Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Putování (více dnů) • Za kulturou
Léto je ideální dobou na prozkoumání chrámů a kostelů v Moravskoslezském kraji. V rámci akce Otevřené chrámy bude možná prohlídka jinak zavřených kostelů prakticky po celé léto a část podzimu tohoto roku. Prohlídka by určitě měla začít v katedrále Božského Spasitele, která prošla v roce 2015 generální rekonstrukcí, poté doporučuji prozkoumat krásné chrámy a malebné dřevěné kostelíky v okrese Frýdek-Místek a Karviná (bohužel již bez kostela v Gutech...). Určitě je dobré nezapomenout a navštívit před rekonstrukcí chrám Nejsvětější Trojice ve Fulneku. Na Krnovsku je možné prozkoumat i středověké malované kostely v Krnově- Kostelci a v Hrozové-Rusíně na Osoblažsku, chrám sv. Václava v Moravské Ostravě. Celkem je otevřeno asi 33 kostelů v rámci kraje, otvírací doby je možné zjistit na www: www.doo.cz/otverenechramy. V letošním roce se do akce zapojily i kostely jiné konfese, např. evangelický Kristův kostel v Ostravě (tzv. Ćervený kostel na Českobratrské ulici) a evanglický klasicistní kostel v Orlové.
Moravskoslezské kostely a chrámy a jsou stejně tak barvité a rozmanité jako je rozmanitý kraj rozkročený mezi Moravou a Slezskem. Ze všech 33 kostelů, které jsou zpřístupněny veřejnosti, mohu doporučit k návštěvě tyto: Zajímavá je katedrála Božského Spasitele v Ostravě s monumentální výzdobou na průčelí od vídeňského sochaře Richarda Kauffungena, překrásný gotická cihlová konkatedrála v Opavě, cenné a intaktně dochované dřevěné kostely v Sedlišti a v Petrovicích u Karviné, monumentální bazilika sv. Jana Křtitele v Sudicích na "Prajzské" (na Hlučínsku), která je replikou dómu v Kolíně nad Rýnem. Milovníky středověku uchvátí kostely se středověkými figurálními malbami v Karviné-Fryštátě, Krnově-Kostelci a v Hrozové-Rusíně, kostel sv. Václava v Moravské Ostravě. V kostele sv Martina v Krnově je zpřístupněno monumentální dvojvěží a za pozornost stojí sice málo čitelná, přesto fascinující obrovská postava sv. Kryštofa, namalovaná na zdi jedné z věží. Po náročném výstupu na věž a přechodu po lávce mezi věžemi na nás čeká byt zvoníka a pohled na architektonický zajímavý Krnov. Překrásný středověká sakristie a sedile jsou ukryty v kostele v Opavě-Jaktaři, ten ale bohužel není v rámci této akce zpřístupněn (více na stránkách NPÚ, soutěž Patrimonium pro Futuro, nominace Opava-Jaktař). Pro milovníky moderní architektury jsou k viděné dvě stavby, kostel sv. Hedviky v Opavě od krnovské rodáka, architekta Leopolda Bauera (jedno z jeho posledních děl, poslední vřadě chrámových realizací po Bialsku-Biale a Tošovicích) a kostel sv. Josefa v Ostravě (naproti Ústřednímu autobusovému nádraží, tzv. Don Bosco) z let 1934-1937 s ocelovou nosnou konstrukcí.
Pokud směřujete na severní Moravu směrem od Brna, určitě stojí za to navštívit i chrámy otevřené ve Zlínském kraji v rámci akce Otevřené brány, ze všech staveb zcela jistě stojí za to prohlídka gotického kostela sv. Jakuba Většího v Tečovicích s gotickou figurální výmalbou a jenom o pár kilometrů severněji stojí za prohlídku také zcela nový kostel sv. Václava v Sazovicích od architekta Marka Štěpána - jeden z nejvýše hodnocených architektonických děl poslední doby na světě...
Jídlo i ubytování je dostupné v rámci celého kraje.
Akce Otevřené chrámy, Otevřené brány jsou zajímavým a vstřícným počinem, který umožnuje nejenom věřícím navštívit tyto svatostánky, které jsou zároveň také dokladem stavitelského a uměleckého umu našich předků.
Vstupné se v žádném z chrámů neplati, k dispozici bývá průvodce.