Památník Ležáky – kousek historie, kterou by měl znát každý
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Ležáky obec, která byla vypálena 24. června 1942, jako odplata za zavraždění říšského protektora Reinharda Heyndricha. Do dnešního dne tuto událost připomínají pomníčky, které jsou postaveny na místech, kde stávaly domy tehdejších obyvatel. Nachází se tu i muzeum, kde se seznámíte blíže s obyvateli, kteří zde byli zavražděni a s celou ležáckou tragédií.
Za čím jedeme?
Jak to všechno bylo:
Vše začalo 29. 12. 1941, kdy byli nad územím protektorátu vysazeni parašutisti, kteří byli příslušníky československé armády ve Velké Británii. Jednalo se o dvě skupiny Anthropoid, která měla provést atentát a skupinu Silver A, která měla navázat a udržet spojení s Londýnem pomocí vysílačky Libuše. První skupinu tvořil Jozef Gabčík a Jan Kubiš a skupina Silver A tvořena Alfrédem Bartošem, Josefem Valčíkem a radiotelegrafistou Jiřím Potůčkem.
Vysílačka poprvé úspěšně vysílala v lednu 1942 ze strojovny lomu Hluboká u Dachova, který se nacházel v těsné blízkosti Ležáků. Libuše putovala na různá místa, z důvodu zaměřování gestapem. V dubnu se vysílačka nacházela v ležáckém mlýně, kde byl mlynářem Jindřich Švanda, který s Potůčkem spolupracoval a ubytoval ho v prvním patře u švagra Josefa Štulíka.
27. května 1942 uskutečnil Jozef Gabčík a Jan Kubiš atentát na Reinharda Heyndricha. Říšský protektor byl vážně zraněn a 4. června 1946 svým zraněním podlehl. Na příkaz Hitlera byl vyhlášen výjimečný stav a nastává druhá heydrichiáda. Začalo rozsáhlé pátrání po útočnících, které milně vedlo do Lidic, které byli, 10. června vypáleny.
Velký zvrat nastal 16. června, kdy se pražskému gestapu přihlásil parašutista Karel Čurda a udal své kolegy. Začalo velké zatýkání orientované na příslušníky odboje a jejich spolupracovníky. Byl prohledán lom Hluboká a ležácký mlýn. Vysílačku se jim, ale najít nepodařilo.
24. června 1942 nastal osudný den. Pardubické gestapo přijelo do Ležáků a ty byli neprodyšně uzavřeni. Ve večerních hodinách bylo 47 mužů, žen a dětí odvezeno do Pardubického zámečku. Ležáky byly vyrabovány a vypáleny.
V Pardubickém zámečku pak bylo popraveno 18 žen a 16 mužů. Zbývajících 7 osob bylo popraveno o pár dní později a všech 13 dětí bylo odvezeno do internačního tábora v Lodži nebo do dětského domova. 11 dětí pak bylo zavražděno v plynových autech a jediné dvě sestry Šťulíkovi, přežili a byly dány na převýchovu do německých rodin.
Od konce října do poloviny roku 1943, pak byly Ležáky definitivně srovnány se zemí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Občerstvit se můžete přímo v areálu. Mají tu nabídku několika rychlých jídel.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Návštěva památníku je velmi poučná a zajímavá. Nenásilnou formou se zde člověk seznámí s historií, kterou by bez pochyby měl znát každý. Pokud se ocitnete někde v blízkosti Ležáků, určitě si jejich návštěvu nenechte ujít. Areál je moc hezky upravený a paní v muzeu vás seznámí podrobně s historií tohoto místa.
Ostatní informace
Otevírací doba: březen až říjen od 9:00 do 17:00, otevírací doba se týká pouze muzea, areál je jinak volně přístupný.
Vstupné: dospělí - 30 Kč, děti a studenti - 20 Kč