Nová rozhledna na Chlumu a její okolí.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Chlum je hora, která se nachází v západní části Blatenské pahorkatiny a vypíná se do výše 608 m.n.m. Při pohledu od jihu se jeho protáhlý hřbet, pokrytý kobercem smíšeného lesa s převahou listnatých stromů, nijak výrazně neliší od okolních kopců. Přesto poslední měsíce přitahuje stovky turistů. Na jeho vrcholu byla 6. srpna 2010 pro turistickou veřejnost otevřena rozhledna. Je jen jednou ze zajímavostí, které se v blízkém okolí dají objevit. Pod horou ležící Chanovice jich nabízejí hned několik a na naučné stezce, barvami podzimu zářícím lesem, je také dost překvapení. A to je již velký důvod k návštěvě tohoto zatím málo známého koutku naší země. A teď je již na každém, kterým směrem se z parkoviště u obecního úřadu vydá.
Za čím jedeme?
První stavbou, se kterou se turista v obci seznámí je kostel Povýšení Svatého Kříže. Ten byl postaven v pozdně románském slohu v první polovině 13. století. Z původní stavby již nic neuvidíme. Dnešní podoba je z poslední obnovy v roce 1717. Na svahu pod kostelem je pomník padlým ve světové válce a o něco níže kaplička. Od kostela je jen pár kroků na rozlehlé nádvoří před zámkem. V roce 1453 zde byla postavena tvrz, která byla zbořena a rok 1781 byl počátkem stavby dnešního zámku. Barokní podobu má z let 1811 až 1838 a tak jej vidíme i dnes. Po schůdkách, po levé straně, se sestoupí do zámeckého parku. Hned u schodiště, schován pod dvěma zeravy, je gloriet. V parku roste několik velmi starých stromů, jistě upoutá Javor nedaleko rybníka či borovice na svahu nad zámkem. Pozorný turista objeví i zbytky kašny, několik pomníčků pejsků a blíže neurčenou stavbu, která je v rozvalinách. Park je obklopen zděnou hradbou s průchodem do lesa. Několikasetmetrové stoupání končí na prostranství před rozhlednou. Ta byla postavena z betonových cihel. Má čtvercový základ 5 x 5 m a na ni navazuje další užší část. Na té je dřevěná vyhlídková osmiboká plošina zakrytá střechou v podobě osmibokého jehlanu. Po zdolání 136 kovových schodů se objeví úchvatný pohled na značnou část Šumavy, pohoří Brd, Blatensko a Prácheňsko. Vpravo od vchodu před rozhlednou je kámen s označením dne položení základního kamene. Seběhnout s kopce na opačnou stranu Hory je otázkou několika minut. Další zastavení patří staré lesovně z roku 1874 a po značené stezce se vracíme ke vsi. „ Žižkův kámen“ se objeví nečekaně. Obrovský kámen spočívá na několika menších a má podobu jakési hlavy pohádkového tvora. Kolem zdi parku se vracíme na parkoviště a pokračujeme silnicí za obec. Vpravo je zajímavá, pěkně opravená sýpka v barokním slohu z roku 1740. Za obcí vlevo od silnice vyrůstá skanzen lidových staveb jihozápadních Čech. Jeho majitelem je vlastivědné muzeum Dr. Hostaše v Klatovech. Ze stojících staveb lze jmenovat špýchar, stodolu, roubenou kůlnu. Je jich tu již několik a další je ve výstavbě. Vysázený je i ovocný sad a zahrádka s léčivými rostlinami. Hezká kaplička a smírčí kříž jsou tečkou za dnešním výletem.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Bohužel nevím jak je to v obci s občerstvením. O víkendech mimo sezónu asi nic moc a tak je lépe se najíst v nedalekých Horažďovicích. Totéž platí i o ubytování.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Rozhledna se skutečně podařila a i když viditelnost nebyla zrovna na jedničku, byli jsme spokojeni. Krásný je zámecký park i zámek a další objekty také snesou přísnější měřítko. Převažují zde listnaté stromy a tak podzim je něco pro romantické duše. Nelíbil se nám nepořádek v okolí sýpky a neudržované lesovny je velká škoda.
Ostatní informace
Rozhledna je otevřena o víkendech a svátcích do konce října. Počítá se také s otevřením během vánočních svátků.Vstupné je 20,- Kč a mají hezké pohlednicové vstupenky. Obsahují i číslo počtu návštěvníků rozhledny od jejího otevření. Ta moje měla číslo 4503 a to je jistě dobré doporučení na výlet. Zámek je veřejnosti také přístupný, ale i když byla sobota byl uzavřen. Někde jsem viděl zmínku, že je možnost jeho návštěvy jen v pracovních dnech. Skanzen je volně přístupný a zájemci to mohou mít i s výkladem. Doporučuji navštívit webové stránky obce: www.chanovice.cz.