Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Do přírody
Při naší irské dovolené jsme se už dostali na jižní část ostrova, resp. až na poloostrov Dingle, a tím naše dovolená skoro končí. Škoda. Ještě stále by bylo, kam vyrazit.
Právě tato dálková trasa by mohla být velmi zajímavá. Jenže celá trasa měří 179 km a na její projití doporučují 8 - 10 dnů. Je to okružní trasa, která začíná např. ve městě Dingle nebo také ve městě Tralee, které je hlavním městem této oblasti (Kerry). Ta delší část trasy vede převážně při pobřeží, okruh je uzavřen vnitrozemím. Bohužel občas se musí po silnici. V podstatě se obejde poloostrov Dingle. Ten je dlouhý 50 km a má protáhlý tvar. Povrch je hornatý - nejvyšší hora je Mount Brandon (951 m n. m.). Pobřeží je hodně členité, jsou tam písečné pláže i zajímavé útesy.
Tato oblast byla osídlena v mezolitu, dokonce zde býval středověký keltský stát. Proto je zde řada archeologických nálezů. Jižně od obce Fionntrá na jižní části poloostrova je keltské prehistorické muzeum Celtic Prehistoric Museum, kde se dozvíte zajímavosti ze zdejší historie a kultury.
Na této trase projdete okolo nejlepších archeologických nalezišť- najdete např. menhiry, kameny s Ogham písmem i zříceniny různých objektů. Cesta prochází malebnými vesničkami. Přesto je to prý test zdatnosti a každý by měl mít připravenou jinou alternativu pro případ špatného počasí.
My jsme samozřejmě trasu neprošli, ale její část jsme projeli autobusem a zastavili se na pár zajímavých místech. Bohužel víc času už jsme neměli. Ale to, co jsme viděli, bylo moc fajn. Jen musím upozornit, pokud pojedete autobusem nebo třeba obytným vozem, musíte jihozápadní výběžek objet směrem od východu na západ a pak na sever. Pobřežní úsek na jihu je pro velká vozidla v opačném směru uzavřen.
Právě v těchto místech - na jihu poloostrova - přímo na mořském pobřeží - je zbytek pevnosti Fort Dunbeg. Od ní jsme pokračovali dál podle pobřeží na západ a sever. V místech prudkého ohybu na sever je vyhlídka Slea Head. Je tam malé parkoviště, ale i z autobusu je pěkná vyhlídka na nejzápadnější irský výběžek - na Dunmore Head, který je asi o 2 km dál. Tam už je větší parkoviště, ze kterého jsme na vyhlídku došli. Další procházka byla asi o 2 km dál, kdy jsme se šli podívat na skalnatý výběžek ve tvaru Sibyliny hlavy Sibyl's head.
Autobusem jsme pokračovali přes Ballyterriter. Cesta nás zavedla až k raně křesťanskému kamennému kostelíku Gallarus Oratory z doby mezi 6 až 12. stoletím. Nějak si přesným datem vzniku stále nejsou jisti. Je sice již mimo značenou okružní trasu, ale zajít se sem podívat se určitě vyplatí. Něco tak nádherného se nevidí snad nikde.
Pak jsme to již vnitrozemím stočili do výchozího města okružní trasy - do Dingle, kde jsme doplnili zásoby a rozloučili se s touto oblastí. Je tu fakt řada míst, která by se ještě nechali navštívit. Jen ten čas nám chyběl.
Do této oblasti jsme vyjeli z kempu Fossa u města Killarney, kde nám naše kuchařka připravovala jídlo. Skutečně malé občerstvení se nechalo dát ve Visit centru u pevnosti Fort Dunbeg a u Gallarus Oratory. Ale byla tam spíš jen malá kavárnička.
Já mám dojem, že tady se líbilo úplně všechno, nejhezčí snad byla vyhlídka Dunmore Head na útesy a určitě kamenný kostelík Gallarus Oratory. Krajina je tu však celkově nádherná.
Na vyhlídky se může samozřejmě zdarma, vstup do pevnosti i kostelíku byl zpoplatněn. Takže takhle to asi bude na celé trase.