Otovice - kostel sv. Barbory
Tipy na výlet • Vycházka - půldenní
Kam a jak jedeme?
Během naší dovolené na Broumovsku, jsme se rozhodli prohlédnout si kromě přírodních památek také Broumovskou skupinu barokních kostelů. Tři jsou jižně od Broumova, v Božanově a Martínkovicích jsme už byli, teď nám zbývají Otovice.
Za čím jedeme?
Obec Otovice se nachází zhruba 7 km na jihovýchod od Broumova na výpadovce do polského Tłumaczowa. Vzhledem k tomu, že z jednoho konce na druhý je to 4 km, zaujímá téměř celý úsek silnice od Broumova až k hranicím. Obcí protéká řeka Stěnava, do které se na území obce vlévá Černý potok.
Dříve zde byl jen dvůr, který patřil k Velké Vsi - ta je dnes okrajovou částí Broumova. Jako lánovou ves ji kolem r 1253 založil opat břevnovského kláštera. První písemná zmínka o obci pochází z roku 1300. Původními obyvateli byli Němci, kteří dle smlouvy mohli zdejší půdu užívat bezplatně po dobu 16 let. Museli však vymýtit lesy a zúrodnit půdu.
Od r. 1789 až do r. 1944 tady byla německá obecná škola.
V obci se těžil vápenec. Ve 2. polovině 18. století zde vznikaly vápenky, ale těžba postupně ustávala. Přesto byla obec i díky velmi úrodné půdě poměrně bohatá. To se ještě zlepšilo po r. 1876, kdy bylo zavedeno vlakové spojení s Broumovem. Od r. 1889 jezdil vlak až do Polska. Ve 30. letech 20. století byla těžba vápna obnovena. Byly postaveny mlýny na mletí vápence a pece na pálení vápna. To se vozilo po železnici do vnitrozemí. Nebylo však kvalitní, používalo se pouze k vápnění polí. Za protektorátu byl vývoz do Čech ukončen. Před koncem 2. světové války byla těžba vápence definitivně ukončena.
R. 1945 bylo německé obyvatelstvo vystěhováno. Zůstala zde česká menšina - většinou zaměstnanci celnice a finanční stráže, kteří sem přišli po vzniku Československa. Následovalo osídlování pohraničí. Převládala zde zemědělská výroba. Po 2. světové válce Poláci vytrhali koleje a tím byla ukončena mezistátní přeprava. Od 11. prosince 2005 nejezdí vlaky ani do Otovic. Vlaky končí v Broumově.
Dominantou je téměř uprostřed vsi kostel svaté Barbory. Původně zde, tehdy na volném prostranství, stála dřevěná kaple a okolo hřbitov. Současný kostel dal postavit opat broumovského kláštera Otmar Daniel Zinke podle návrhu Kryštofa Dientzenhofera. Stavba začala r 1725. V letech 1748 - 1750 se ještě pracovalo na vnitřním vybavení - to už podle plánů jeho syna Kiliána Ignáce Dientzenhofera. Loď kostela je oválná se šesti půlkruhovými kaplemi a půlkruhovým kněžištěm. Nad hlavním vchodem je deska s monogram opata Otmara Zinkeho a letopočtem 1726, kdy byl kostel vysvěcen. Kostel nemá věž, pouze malý sanktusník. V kostele je rovný strop. Kruchta má dřevěnou balustrádu. Nejcennější je oltář v jižní střední kapli - ten býval hlavním oltářem. Kostel je chráněn jako kulturní památka České republiky.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Těsně vedle kostela je budova, kde je obecní úřad, pošta, knihovna, ale také restaurace s možností venkovního posezení. Takže vše v jednom. Když jsme tam byli my – bylo dopoledne, bylo ještě zavřeno. Mají však otvírat v 11 hodin, o víkendu ve 12 hodin.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Je to zajímavá, ale poměrně jednoduchá stavba, navíc v dopoledním sluníčku naprosto nefotogenická, která je obklopena košatými stromy. Od silnice ho obklopuje kamenná zídka - snad pozůstatek z bývalého hřbitova. I když je branka zavřená, nechá se tedy kostel zleva obejít.
