Kam a jak jedeme?
Když jsme jeli do
Přerova, zahlédli jsme na břehu Otavy u Kamenného mostu obrovské sochy z písku. Vzpomněli jsme si, že je v Písku dělají pravidelně. Neodolali jsme a jeli se podívat.
Za čím jedeme?
Město
Písek se nalézá v Jihočeském kraji na silnici z
Plzně do Českých Budějovic, kam je to zhruba 45 km jihovýchodním směrem. Městem protéká řeka Otava. Jeho historické jádro je městskou památkovou zónou.
Osada Písek byla založena v roce 1243, kdy se na levém břehu Otavy rýžovalo zlato (zlatý písek). R. 1254 zde založil král Přemysl Otakar II. své město. Byl zde postaven hrad, kostel, založen klášter, oba břehy řeky spojil kamenný most. Dokonce zde koncem 13. století vznikla i mincovna, která byla později přestěhovaná do
Kutné Hory. Od r. 1308 byl
Písek svobodným královským městem, ale během husitských válek, války třicetileté a dob následujících se vše měnilo.
Historickým jádrem města je nynější Velké náměstí, které pravděpodobně hned po založení města bylo blokem domů rozděleno na dvě části. Ve východní části bylo tržiště, k západní části přiléhal hrad. U řeky na jih od náměstí a hradu se dochovaly zbytky městského opevnění s Putimskou bránou.
Dominantou města je na východ od hradeb kostel Narození Panny Marie, který byl založen současně s městem.
Ve městě je však řada dalších zajímavých objektů. Abychom si vše mohli pořádně prohlédnout, chce to určitě celý den. Už se sem chystáme delší dobu, tak snad to někdy vyjde.
My jsme byli pouze na raně gotickém Kamenném mostě z konce 13. století, který byl tehdy 2. kamenným mostem v Čechách (po dnes jiz neexistujícím Juditině mostě v Praze). I dnes je jedním z nejstarších dochovaných mostů v Evropě. Otava tudy však dříve nevedla. Nejdřív byl postaven most, pak se sem řeka Otava uměle přivedla. Přes most vedla Zlatá stezka, která spojovala baltské oblasti se Středomořím a využívala se pro převoz soli z Bavor do píseckého solné skladu. První písemné záznamy jsou až z r. 1348, kdy ve výnosu Karla IV. je uvedeno, že pokuty, které se ve městě vyberou, budou použity na údržbu mostu.
Most je 110 metrů dlouhý, 6,5 metru široký a má 7 oblouků. Nejširší je oblouk u levého břehu, kudy proplouvaly vory. Původně byly na obou stranách mostu obranné věže. Na levém břehu ji zničila povodeň r. 1768, druhá věž byla zbourána r. 1849 kvůli zvýšenému provozu. Na mostě jsou nyní již jen kopie barokních soch - sv. Jana Nepomuckého s anděly, sv. Anny, sv. Antonína Paduánského, Kalvárie a Kristus na kříži. Během své existence ho několikrát poničili povodně, naposledy v srpnu r. 2002, kdy hladina řeky stoupla o 8,5 metru a průtok vody se zvýšil více než padesátkrát. Most zmizel pod vodou a kamenné zábradlí se sochami na dně řeky. Most byl však velice rychle opraven a opět po něm mohou pěší přecházet. Až do rekonstrukce r. 1994 – 1996 sem jezdila i vozidla.
Původně se most prý jmenoval Jelení. Podle pověsti bylo ve středověku rozhodnuto, že jméno most získá podle toho, kdo první přes most přejde. Nečekaně však prvním byl jelen z nedalekých lesů. Oficiální název je Kamenný most, místní lidé ho však nazývají Starým mostem.
V Písku se od od r. 2007 pravidelně koná akce
Cipískoviště, která je oficiálním otevřením letní turistické sezóny města
Písek. Každý ročník má určité zaměření, každopádně si to užijí i děti. První ročník byl na téma Letos si hrajeme na nábřeží, příští rok si budeme hrát ve Sladovně.
R. 2017 uplynulo 50 let od vzniku výtvarné podoby slavného loupežníka Rumcajse a jeho rodiny Manky a Cipíska. Tyto postavy, žijící v Jičíně, nakreslil písecký rodák Radek Pilař. Proto se k akci připojilo i město Jičín a na náplavce řeky Otavy blízko Kamenného mostu vzniklo 5 úžasných tématicky zaměřených obřích pískových soch. Vznikly již ve dnech 12. - 14. května. My jsme tam projížděli ve čtvrtek 28. září. I když byly již mírně poničené, stále bylo vidět, že musely být nádherné.
Od r. 2018 bude změna a akce bude přejmenována na Pískoviště. Město Písek mělo název Cipískoviště zaregistrován do 15. října 2017. Když chtěli požádat o prodloužení registrace, ozvali se dědici Václava Čtvrtka, autora postaviček Rumcajse, Manky a Cipíska. S dalším užíváním názvu nesouhlasili, protože Cipísek patří do lesa Řáholce v Jičíně a ne do Písku. Radní tedy navrhli změnu na Pískoviště a tento název získal podporu i u dětí a dospělých.
12. ročník již s názvem Pískoviště proběhne
ve dnech 11. - 13. 5. 2018. Tématem bude Pocta Radku Pilařovi, píseckému rodákovi, nebo 100 let od vyhlášení Československé republiky v Písku. Možná obojímu. O těchto názvech se r. 2017 uvažovalo. Jak to dopadne a jaký bude program si můžete přečíst na
https://www.piskoviste.info/cz/program-cipiskoviste/2/. Určitě to však bude zase zajímavé a určitě vzniknou nádherné pískové sochy, které bude možné si prohlédnou prakticky přes celé léto.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme se ve městě dlouho nezdrželi, jen jsme projížděli. Hned vedle řeky v blízkosti Kamenného mostu je kavárna s cukrárnou, na stejném břehu, ale na druhé straně od mostu je restaurace. V Písku se však nechá vybrat z mnoha možností.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Město jako takové se nám vždy líbilo, občas jsme se jen na chvilku zastavili. Tentokrát nás však uchvátili pískové sochy, které jsme zahlédli ze silničního mostu na hlavní trase. Naštěstí jsme nejeli po obchvatu.
Ostatní informace
Do okolí města vede všemi směry řada
cyklotras i
turistických tras, např. 7 km na západ od centra města po červené je
rozhledna Velký Kamýk, 4,5 km na opačnou stranu po červené a následně po modré je
rozhledna Jarník. Takže ve městě, ani v jeho okolí se rozhodně nudit nebudete.
Poslední aktualizace: 14.1.2018
Písek – Kamenný most a Cipískoviště - Pískoviště na mapě
1
turista zde byl a hodnotil
5,00
Diskuse a komentáře k Písek – Kamenný most a Cipískoviště - Pískoviště
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!