Písek – Kamenný most a Cipískoviště - Pískoviště
Tipy na výlet • Celodenní výlet
Kam a jak jedeme?
Když jsme jeli do Přerova, zahlédli jsme na břehu Otavy u Kamenného mostu obrovské sochy z písku. Vzpomněli jsme si, že je v Písku dělají pravidelně. Neodolali jsme a jeli se podívat.
Za čím jedeme?
Město Písek se nalézá v Jihočeském kraji na silnici z Plzně do Českých Budějovic, kam je to zhruba 45 km jihovýchodním směrem. Městem protéká řeka Otava. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou.
Osada Písek byla založena v roce 1243, kdy se na levém břehu Otavy rýžovalo zlato (zlatý písek). R. 1254 zde založil král Přemysl Otakar II. své město. Byl zde postaven hrad, kostel, založen klášter, oba břehy řeky spojil kamenný most. Dokonce zde koncem 13. století vznikla i mincovna, která byla později přestěhovaná do Kutné Hory. Od r. 1308 byl Písek svobodným královským městem, ale během husitských válek, války třicetileté a dob následujících se vše měnilo.
Historickým jádrem města je nynější Velké náměstí, které pravděpodobně hned po založení města bylo blokem domů rozděleno na dvě části. Ve východní části bylo tržiště, k západní části přiléhal hrad. U řeky na jih od náměstí a hradu se dochovaly zbytky městského opevnění s Putimskou bránou.
Dominantou města je na východ od hradeb kostel Narození Panny Marie, který byl založen současně s městem.
Ve městě je však řada dalších zajímavých objektů. Abychom si vše mohli pořádně prohlédnout, chce to určitě celý den. Už se sem chystáme delší dobu, tak snad to někdy vyjde.
My jsme byli pouze na raně gotickém Kamenném mostě z konce 13. století, který byl tehdy 2. kamenným mostem v Čechách (po dnes jiz neexistujícím Juditině mostě v Praze). I dnes je jedním z nejstarších dochovaných mostů v Evropě. Otava tudy však dříve nevedla. Nejdřív byl postaven most, pak se sem řeka Otava uměle přivedla. Přes most vedla Zlatá stezka, která spojovala baltské oblasti se Středomořím a využívala se pro převoz soli z Bavor do píseckého solné skladu. První písemné záznamy jsou až z r. 1348, kdy ve výnosu Karla IV. je uvedeno, že pokuty, které se ve městě vyberou, budou použity na údržbu mostu.
Most je 110 metrů dlouhý, 6,5 metru široký a má 7 oblouků. Nejširší je oblouk u levého břehu, kudy proplouvaly vory. Původně byly na obou stranách mostu obranné věže. Na levém břehu ji zničila povodeň r. 1768, druhá věž byla zbourána r. 1849 kvůli zvýšenému provozu. Na mostě jsou nyní již jen kopie barokních soch - sv. Jana Nepomuckého s anděly, sv. Anny, sv. Antonína Paduánského, Kalvárie a Kristus na kříži. Během své existence ho několikrát poničili povodně, naposledy v srpnu r. 2002, kdy hladina řeky stoupla o 8,5 metru a průtok vody se zvýšil více než padesátkrát. Most zmizel pod vodou a kamenné zábradlí se sochami na dně řeky. Most byl však velice rychle opraven a opět po něm mohou pěší přecházet. Až do rekonstrukce r. 1994 – 1996 sem jezdila i vozidla.
Původně se most prý jmenoval Jelení. Podle pověsti bylo ve středověku rozhodnuto, že jméno most získá podle toho, kdo první přes most přejde. Nečekaně však prvním byl jelen z nedalekých lesů. Oficiální název je Kamenný most, místní lidé ho však nazývají Starým mostem.
V Písku se od od r. 2007 pravidelně koná akce Cipískoviště, která je oficiálním otevřením letní turistické sezóny města Písek. Každý ročník má určité zaměření, každopádně si to užijí i děti. První ročník byl na téma Letos si hrajeme na nábřeží, příští rok si budeme hrát ve Sladovně.
R. 2017 uplynulo 50 let od vzniku výtvarné podoby slavného loupežníka Rumcajse a jeho rodiny Manky a Cipíska. Tyto postavy, žijící v Jičíně, nakreslil písecký rodák Radek Pilař. Proto se k akci připojilo i město Jičín a na náplavce řeky Otavy blízko Kamenného mostu vzniklo 5 úžasných tématicky zaměřených obřích pískových soch. Vznikly již ve dnech 12. - 14. května. My jsme tam projížděli ve čtvrtek 28. září. I když byly již mírně poničené, stále bylo vidět, že musely být nádherné.