Ostatní informace
V obci se křižují cyklotrasy. Jedna prochází přes obec a vede z Broumova do Polska. Z ní vede odbočka na jih do Božanova a dál do podhůří Broumovských stěn nebo se nechá jet na sever do Šonova a dál do Javořích hor, kde je nejvyšší vrchol Ruprechtický Špičák (880 m), kde je i rozhledna.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(50.255, 12.872)
Poslední aktualizace: 1.8.2018
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Otovice
Vyhledání vlakového spojení
Příspěvky z okolí Otovice - kostel sv. Barbory
Sedlec - středověké hutnické areály
Ostatní
Součástí extravilánu některých mladohradištních a pozdněhradištních osad byly hutnické areály. Vyznačují se zejména nápadnými konglomeráty strusky. Tato Stanoviště se nacházejí i v katastru vsi Sedlec, nedaleko…
1.1km
více »
Přemilovické tvrziště v Karlových Varech
Tvrz
Lokalita je volně přístupná, ale nachází se na dlouhodobě neudržovaném místě. Kdo nemá podrobnější mapu, místo těžko najde. Pozůstatky tvrziště pustnou dál bez zájmu veřejnosti i odborných institucí. Žádná značená…
1.7km
více »
Kostel sv. Anny, Karlovy Vary - Sedlec
Kostel
Kostel sv. Anny se nachází v městské části Karlových Varů, Sedlec. První záznamy o této osadě pocházejí z roku 973. Původní kostel, který byl postaven okolo roku 900, se nezachoval, ani není známa jeho poloha. V m…
1.7km
více »
Kamenný kříž v obci Dalovice u Karlových Varů
Kříž
Po procházce Zámeckým parkem v obci Dalovice se jdu ještě projít okolo budovy tzv. Nového zámku (dnes školy) a zde objevuji na západní straně objektu u zpustlé fontány zajímavý kamenný kříž…
2.1km
více »
Tvrziště v obci Dalovice
Tvrz
Obec Dalovice patřila původně k loketským hradním lénům a poprvé je v zemských knihách připomínána roku 1498. O něco dříve, předpokládá se již okolo roku 1300, zde bylo založeno starší…
2.2km
více »
Dalovice, zámecký park
Zahrada
Tento Zámecký park se vyznačuje velmi starými a cennými stromy, dříve to byly především prastaré duby. Jeden z nich, tzv Körnerův je starý až 1000 let. Ještě počátkem minulého století tu stáli tři takoví velikáni,…
2.2km
více »
Körnerův dub v zámeckém parku v Dalovicích
Památný strom
V obci Dalovice nedaleko Karlových Varů lze spatřit jeden z našich nejstarších stromů. Samostatně rostoucí dub, jehož stáří je odhadováno na 700 - 900 let, nese od roku 1981 označení „památný strom“.
Původně bylo v zámeckém parku velkých a mohutných dubů více, do dnešní doby se však dochoval jenom jeden, který se jmenuje Körnerův. Ani on to však neměl v uplynulých letech jednoduché. Patrně po roce 1945 mu uschly některé moh…
2.3km
více »
Zámecký park v obci Dalovice
Park
Kdo zavítá do obce Dalovice nedaleko Karlových Varů, měl by si najít chvilku času a udělat si procházku do zdejšího zámeckého parku, který je bezpochyby zdejší chloubou. Se svými téměř 1700…
2.3km
více »
Dalovice
Městská část
Ves Dalovice patřila původně k loketským hradním lénům. Ačkoliv je v pramenech připomínána dosti pozdě, víme na základě archeologických nálezů, že k založení místní tvrze došlo již na konci 12. století. Je pravděp…
2.3km
více »
Körnerův dub
Památný strom
Při západním okraji palouku bývalého Zámeckého parku stojí obrovský dub zvaný Körnerův ?podle oslavné básně na dalovické duby, kterou v roce 1810 napsal Theodor Körner, německý romantický básník. Jeho socha, dílo sochaře Ludvíka Tischlera, byla naproti dubu odhalena v r. 1914. Stáří dubu lze odhadovat na 900-1000 let. V severním směru u bývalé tvrze jsou další rozložité duby, které jsou však podstatně mladší.
2.3km
více »
Dvořákovy sady
Přírodní park
Relaxační lázeňské sady s dominantou pomníku Antonína Dvořáka (1974; Kuneš). Pomník připomíná prozatím zjištěných sedm návštěv Karlových Varů. Zajížděl sem nikoliv jako lázeňský host, ale k…
2.6km
více »
Mlýnská kolonáda
Městská část
Tato kolonáda, jedna z nejkrásnějších staveb ve městě, je vystavěna na místě starších lázeňských staveb a většího počtu pramenů. V polovině 18. stol. (1746) je v tomto prostoru provedeno jímání Nového pramene (dne…
2.6km
více »
Legiovlak v Karlovy Vary
Tipy na výlet
Autem do Karlových Varů kde probíhá výstavu Legiovlaku Nádraží Karlových Varech (Horní nádraží) bude devátou zastávkou legionářského vlaku při jeho letošním putování po krajských a okresních městech České republiky. Zpřístupění Legiovlaku se uskuteční v pondělí 23. května v 10 hodin za přítomnosti četných vzácných hostů. Široké veřejnosti bude Legiovlak v Karlových Varech přístupný zdarma každý den…
2.7km
více »
Karlovy Vary – Horní nádraží
Technická památka
Rozvoj lázeňského města Karlovy Vary v druhé polovině 19. století si žádal mimo jiné napojení na evropskou železniční síť, k čemuž došlo roku 1870. O 28 let později bylo postaveno nádraží, které je situováno na le…
2.7km
více »
Karlovy Vary
Město
Karlovy Vary leží v Západních Čechách. Karlovy Vary jsou světově známé a vyhledávané lázeňské město. Ve městě se každoročně pořádá Mezinárodní filmový festival. Karlovy Vary se rozkládají u soutoku řek Ohře a Tepl…
2.7km
více »
Grandhotel Pupp
Dům, budova
V roce 1701 ze byl postaven tzv. Saský sál, v roce 1728 k němu byl přistavěn Český sál, který se stal nejoblíbenějším společenským centrem šlechty v Karlových Varech. V roce 1775 se do Karlových Varů přiženil cukr…
2.9km
více »
Lázně I.
