Kam a jak jedeme?
Když jsme
vloni byli v
Oseku, zvládli jsme prohlídku nádherného kláštera. Na letošní rok jsme si naplánovali projít si zdejší naučnou stezku.
Za čím jedeme?
Město leží v podhůří Krušných hor na silnici z Litvínova (9 km) do Dubí (12 km). Deset km dlouhá naučná stezka začíná začíná i končí u závor na silnici z Dlouhé Louky do města, nedaleko vlakové stanice Osek – město a má 11 zastavení, kde jsou informace o místní přírodě a historii města a okolí.
První zastavení je u sousoší Památník obětem výbuchu na dole Nelson III, které je na křižovatce hned u trati. Připomíná největší zdejší důlní neštěstí. Při výbuchu uhelného prachu dne 3. 1. 1934 zahynulo 142 lidí.
Trasa pokračuje přes město, na rozcestí u koupaliště odbočuje ke kempu a koupališti, které je vytvořeno na Oseckém rybníku. U Velkého továrního rybníka byla nejstarší česká manufaktura. Naučná stezka se vrací k Oseckému rybníku a pokračuje na Salesiovu výšinu. Tyto křemencové bloky z doby třetihor byly pojmenovány podle Salesia Krügnera, který byl v letech 1834–1842 opatem oseckého kláštera a milovníkem zdejší přírody.
Okolo příkré skalní stěny – Krušnohorského zlomu se dojde k bývalé štole Čertova díra, dnešnímu zimovišti netopýrů. Z Krásné vyhlídky nad třemi skokanskými můstky je nádherný výhled na celé město. Stezka vede okolo pamětní desky malíře Václava Lavičky, který v těchto místech rád maloval.
Poslední zastavení je na zřícenině hradu Osek (Rýzmburk), který byl vybudován v letech 1241 – 1250. Od 16. století je opuštěn. Je to velká a zajímavá hradní zřícenina, která je volně přístupná. Bohužel rozhledna v kulaté věži, kterou zřídili v 19. století Valdštejnové, už zanikla. Při cestě z hradu zpátky do města je cesta lemována informačními tabulemi se zajímavým česko-německým čtením o historii hradu, o Hrabišovcích, kteří ho založili i o stavebních zajímavostech hradu. Zpočátku vše čteme, je to zajímavé, jen tolik času nemáme.
Tyto tabule končí v blízkosti malé barokní kaple Patronů Čech, která vyla postavena pravděpodobně r. 1721. Po lesní zpevněné pěšině se dojde z kopečka k výchozímu bodu u trati.
Tady musím přiznat, že takto si projít stezku byl můj sen. Jenže nakonec jsme si prošli jen část od kapličky ke hradu a zastavili se u památníku obětem výbuchu. Na takhle dlouhý výlet bylo neskutečné vedro a hlavně jsme neměli tolik času. Přestala nám fungovat autozásuvka, tudíž jsme nemohli chladit naši lednici. Museli jsme najít nějaký autoservis. V plánu to celé projít stále máme. Moc mne to láká. Uvidím, zda nám to někdy vyjde.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Na naučné stezce, ani u zříceniny možnost občerstvení není. Ve městě je možností dost. Jsou tam dokonce i dva pivovary. V pivovaru Ossegg si můžete dát jen něco malého k jídlu, v pivovaru Černý Orel vaří. Je zde však i řada dalších restaurací. Levné ubytování nabízí autokemp, kde jsou malé i velké chatky.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Líbila se nám zřícenina, hodně zajímavé bylo i povídání na cestě k hradu. To však chce hodně času.
Ostatní informace
Ve městě samozřejmě doporučuji prohlídku
barokního kláštera s kostelem. Bohužel letos a příští rok (2019 + 2020) se provádí rekonstrukce, objekty jsou uzavřeny.
Z města na sever se přes Dlouhou Louku nechá dojet k
přehradní nádrži Fláje, kde je nyní nově otevřené infocentrum s možností podívat se do útrob přehrady a kde se nechá udělat i zajímavý výlet.
Poslední aktualizace: 7.8.2019
Osek - naučná stezka Přírodou a dějinami Oseka přes hrad Osek (Rýzmburk) na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Osek - naučná stezka Přírodou a dějinami Oseka přes hrad Osek (Rýzmburk)
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!