Loading...

Obec a zámek Valeč

Tipy na výlet Romantika Vycházka - půldenní Za kulturou

Kam a jak jedeme?

Jedeme do Valče. Je to obec na Karlovarsku, ležící nedaleko od silnice E 48 Karovy Vary - Praha. Jezdí sem z K.Varů autobus. Nejbližší vlaková zastávka je v Podbořanech. Také se sem nechá jet na kole.

Za čím jedeme?

Valeč je nádherné městečko s řadou historických budov. Historické jádro bylo dokonce vyhlášeno městskou památkovou zónou. Zajímavá je budova fary či městského kostela sv. Jana Křtitele. Nad městem je zámek, který tvoří dominantu města. Až budou všechny památky města opraveny, stane se Valeč jistě barokním skvostem západních Čech, možná i barokním klenotem celé Evropy.

Valeč se poprvé objevuje v písemných pramenech z období vlády Karla IV (rok 1358). Vzhledem k poloze na úpatí Doupovských hor zde osídlení existovalo určitě mnohem dříve - pravděpodobně na rozhraní 12. a 13. století, a to podle nepřímých důkazů - nálezů v základovém zdivu farního kostela Sv. Jana Křtitele.

R. 1514 povýšil Vladislav Jagellonský Valeč na městečko a udělil mu např. týdenní trh, devítidenní trh, přiznal právo užívat pečeť a pečetit zeleným voskem. V roce 1517 koupil Valeč Kryštof Štampach. Na místě původního gotického hradu vybudoval zámek, původně renesanční nechal ještě částečně barokně upravit. Zámek byl později upraven novobarokně.

Roku 1945 byl zkonfiskován, byly zde kanceláře Státních lesů a statků, domov pro korejské děti a dětský domov. Dne 2. dubna 1976 stavbu značně poškodil požár, jehož následky nyní odstraňuje nový vlastník Krajské středisko památkové péče v Plzni. Sochy jsou restaurovány, areál oplocen, zámek provizorně zastřešen. Probíhá záchrana parku i skleníku. Rekonstrukce stále probíhá a zámek není zatím veřejnosti přístupný.

Zajímavými zámeckými stavbami, které také nejsou zatím veřejnosti přístupné, jsou:

- raně barokní hospodářské stavení - konírna.

- hospodářská budova – další raně barokní stavba byla na konci 19.století novorenesančně upravena. V přízemí je prostorná hala odlehčená litinovými sloupy, původně sloužící k ustájení jezdeckých koní.

- skleník je stavba ocelo-litinové konstrukce s vysokou kopulí a podélnou lodí. Jedná se o jednu z nejhezčích staveb svého druhu v západních Čechách.

- letohrádek - původně barokní stavba s věží a s nádhernou štukovou výzdobou. V současnosti je to však nepřístupná ruina – zdá se, že její dny jsou sečteny.

- hlouběji v parku najdeme tzv. teatron, tedy stavbu, jež kopíruje úbočí kopce a je určena pro divadelní a hudební produkce pod širým nebem. Byl postaven na konci 19. století, při celkové přestavbě zámeckého parku na přírodně krajinářský park. Uprostřed spodního stupně je erb Štampachů, vytesaný z červeného pískovce, který původně zdobil fasádu průčelí zámku.

Před zámkem na plošině u silnice je další významná památka - barokní zámecký Kostel Nejsvětější Trojice, postavený v letech 1710 – 1728. Interiér kostela, zejména oltářní obrazy a figurální výzdoba, jsou velmi poničeny řáděním zlodějů a vandalů. Naopak zachovalé jsou dobové intarzované lavice a stejně zdobená zpovědnice. Velmi hodnotné jsou barokní varhany zhotovené pro zdejší kostel kolem roku 1720, které r.1994 zdarma opravil pan Nans Ritter. Donedávna se zde pořádaly varhanní koncerty. V době naší návštěvy je kostel před rozsáhlou rekonstrukcí a veřejnosti nepřístupný.

