Okružní jízda jižní částí Olomoucka
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Na kole
Kam a jak jedeme?
Vzhledem k tomu, že se poslední dobou vývoj počasí pro výlety zdá poněkud nešťastným, tak přece jen se našla o víkendu alespoň v neděli světlá vyjímka a tentokrát se vypravíme na jih od Olomouce, konkrétně na Tršicko a do mikroregionu Království.
Začátek trasy zvolíme u Olomouckého Hlavního Nádraží, kde se vydáme po Jeremenkově ulici k řece Bystřici a proti proudu této řeky pojedeme po cyklostezce přes Bystrovany až do Velké Bystřice. Ve Velké Bystřici u místního zámečku se vydáme směrem do mírného asi 1 km dlouhého kopečka na Přáslavice a dále do Kocourovce, kde v Kocourovci je kaplička a dům č.7 s vyobrazenou hlavou kocoura. V Kocourovci sídlí také oddělení Kobry 11 (tedy dálniční policie, ale Tom a Simír zde nepracují). Za obcí odbočíme směrem na Doloplazy obec v údolí Tršické pahorkatiny, kde je velká pěkná náves s kostelem ve středu obce. Po mírném stoupání pak sjedeme do nedalekých Tršic, které jsou známé pěstováním chmele na Hané. V Tršicích na náměstíčku se nachází kostel, který se v současné době opravuje a hned vedle kostela se nachází restaurace, lékárna a spořitelna s velmi pěkně opravenou venkovní fasádou. Za kostelem je v kopci na náměstíčku je velká replika žáby. Nedaleko obce se nachází i tršická přehrada. Dále projedeme mírně zvlněným terénem místní části Vacanovice a Hostkovice a pod kopcem po levé straně se nachází obec Čechovice a pak už nás přivítá další pěkně upravená hanácká vesnice a to Velký Týnec, s typicky hanáckou návsí v obci se nachází i zámek a kostel. Další vesnicí, kterou by bylo škoda vynechat je sousední Grygov, který je také velmi hezky upraven, jen Masarykova náves, kde se nachází kaplička prochází rekonstrukcí. V obci je i hasičská zbrojnice se znakem obce na svém štítu. Z Grygova se vydáme po místní silnici směrem na Blatec, ale u mostu přes řeku Moravu odbočíme a uděláme si malou zajížďku k jezu, kde se nachází malá vodní elektrárna. U jezu o sobě dává nahlas svým hučením vody vědět řeka Morava, která po nedávných deštích připomínala spíše kafe s mlékem. Kousek dál od jezu lze vidět i lagunu řeky Moravy, ke které jsme se bohužel kvůli nedávným dešťům nemohli dostat. Tak se vracíme zpátky na silnici a pokračujeme dále do Blatce, kde po cestě je vidět voda na polích. V Blatci se nachází cihelna u křižovatky pod železničním mostem můžeme pokračovat do Kožušan-Tážal, nebo mírným stoupáním do Blatce, kde se nachází železniční stanice. V Kožušanech se nachází 2 kapličky, sochy a pomník obětem 2 sv.války. Z Kožušan se vydáme směrem na Olomouc , kde u odbočky do Nemilan můžeme odbočit k lagunám řeky Moravy, ale vzhledem k počasí byla polní cesta téměř nesjízdná. Tak už zbýval návrat do Olomouce buď přes Nemilany, nebo okolo distribučního centra a Nové Sady.
Za čím jedeme?
Velká Bystřice: zámek, kostel sv. Jana Křtitele, sousoší sv. Floriána a sv. Jana Nepomuckého. Ve městě se udržují lidové tradice např. lidový rok, masopust, Bystřické Banjo.
Přáslavice kaple sv.Rocha, zvonice církve československé husitské , kamenný kříž
Kocourovec dům č.7 s hlavou kocoura na fasádě, kaple Panny Marie Ludrské
Doloplazy kostel Cyrila a Metoděje, socha T.G.Masaryka a sv. Václava, pořádají se zde jízdy králů
Tršice zámek, Kostel Narození Panny Marie, kaple sv. Kunhuty.
Vacanovice socha sv. Jana Křtitele, kaple sv. Praxedy
Hostkovice původně dřevěná kaple 1891 postavena do nynější podoby, socha Panny Marie
Velký Týnec v obci se nachází zámek, kostel, orlovna
Grygov sv. kaple Jana Nepomuckého, socha sv. Václava a sv. Kateřiny Alexandrijské, budova železniční stanice, nedaleko se nachází Les Království , kde je starý dub starý asi 450 let, vápencový lom na kopci horka.
Blatec nachází se železniční stanice
Kožušany-Tážaly nachází se zde kaple sv. Anny (Kožušany) , socha sv. Josefa (Kožušany), kaple sv. Norbeta (Tážaly), památník obětem 2.sv.války (Tážaly), u řeky Moravy se u jezu nachází malá vodní elektrárna.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Možností, kde najíst je spostu např. ve Velké Bystřici, Přáslavicích, Tršicích, Velkém Týnci, Grygově v Kožušanech.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Bohužel jediné co se nám nelíbilo a ubralo dokonalý požitek z tohoto krátkého výletu po okolí Olomouce bylo několika denní nepříznivé počasí, které zejména u řeky Moravy znemožnilo, nebo zkomlikovalo cestu k jejim lagunám.
Nad Velkou Bystřicí, Přáslavicemi, Kocourovcem se nám nabízí na severní straně nádherný výhled na Oderské vrchy a od Doloplaz zase na Tršickou pahorkatinu nad Hostkovicemi zase výhled na Olomouc.
Ostatní informace
* v sekci za čím jedeme informace byly upřesněny z oficiálních stránek jednotlivých obcí
Celá trasa vede po cyklostezkách, nebo místních silnicích, jen úsek Kocourovec-Tršice a Kožušany-Olomouc vedou po silnici 2.třídy 435 a 436.
Cyklostezky : Olomouc- Velká Bystřice č. 5, Tršice-Vacanovice č.5, Grygov-Blatec č. 6061, Kožušany-Tážaly-Olomouc (přes Nemilany) č. 47, Kožušany-Tážaly-Olomouc (přes Nové Sady) silnice 2.tř. č.435
Na výlet vlakem
ž. st. Olomouc Hl.N
ž.st. Velká Bystřice, trať č. 310
ž.zast. Velká Bystřice zastávka, trať č. 310
ž. st. Grygov, trať č .270
ž. st. Blatec, trať č. 301
ž. zast. Kožušany, trať č. 301
ž. zast. Nemilany, trať č. 301
ž. zast. Olomouc-Nové Sady, trať č. 301