Obrův chodník - Giant's Causeway
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Pohybujeme se po severním pobřeží Severního Irska, někdy pěšky, jindy autobusem. Právě sem jsme došli pěšky, když jsme si prošli kus pobřežní trasy Causeway Coast Way.
Za čím jedeme?
Tato přírodní památka je známá také pod názvem Obrovy schody. Naleznete ji přímo na mořském pobřeží, zhruba 13 km na východ od města Portrush. Jen 4 km je to na sever od městečka a destilérky Bushmills.
Vulkanická činnost zde přibližně před 50 milióny let vytvořila vysoké čedičové sloupy ve tvaru pravidelných šesti-úhelníků, tzv. obří varhany. Najdou se zde však i sloupy, které mají čtyři, pět, ale i sedm nebo osm stěn. Sloupy vystupují z moře až do výše 12 metrů a tvoří celé pobřeží, po kterém se může chodit. Pokračují pod hladinou směrem ke Skotsku - na ostrově Staffa - u Fingal's Cave je možno tyto útvary také vidět.
Místo je známé od r. 1693. Až r. 1768 francouzský geolog Nicolas Desmares naznačil, že by úkaz mohl být sopečného původu. V průběhu 19. století se stalo oblíbenou destinací turistů, také proto, že 1. července 1887 byla zahájena Doprava z Bushmills až na Obrův chodník. Až do 60. let minulého století se za vstup na chodník vybíralo vstupné. Nyní je vstup zdarma. Tento přírodní úkaz je od r. 1986 zařazen na Seznam světového dědictví v Evropě, o rok později zde byla vyhlášena národní přírodní rezervace.
Necelé 2 km je to sem z parkoviště, kde je i Visit centrum. Až k chodníku se dostanete pouze pěšky po asfaltové cestičce nebo místním autobusem, samozřejmě za poplatek. Zpoplatněny jsou i veškeré služby, které jsou poskytnuty ve Visit centru. Nejsou vybírány za jednotlivé služby, ale vstup do tohoto centra je prý zpoplatněn a pak lze využívat všechny ostatní služby, vč. parkování, toalet a podobně. Je to moderní objekt, který byl s přestávkami budován v letech 2007 – 2012. My jsme přišli k chodníku z druhé strany, Visit centrum jsme obešli, takže jsme žádný poplatek neplatili.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Bydleli jsme v kempu u města Portrush. Tam nám naše kuchařka připravovala snídaně i večeře. Abychom nemuseli platit vstupné, do Visit centra jsme nešli – tam je možnost občerstvení. My jsme šli jen okolo a autobus pro nás přijel na zastávku zdejšího autobusu, až když jsme byli všichni pohromadě.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Je to nádherný přírodní jev obrovských rozměrů, hodně navštěvovaný turisty. Právě k jeho veliké ploše se tady turisté rozptýlí a je možno si to vše krásně prohlédnout. Je to něco naprosto neuvěřitelného, co příroda dokáže.
Ostatní informace
Vzhledem k tomu, že dříve si lidé neuměli vysvětlit vznik těchto útvarů, vznikla legenda o jejich vzniku. V Irsku žil obr Fionn, ve Skotsku Benandonner. Irský obr Fionn postavil tento chodník do Skotska, kde se chtěl utkat se svým obrovským protějškem. Když však uviděl obrovského Skota, lekl se a utekl zpátky. Žena ho pak převlékla za své děcko. Když dorazil skotský Benandonner a uviděl tak velké děcko, raději ani nečekal na příchod jeho určitě ještě většího otce a utekl zpátky do Skotska. Cestou chodník ničil, aby ho Ir nemohl pronásledovat.