Před kostelem stojí sloup Nejsvětější Trojice, který vznikl současně s dokončovacími pracemi na kostele. Jeho stavbou plní Jan Ferdinand Kager Globen poslední vůli své manželky, která nečekaně umírá roku 1727 v Dolní Falci. Sloup je stejně značně poničen a v současné době jsou sochy v rekonstrukci.

Pod kostelem při silnici stojí fara. Nákladná barokní stavba pochází z roku 1701, fasáda je členěna pilastry a průběžnými římsami. Vstupní portál je ozdoben znakem hrabat Thurn-Walssasina. Před budovou stojí drobná výklenková kaple s trojúhelným štítem.

Řada historických objektů je v centu městečka na náměstí:

Mezi největší a nejstarší patří farní kostel Narození svatého Jana Křtitele. Je to původní městský kostel - to jednolodní stavba s osmibokým presbytářem, Pohřební kaplí Štampachů a kaplí Božího hrobu. Na západní straně je hranolová věž s dřevěnou nástavbou zvonice a s Ochozem pro věžníka. V Pohřební kapli Štampachů je dochován epitaf a cenný soubor 11 štampachovských náhrobků ze 17. století, které jsou začleněny do seznamu Státních kulturních movitých památek.

Kostel je po rekonstrukci a věž je skutečnou dominantou náměstí. Při rekonstrukci fasád v letech 1999 – 2001 byly zjištěny nálezy na stěnách objektu - lze předpokládat, že původní – menší kostel byl pravděpodobně stavěn již v 11. či 12. století.

Naproti kostelu stojí Mariánský  sloup s plastikou P.Marie z počátku 18. století.

Dnešní budova Radnice čp. 119 – původně Panský dům je z pol. 18. století a doplňuje barokní stavby městečka.

Panský hospital (pozdější tzv. stará škola) čp. 5 - špitál pro šest mužů a šest žen založil hrabě Johan Ferdinand Kager-Globen. Budova byla postavena v letech 1738-1741 v barokním slohu.

V městečku se dochovalo velké množství barokních a klasicistních domů i staveb lidové architektury, kdy přízemí bylo roubené a patro z hrázděné konstrukce. Nachází se zde i několik roubených stodol.

Při výjezdu směr Mukoděly je nový hřbitov se Hřbitovní kaplí Panny Marie Bolestné. Byla postavena v roce 1751. Založil ji duchovní ve Valči, který byl pohřben podle svého přání pod oltářem této kaple. I tato kaple je po rekonstrukci.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Na náměstí je malá restaurace, která v době naší návštěvy byla přeplněná cyklisty. Personál byl ale příjemný a umožnil nám občerstvení vynést i před restauraci, i když neměli zařízené venkovní posezení.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Jediné, čeho jsme litovali, bylo, že ještě není rekonstrukce hotova a že není možno se podívat do velikého zámku. Je ale vidět veliký kus práce, řada objektů a zahrada jsou zrekonstruovány a i za to stojí se sem jet podívat.

Navíc v poměrně malé budově muzea je možno zhlédnout zajímavý film o historii obce, ale i o právě probíhající rekonstrukci.

Ostatní informace

Zámek a ostatní objekty nejsou veřejnosti přístupné.

Zámecká zahrada je volně přístupná veřejnosti. Je tedy možno si prohlédnout upravenou zahradu, sochy, teatron, obejít rekonstruovaný zámek. Ze silnice je vidět opravený skleník. Nenapadlo nás hledat k němu cestu.

Jediný prostor, kde se platí vstupné a které za to stojí,  je v nedávné době otevřené (17.5.2008) muzeum na náměstí:

Od 1.5.2010 je letní provoz:

PO - pá 9:00 - 15:30 (poslední prohlídka s filmem od 15:00)

SO - ne 9:00 - 17:00 (poslední prohlídka s filmem od 16:30)

Vstupné:

dospělí  30,-Kč

invalidé,důchodci, děti, studenti 20,-Kč

Poslední aktualizace: 10.2.2014
Obec a zámek Valeč na mapě
Autor: jircak
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Obec a zámek Valeč

Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Významnou památku Valče představuje zámecký Kostel Nejsvětější Trojice,…
0.3km
více »
Valeč
Valeč
Zámek
Přístupný barokní zámek je výraznou dominantou městečka Valeč na…
0.4km
více »
Valeč - Kostel Nejsvětější Trojice
Valeč - Kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Barokní kostel z let 1710 - 1728. Po stranách čtvercové lodi stojí 2…
0.4km
více »
Kostel Sv. Jana Křtitele
Kostel Sv. Jana Křtitele
Kostel
Farní kostel Sv.Jana Křtitele je umístěn v pomyslném těžišti téměř trojúh…
0.5km
více »
Valeč
Valeč
Vesnice
Valeč leží v Západních Čechách, jihovýchodním směrem od města Karlovy Var…
0.6km
více »
Barokní Valeč
Barokní Valeč
Tipy na výlet
  Barokní Valeč        Barokní Valeč   U hlavní silnice na Karlovy Vary Je cedule Zámek Valeč která však okolo jedoucímu…
0.6km
více »
Za barokem do Valče
Za barokem do Valče
Tipy na výlet
Městečko Valeč ležící na úpatí Doupovských hor je asi místem s největší…
0.6km
více »
Zámek Valeč – domov vzácných soch a netopýrů na západě Čech
Zámek Valeč – domov vzácných soch a netopýrů na západě Čech
Zámek
Barokní zámek obklopený romantickým parkem a honosící se sochařsk…
0.6km
více »
Zámek,park a muzeum Valeč
Zámek,park a muzeum Valeč
Tipy na výlet
Vážení přátelé Turistiky i turistiky, tentokrát Vás zavedu do městečka…
0.7km
více »
Zřícenina hradu Neuhaus
Zřícenina hradu Neuhaus
Zřícenina
Neuhaus (Nový dům) je zřícenina, která se nachází asi 1…
1.3km
více »
Kaplička sv. Huberta
Kaplička sv. Huberta
Kaple
Novodobá kaple sv. Huberta se nachází asi 2km JV od Valče, na velké louce nad osadou Kamýk, kam se dostanete po polní cestě. Vystavěna byla v roce 2010 mysliveckým spolkem z Ko…
1.9km
více »
Kostrčany
Kostrčany
Zámeček
Obec Kostrčany leží 11 km severovýchodně od Žlutic. Poprvé se připomíná…
2.2km
více »
Vrbice
Vrbice
Vesnice
Historicky nejstarší dochovaná zmínka o obci Vrbice pochází z roku 1384. …
2.5km
více »
Valeč - zámek a park
Valeč - zámek a park
Zámek
První písemná zmínka o obci Valeč pochází z roku 1358, jako o majetku…
2.9km
více »
Libkovice (Lubenec)
Libkovice (Lubenec)
Vesnice
Malá vesnice, část obce Lubenec v okrese Louny a trvale zde žije 40…
4km
více »
Libyně
Libyně
Vesnice
První zmínka o vsi Libyně pochází z r. 1338, kdy se uvádí farářem Střeziv…
5.2km
více »
Libyně – rozhledna Vochlice a kostel sv. Jiljí - Vitrážové muzeum
Libyně – rozhledna Vochlice a kostel sv. Jiljí - Vitrážové muzeum
Tipy na výlet
Vždy když někam jedeme, snažíme se cestou navštívit co nejvíce rozhleden.…
5.2km
více »
Vochlická rozhledna
Vochlická rozhledna
Rozhledna
Mezi obcemi Libyně a Mlýnce, asi 4kilometry severně od Lubence, se nachází kopec Vochlice. A kdo si na něj udělá výlet, nebude litovat. Nachází se…
5.2km
více »
Vitrážové muzeum v Libyni u Lubence
Vitrážové muzeum v Libyni u Lubence
Tipy na výlet
Může se přijet vlakem nebo autobusem do Lubence. Jezdí Flixbus, i zastákový autobus z Prahy nebo z Karlových Varů. Pak už po svých do Libyně cca 1,5…
5.2km
více »
Vochlice u Libyně
Vochlice u Libyně
Rozhledna
Vochlice je rozhledna, blízko obce Lubenec. Občanské sdružení na záchranu kostela sv. Jiljí v Libyni se pustilo do její obnovy…
6.2km
více »
zavřít reklamu