku lze levně nakoupit v prodejnách REMA nebo KIWI. Ceny jsou přibližně trojnásobkem cen našich. V roce 2012 jsme bochník chleba pořídili od 7,- NOK, PHM od 14,- NOK. Kromě koupeného jídla si milovníci hub mohou dopřát oblíbený pokrm prakticky po každé návštěvě lesa.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Norsko nás v roce 2012 opět nezklamalo. Příroda je fantastická, zaparkovaného auta se nikdo v horách ani nevšimne. Všude lze volně stanovat 150 m od obydlí, ale je pravdou, že u hlavních silnic lze často vidět zákazy volného stanování. Reakcí na zvyšující se množství turistů je asi i rozrůstající se systém placeného mýta na norských silnicích (www.autopass.no).
Ostatní informace
Při včasné rezervaci trajektu ( půl roku před cestou) lze docílit velmi výhodné ceny. Jízda autem po Norsku je bezproblémová. Na některých dálnicích lze využít až 100 km rychlosti. Na ostatních silnicích se jezdí max. 80 km/h. Dopravní nehody neuvidíte nebo jen zcela výjimečně. Při plánování přesunu po Norsku autem počítejte s průměrnou rychlostí 40 km/h. Při jízdě je stále na co koukat.
Odkazy:
http://www.treking.cz/treky/hardangervidda.htm
www.colorline.de www.camping.no www.yr.no