Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Jedeme z Českých Budějovic do Hluboké. Představovat jihočeskou metropoli a blízké městečko, dekorované romantickým zámkem je celkem zbytečné, protože i pro převážnou část čtenářů Turistiky to budou místa dostatečně známá.
Z Budějovic do Hluboké je to téměř pověstných „coby kamenem dohodil“, takže místní i díky rovinatému terénu mají celkem dost možností, jak se mezi oběma lokalitami pohybovat. Lze to činit pěšky, na kole, inline bruslích, samozřejmě i nějakými dopravními prostředky (auty, autobusy, vlaky), snad jediná doprava která by byla nepraktická (nemáte-li soukromou helikoptéru) je doprava letecká. A pokud se někomu zdá, že jsem vynechal dopravu lodní, hned to napravím.
Ano, dá se i lodí. Českými Budějovicemi protéká hlavní česká řeka Vltava a protože už je zde dosti mohutná, hodí se i pro paroplavbu.
Výlet mezi Budějovicemi a Hlubokou není zas tak časově náročný, aby vyžadoval delší ubytovací potřeby a k občerstvení poslouží klidně malý lodní bar.
V Českých Budějovicích je skutečně Vltava již celkem dosti velkou řekou, však má za sebou již skoro 200 km délky od svých pramenů na Šumavě, při tom i pár přítoků, v samotných Budějovicích např. Malše.
Na Vltavě se plavilo do pradávna, přítrž tomu vlastně učinila až stavba kaskády přehrad a jezů (ale i železnice, která nákladní lodní dopravu učinila nerentabilní). Nicméně obliba největší české řeky je taková, že bylo rozhodnuto o jejím splavnění minimálně pro rekreační plavbu. Nakonec fakt, že velkou část toku Vltavy tvoří přehradní jezera tomu i vybízí díky poměrně dostatku prostoru pro ponor relativně větších plavidel. No a kde nejsou přehrady, jsou vybudovány jezy, které nalepšují stav vody na přírodnějších úsecích. Aby však byla plavba možná, musí být na překážkách vybudovány přechody. Na těch nižších to jsou plavební komory, na velkých přehradách se budují (nebo modernizují) lodní výtahy. Mezi Českými Budějovicemi a Hlubokou je jedna taková překážka, konkrétně jez České Vrbné.
Ale pojďme se podívat, jak vlastně taková plavba vypadá od začátku. Kotviště výletních lodí je v Českých Budějovicích poblíž Dlouhého mostu na levém břehu. Kromě větší výletní lodi budějovická plavební společnost provozuje i menší plavidla pro projížďky po městě, ale jezdí i dolů po proudu.
Protože loď vyplouvá proti proudu, od Lannova přístaviště se nejdříve vydá pod Jiráskův jez, kde je dosti místa k obratu a po té plnou parou (spíše dieselem) míří po proudu ke svému cíli. Vltava je přeci jen pod úrovní okolního terénu, takže k vidění jsou spíš jen vrcholky místní zástavby (hlavně paneláků), travnaté nebo stromové porosty břehů. Pokud chceme něco vidět, je přeci jen lépe vystoupit na horní lodní palubu. Kolem Vltavy vede i cyklostezka do Hluboké, tak můžeme pozorovat i výletníky na této trase, sem tam nějaký rybář, či na sluníčku se někdo opaluje.
Zhruba v polovině plavby jsme u překážky. Loď musí překonat výškový rozdíl jezu v Českém Vrbném pomocí plavební komory. Horní úsek Vltavy (k Orlíku) je zplavněn tak, aby umožňoval i plavbu větších plavidel a to právě i díky větším plavebním komorám. Ta v Českém Vrbném má zajímavé parametry. Délka komory je 45 m, šířka 6 m, hloubky (na dolní hladině) 3 m. Asi nejzajímavější je ale rozdíl 7,5 m mezi horní a dolní úrovní hladiny.
Zajímavě je řešené uzavření komory. Dolní vjezd je ohrazen celkem normálními vraty (otevírají se na jednu stranu), při příjezdu k hornímu vjezdu ale žádná vrata k vidění nejsou. