Za barokem do Valče
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Městečko Valeč ležící na úpatí Doupovských hor je asi místem s největší koncentrací barokních staveb. O výjimečnost tohoto místa se postaral šlechtický rod Štampachů, konkrétně Jan Kryštof Kager, svobodný pán ze Štampach, který na přelomu 17. a 18. století velkolepě přestavěl své sídlo a jeho okolí.
Za čím jedeme?
Naši procházku po Valči jsme začali na náměstí, kde je k vidění několik barokních domů a jemuž vévodí opravený barokní kostel Narození sv. Jana Křtitele.
Po prohlídce náměstí jsme se přesunuli na návrší nad městečkem, kde jsme obdivovali kostel Nejsvětější Trojice a před ním stojící sloup Nejsvětější Trojice, který kromě svaté trojice a Panny Marie zdobí i plastiky patronů země České tj. sv. Václava, Vojtěcha, Víta, Prokopa, Jana Nepomuckého a Ludmily.
Od kostela je i krásný výhled na zámek, na který jsme se poté vydali. Zámecká budova, kterou postihl v roce 1976 zničující požár je v probíhající rekonstrukci, ale i přesto je veřejnosti přístupná. Fasáda i střecha zámku jsou již v dokonalém stavu, rekonstrukce nyní probíhá ve vnitřních prostorách. Plně opravena je zatím pouze jedna místnost, ale na dalších se pracuje. V zámku jsou umístěny fotografie, jak to v interiéru vypadalo před požárem. Bylo to zde doopravdy nádherné a restaurátory zde ještě čeká spousta práce, než bude vše v původním stavu.
Dále naše kroky směřovali do zámecké zahrady. Na trávníku před zámkem je možno obdivovat kopie sochřských děl Matyáše Bernarda Brauna, originály těchto soch jsou k vidění v lapidáriu v klášteře v Kladrubech. Pak jsme se již vydali do celkem rozlehlého zámeckého parku, který se rozkládá okolo celého pahorku tyčícího se u zámku. Na všechna zajímavá místa v parku nás postupně dovedly místní ukazatele směru, takže jsme viděli vše zajímavé, co zdejší areál skýtá, tj. kaskády, letohrádek, obelisk, pivovarské sklepy, nádrže pro vodní kaskádu, iluzivní brány, teatron, sousoší Nanebevzetí hraběte Šporka a i menší díla, jako kašny a koupadlo. Všechna navštívená místa jsou navíc doplněna i o fotografie, jak to zde vypadalo v dobách, kdy zde ještě žila šlechta a zámek byl v plném rozkvětu. Jediným objektem k němuž jsme se nedostali a který je možno obdivovat pouze z dálky je zámecký skleník.
Celou prohlídku jsme pak zakončili malým občerstvením v Prádelně, což je jedna z bývalých hospodářských budov zámku, kde se v současné době nachází pokladna zámku a slouží i jako malé infocentrum a občerstvení.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jak již bylo psáno občerstvili jsme se v Prádelně.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nejvíce nás asi zaujaly vnitřní prostory zámku. Vidět, jak probíhá rekonstrukce takovéhoto objektu je doopravdy zajímavé.
Ostatní informace
Zámek je otevřen celoročně kromě pondělí a úterý od 10 resp. 11 hod do 17 hodin. Spestřením je i možnost nočních prohlídek s lucernou vždy v pátek a v sobotu, kdy je objekt zpřístupněn až do 23 hodin.
Cena vstupného 60,- a 40,- Kč, rodinná vstupenka 150,- Kč.