Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Za kulturou
Slovanská osada je poprvé připomínaná v roce 1207. Stála na pravém břehu říčky Bystřice a byla chráněná pouze valy. Dnes je v těchto místech hřbitov s původně románským kostelíkem sv. Jakuba staršího. K povýšení osady na město došlo v roce 1331. To bylo postaveno na novém místě a tím je dnes historické jádro města. V roce 1434 byl Ostrov zastaven Kašparu Šlikovi. V této době se tady těžilo především stříbro. Po bitvě na Bílé hoře v roce 1623 bylo město opět zástavou. Držitelem se stal saský vévoda Julius Jindřich. V roce 1689 byl novým majitelem panství badenský markrabě Ludvík Vilém. V této době došlo k výraznému rozšíření zámecké rezidence. Od roku 1789 je Ostrov v majetku císařství a následně se stává mezi léty 1811 až 1918 majetkem toskánských velkovévodů. Město bylo postiženo celkem osmi velkými požáry od 16. až po 20. století. Po roce 1948 byla postavena po etapách nová část města SV od staré části ve stylu socialistického realismu.
Město se nachází přibližně 10 kilometrů na SV od Karlových Varů. Při jižní straně je nádraží Ostrov nad Ohří a protéká tudy říčka Bystřice. Severně od města byla za totality věznice, nad kterou stojí do současnosti Rudá věž nebo také Věž smrti. Vraťme se ke staré části města. Ta byla založena na oválném půdorysu, v jehož středu je obdélníkové náměstí. Starou část vymezují dvě okružní ulice. Na starou část navazuje zámecký komplex s rozsáhlým parkem. Za parkem v JZ části města je bývalý klášterní areál nazývaný také posvátným okrskem. Stará část města je městskou památkovou zónou a dnes ve městě žije necelých 17 000 obyvatel.
Naše poznávání města začíná na malém parkovišti v západní části města. Odtud již vidíme věž kostela. První památkou, se kterou se seznamujeme je barokní sloup Nejsvětější Trojice. Následuje farní kostel sv. Archanděla Michaela a Panny Marie Věrné. Původně gotická stavba prošla přestavbou v roce 1636 a následně v roce 1752. V této podobě ji vidíme i dnes. U kostela jsme už na Malém náměstí s hezkým mariánským sloupem a kašnou. Domy jsou většinou patrové a z větší části opravené. Následuje Staré náměstí, kterému vévodí Stará radnice. Původně gotická stavba prošla renesanční úpravou. Má podloubí a menší dvorek, je zde galerie a obřadní síň. Pokračujeme k Pohledové zdi a k zámku. Ten dnes slouží jako městský úřad a je zde vystaven ostrovský porcelán. Od zámku procházíme Bílou bránou k Paláci princů, kolem kaple sv. Jana z Nepomuku. Palác je moc pěkné baroko a dnes je tady umístěna městská knihovna a konají se tady akce pro veřejnost.
Následuje procházka zámeckým parkem. Ten měl údajně projít mnoha proměnami a dnes se dá označit jako přírodně krajinářský z období 19. století. Parkem protéká říčka Bystřice a dělí jej trávou porostlý val. Je zde hezká barokní socha sv. Jana z Nepomuku. Dominantou parku je jistě barokní letohrádek ze 17. století. Je v něm umístěna pobočka karlovarské galerie. Procházíme k opačné straně parku a pokračujeme ke klášternímu areálu. Ten se dá označit jako výjimečný soubor velmi hezkých barokních památek. Původní piaristická kolej byla proměněna na byty. Kostel Zvěstování Panny Marie je dnes galerií. Přístupné jsou i tři kaple. Nejstarší z kaplí je zasvěcena sv. Anně a označuje se jako kaple pohřební. O něco později byla postavena kaple sv. Floriána, ve které se připomínají nechvalné události ve městě a okolí. Třetí a nejmladší stavbou je kaple Panny Marie Einsiedelnské, ke které vede široké schodiště. Odtud se vracíme do staré části města a pokračujeme na Mírové náměstí. Někde jsem četl, že se jedná o zahradní město pro uranové doly. První etapa se stavěla od roku 1948 v tak zvaném socialistickém realismu. Procházíme část této čtvrti se smíšenými pocity. Je to na první pohled i hezké, ale tak nějak stejné. Kladem jistě je vetší množství zeleně. Cesta zajímavým městem je u konce a je třeba najít něco k snědku.
Byli jsme ubytováni a stravovali jsme se v hotelu Subterra v Horním Žďáru, který je jednou z místních částí Ostrova. Najít v době pandemie místo k občerstvení ve městě je úkon skoro nadlidský. Něco jsme si koupili v obchodě a trochu hladu také neškodí.
Ostrov jsme navštívili poprvé a město se nám moc líbilo. Především památky jsou opravené a některé i přístupné. Jedničkou města je jistě areál zámku, ale ani Posvátný okrsek nezůstává pozadu.
Ve městě jsme se zdrželi celý den. Dá se říci, že jsme město prošli křížem krážem a chůze bylo dost. Prohlídka klášterního areálu nás vyšla na 30,- Kč za jednu osobu. Prohlídka byla bez průvodce a uvařili nám tady alespoň kávu. Přístupný je i letohrádek a hezká podívaná je z vyhlídky na Pohledové zdi. Farní kostel je asi trvale uzavřen. Zámek se dá částečně projít a jistě zaujme vystavený porcelán. Klidné místo k posezení se najde v zámeckém parku. Pokud se přijede autem, dá se bezplatně parkovat na několika místech. Město je dobře dostupné i veřejnou dopravou.