R. 2017 uplynulo 50 let od vzniku výtvarné podoby slavného loupežníka Rumcajse a jeho rodiny Manky a Cipíska. Tyto postavy, žijící v Jičíně, nakreslil písecký rodák Radek Pilař. Proto se k akci připojilo i město Jičín a na náplavce řeky Otavy blízko Kamenného mostu vzniklo 5 úžasných tématicky zaměřených obřích pískových soch. Vznikly již ve dnech 12. - 14. května. My jsme tam projížděli ve čtvrtek 28. září. I když byly již mírně poničené, stále bylo vidět, že musely být nádherné.
Od r. 2018 bude změna a akce bude přejmenována na Pískoviště. Město Písek mělo název Cipískoviště zaregistrován do 15. října 2017. Když chtěli požádat o prodloužení registrace, ozvali se dědici Václava Čtvrtka, autora postaviček Rumcajse, Manky a Cipíska. S dalším užíváním názvu nesouhlasili, protože Cipísek patří do lesa Řáholce v Jičíně a ne do Písku. Radní tedy navrhli změnu na Pískoviště a tento název získal podporu i u dětí a dospělých.
12. ročník již s názvem Pískoviště proběhne ve dnech 11. - 13. 5. 2018. Tématem bude Pocta Radku Pilařovi, píseckému rodákovi, nebo 100 let od vyhlášení Československé republiky v Písku. Možná obojímu. O těchto názvech se r. 2017 uvažovalo. Jak to dopadne a jaký bude program si můžete přečíst na https://www.piskoviste.info/cz/program-cipiskoviste/2/. Určitě to však bude zase zajímavé a určitě vzniknou nádherné pískové sochy, které bude možné si prohlédnou prakticky přes celé léto.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme se ve městě dlouho nezdrželi, jen jsme projížděli. Hned vedle řeky v blízkosti Kamenného mostu je kavárna s cukrárnou, na stejném břehu, ale na druhé straně od mostu je restaurace. V Písku se však nechá vybrat z mnoha možností.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Město jako takové se nám vždy líbilo, občas jsme se jen na chvilku zastavili. Tentokrát nás však uchvátili pískové sochy, které jsme zahlédli ze silničního mostu na hlavní trase. Naštěstí jsme nejeli po obchvatu.
Ostatní informace
Do okolí města vede všemi směry řada cyklotras i turistických tras, např. 7 km na západ od centra města po červené je rozhledna Velký Kamýk, 4,5 km na opačnou stranu po červené a následně po modré je rozhledna Jarník. Takže ve městě, ani v jeho okolí se rozhodně nudit nebudete.
GPS souřadnice:
uložit .gpx soubor
(49.310, 14.145)
Poslední aktualizace: 14.1.2018
Vyhledání vlakového spojení na výlet
Byl jsem zde!
Zapamatovat
Příspěvky z okolí Písek – Kamenný most a Cipískoviště - Pískoviště
Z Písku do Putimi přes hory a rybníky
Trasa
Na druhý z výletů naší dovolené jsme vyrazili přímo z Písku do lesnatých kopců nad městem, tzv. Píseckých hor, a to z Palackého sadů po červené turistické značce vzhůru na okraj města, přes rozcestí Na Trubách (1,…
0.1km
více »
Písek - Jarník (rozhledna v Píseckých horách)
Trasa
Písek - JarníkV parku za Velkým píseckým náměstím, se napojíme na červenou značku, procházíme kolem místní pošty, držíme se stále červené značky a ta nás tak pomalu vynáší ven změsta, k přírodnímu parku Písecké ho…
0.1km
více »
Písek - Palackého sady
Park
Městský park vznikl na místě zrušeného příkopu a valu před městskými hradbami ve čtyřicátých letech 19. století. Na památku jeho zakladatele, krajského hejtmana Schrenka, zde byl v roce 1841 postaven empírový pavilon, skrývající v nápisu uvnitř stavby kryptogram se Schrenkovým jménem. Vedle se nachází pomník historika a politika Františka Palackého (1886), dále pomník básní…
0.1km
více »
Dům, kde bydlel Mikoláš Aleš
Socha
Ningrova 13/7, Písek
Na rohu Ningrovy ulice a Masných krámů stály původně dva domy - č. p. 13 a č. p. 159. V roce 1887 byly spojeny. Na fasádě domu do Ningrovy ulice je umístěna busta…
0.2km
více »
Píseckou krajinou rybníků za jednookým bojovníkem
Trasa
Cyklotrasa začíná v Písku na nejstarším kamenném mostě u nás a pokračuje podél řeky Otavy až k Zátavskému mostu. Z Písku trasa kopíruje Čertovu naučnou stezku a…
0.2km
více »
Písek - Dům U Slona
Dům, budova
Jedno z nejznámějších píseckých domovních znamení je umístěno na fasádě domu naproti starému mostu. V domě býval hostinec a také zde bydlel branný, který měl na starosti poblíž stojící Pražskou bránu. Dům má klasicistní původ a je vestavěn částí do bývalého hradebního příkopu.