Dům, budova
V místech bývalého, v pořadí druhého karlovarského pivovaru, stojí jedna z nejpůvabnějších kulturních památek města ? balneoterapeutický ústav lázně I. (dříve Kaiserbar ? Císařské lázně, 1893-1895; Fellner, Helmer…
2.9km
více »
Budova Pošty
Dům, budova
Budova pošty je důležitým mezníkem mezi obchodní a lázeňskou částí města Karlových Varů. Pošta byla postavena v letech 1900 až 1904 podle plánů architekta Friedricha Setze. V době svého vzniku patřila k nejmoderně…
2.9km
více »
Sadová kolonáda
Městská část
V prostoru nejsevernějšího karlovarského pramene Sadového, jenž je sám zachycen ve dvorním traktu Vojenského lázeňského ústavu byla 16.10. 1880 firmou Fellner a Helmer zahájena stavba Blanenského pavilonu, výstavb…
3km
více »
Poštovní Dvůr
Dům, budova
Klasicistní stavba z r. 1791 postavena karlovarským poštmistrem Josefem Korbem, aby sloužila jako přepřehací stanice poštovních koňských spřežení. Později se z objektu stalo významné společenské středisko. Dne 20.…
3km
více »
Malé Versailles
Odpočinkové místo
Objekt bývalé cihelny byl na sklonku 18. století přestavěn na hostinský sál se zahradním altánem a jde o jednu z nejstarších karlovarských hospod. Roku 1820 se zde německý básník J. W. Goethe zúčastnil měšťanské s…
3km
více »
Císařské lázně v Karlových Varech a výstava o architektuře města
Dům, budova
Císařské lázně v Karlových Varech a výstava o architektuře města.
Císařské lázně byly postaveny podle projektu v r. 1892 vídeňskými architekty Ferdinandem Kellnerem a Hermannem Helmerem a byly uved…
3.2km
více »
Karlovarský pramen Vřídlo
Zajímavost
Karlovy Vary jako město jistě každý Čech dobře zná, ale o jednotlivých jeho zajímavostech už se všeobecně moc neví. A karlovarský opramen Vřídlo je jednou ze zajímavostí, o které existují jisté nejasnosti. Mnoho…
3.3km
více »
Vzpomínková cesta do Karlových Varů
Cestopisy
Vzpomínková cesta do Karlových Varů….
Proč vzpomínková cesta? Jako válečný sirotek jsem žila u rodiny mého otce v Hradci Králové, pak střídavě v Rumburku a Karlových Varech. V Karlových Varech jsem…
3.4km
více »
Tržní kolonáda
Městská část
Na místě mezi staršími i novějšími výrony na úpatí Zámeckého vrchu (Fresser) a budovou staré Radnice bylo r. 1883 vybudováno dřevěné provizorium ve švýcarském st…
3.5km
více »
Vřídelní kolonáda
Městská část
Nejstarší zprávy o jímání Vřídla (Brudel) pocházejí z 16. stol.(1571). Původní vývěry termy v nejnižší části údolí, v řečišti Teplé, byly z několika důvodů (nutnost ohrazení výronů proti prosté vodě, nutnost ochra…
3.6km
více »
Thermal
Dům, budova
Území dříve hustě zastavěné obytnými domy, penzióny, hotely (Pošta a Alice), domovy mládeže, školou, mateřskou školkou (dříve vila J.Mattoniho), domem armády, prádelnou, bylo vybráno pro výstavbu mezinárodního hot…
3.6km
více »
Jelení skok
Kopec
Jelení skok je vršek, vypínající se nad centrem Karlových Varů. Kovová socha kamzíka z roku 1851, jejímž autorem byl berlínský sochař August Kiss. Nechal ho sem postavit baron Lützow, chtěl jím zasměšnit smyšlenou…
4.2km
více »
Karlovy Vary
Tipy na výlet
Karlovy Vary, zejména jejich stará část v údolí mezi kopci, působí přímo pohádkově jak svou polohou (jsou sevřené v údolí mezi kopci na soutoku řek Ohře, Rolava a Teplá), tak…
4.4km
více »