0.2km
více »
Písek - Plastika Svatého Floriána
Socha
O zřízení barokní plastiky Svatého Floriána na náměstí zvaném Kozí břesk se v roce 1735 zasloužili sami obyvatelé této lokality. Plastika tohoto Světce, považovaného za patrona hasičů a kominíků, byla umístěna do středu nevelkého náměstíčka, ale později ji Písečtí vzhledem k průběžné komunikaci přesunuli stranou. V nedávné době se však opět vrátila zhruba na původní místo. Plastika vlastně dala i nový název náměstí, které se od té doby nazývalo Floriánské. Až od roku 1900 dostalo oficiální jméno Havlíč…
0.2km
více »
Písek-radnice
Radnice
Barokní Radnice v Písku se nachází v severozápadní části Velkého náměstí. Dvoupatrová barokní budova radnice se dvěma věžemi byla postavena v letech 1737-1764. Stavbu zahájil Václav A. Jermař a byla dokončena A. Mü…
0.2km
více »
Rozcestník u Kamenného mostu v Písku
Rozcestí
Rozcestník městské okružní trasy (jako turistické podtrasy) nalezneme na pravém břehu Vltavy u Kamenného mostu v Písku.
Jedná se o žlutou místní značku, která nás provede po památkách Města Písku velkým okruhem, který činí 12 km. Moc hezká procházka. Určitě se tam vydejte.
0.3km
více »
Poznejte kouzlo Písecka
Tipy a novinky
Historické město Písek je proslulé svými krásnými památkami, jako je Kamenný most z druhé poloviny 13. století, Sladovna – galerie hrou, Prácheňské muzeum s…
0.3km
více »
Písek
Město
Písek leží v Jižních Čechách, severozápadním směrem od města České Budějovice. Město je rozložené u západního okraje Píseckých hor a v údolí tvořeném řekou Otavou. Především z jižní strany je město obklopeno sousta…
0.3km
více »
První kamenný most - Kamenný most v Písku
Tipy na výlet
Kamenný most v Písku je nejstarším dochovaným mostem na území České republiky a zároveň zaujímá druhé místo nejstaršího mostu ve střední Evropě. Již před rokem 1300 spojoval břehy Otavy.
Kdy přesně most vznikl se…
0.3km
více »
Písek - Alšovo náměstí
Náměstí
Alšovo či také Malé náměstí bývalo patrně hlavním rynkem středověkého Písku. V místech nynějšího řeznictví stával výstavný gotický dům, v němž sídlil zástupce krále - rychtář. Na místě nejstarší dochované školní bu…
0.3km
více »
Písek - Mariánské morové sousoší
Socha
Uprostřed Alšova náměstí se nachází Mariánské morové sousoší, které upomíná na poslední velký mor v Čechách v roce 1713. Jeho střed tvoří sloup, na jehož hlavici stojí plastika Neposkvrněného početí Panny Marie. Na čtvercové balustrádě jsou pak umístěny sochy svatých (v pořadí napravo od vchodové mřížky): Rocha, Václava, Vavřince, Barbory, Františka Xaverského, Pia V., Maří Magdalény, Josefa a Šebestiána. Pod kopií znaku města s letopočtem 1715, který je upevněn na sloupu, se…
0.3km
více »
Písek - Prácheňské muzeum
Muzeum
Významná stavba české hradní architektury. Byl zbudován ve druhé polovině 13. století písecko-zvíkovskou stavební hutí pro českého krále Přemysla Otakara II., který na jeho výstavbu osobně dohlížel. Hrad stál při okraji města a byl projektován skutečně velkoryse. Nevelké nádvoří obíhala čtyři arkádová Křídla se třemi obrannými věžemi, reprezentační prosto…
0.3km
více »
Písek-Kamenný most
Most
Kamenný most v Písku je svým pojmenování z r. 2007 nejmladším mostem v Česku, svojí stavbou však nejstarším dochovaným mostem v Česku a možná i ve střední Evropě. O primát nejstaršího mostu soutěží s kamenným moste…
0.3km
více »
Město Písek
Tipy na výlet
Vyrážíme na výlet do jihočeského Písku. Město s bohatou historií za návštěvu opravdu stojí. Také pro to patří mezi turisty vyhledávané destinace. Samozřejmě se zajímáme o nejstarší če…
0.3km
více »
Písek - Informační centrum
Ostatní
Informační centrum Vám poskytne informace o společenských, kulturních a sportovních akcích ve městě a okolí. Dále máte možnost zajistit si ubytování čí stravování. V rámci centra si můžete zakoupit vstupenky na akce. Nabízí velké množství bezplatných i placených propagačních materiál…
0.3km
více »
Vodní elektrárna - města Písek
Tipy na výlet
Navštivte nejstarší veřejnou vodní elektrárnu u nás a zjistěte jak probíhá proces přeměny vody na elektřinu. Jen málo kde, můžete zjistit jak tento proces probíhá. Město Písek vám tuto možnost nabízí, v Křížíkově …
0.4km
více »
Písek - Kostel Narození Panny Marie
Kostel
Trojlodní stavba ze druhé poloviny 13. století, původně s dvojicí stejně vysokých věží. Jedna z nich byla v roce 1489 přistavěna a nyní dosahuje výšky 71 metrů. Mezi lety 1741 a 1743 byla k jižní lodi chrámu přistavěna kaple svatého Jana Nepomuckého, a to v barokním slohu. Socha sv. Jana Nepomuckého je umístěna ve výklenku na vnější straně kaple. V průčelí kostela je žulový portál se znakem českého lva. Uvnitř kostela je vpravo na oltáři umístěna kopie gotické Písecké madony.
0.4km
více »
Písek - Městská elektrárna
Technická památka
Vodní elektrárna královského Města Písku je nejstarší tohoto typu v Čechách.Po rozsáhlé rekonstrukci byla zpřístupněna veřejnosti v roce 1997.Písek byl prvním městem v Čechách,…
0.4km
více »
Písek - Dům U Stříbrných denárů
Dům, budova
V nejstarší části města nazývané Drlíčov se nachází dvouposchoďový dům s mansardovým podkrovím, který má zajímavou fasádu z roku 1940. Jsou na ní zobrazeny znaky pěti měst z Prácheňského kraje: Strakonic, Blatné, P…
0.4km
více »
Písecká vodní elektrárna
Tipy na výlet
Jedeme do královského města Písek v Jižních Čechách ležícího na řece Otavě. Město bylo založeno v polovině 13.století českými panovníky. Probíhala zde těžba zlata a díky poloze zde byl i čilý obchodní ruch. Nachází se zde nejstarší kamenný most v Čechách - Juditin -, který byl postaven ve 13. století. V době husitských válek se město přidalo na stranu husitů. Město se stalo …
0.4km
více »
Písek-hotel Otava(Dvořáček)
Měšťanský dům
Hotel Otava v Písku patří k nejznámějším hotelům ve městě a také k píseckým památkám konce 19. stol. Stavba hotelu byla vybudována v r. 1899 na místě bývalé Budějovické brány na rohu nynějších ulic Komenského a Chelčického, místním lékárníkem Dvořáčkem, podle kterého budova a později i hotel dostal název. Na počátku 20. stol. tu byla houslová škola prof. Otakara Ševčíka a n…
0.4km
více »
Písek - Městské hradby
Hradby
Pro svou obranu si měšťané hned od vzniku města ve 13. stol. budovali pevné hradby, až na 10 m byly zvýšeny v 15.-17. stol. Jejich prstenec svíral město ze všech…
0.5km
více »
Písek - Dům U Koulí
Dům, budova
Kdysi součást jedné ze tří středověkých městských bran - Putimské. Při jejím zbourání v roce 1836 byly zasazeny do průčelí domu tam nalezené dělové koule, podle nichž dostal dům své jméno. Na fasádě budov…
0.5km
více »
Alšovo náměstí v Písku
Náměstí
Ve středověku současné Alšovo náměstí bylo zřejmě hlavním rynkem v Písku. V místech kde dnes stojí dům s řeznictvím stávalo na rynku rychtářství, sídlo rychtáře, zástupce královské moci…
0.7km
více »
PÍSEK ZÁŘÍ
Tipy a novinky
Spojení čtyř již tradičních kulturních akcí, které probíhají v Písku ve stejném termínu a sdílejí podobnou filosofii – Cool v Plotě, EHD - dny evropského děd…
0.9km
více »
Písek
Hrad
Hrad je jednou z nejvýznamnějších památek města Písek v Jihočeském kraji. Hrad měl čtyři křídla, obklopující nádvoří, s arkádovými chodbami v přízemí i v patře, západní nároží zpevňovaly věže. Zůstalo zachováno pouze západní křídlo s původním královským palácem, které se v přízemí otevírá do dvora třemi arkádovými oblouky. Skvostný je velký sál v patře, zdobený cennými pozd…
1.1km
více »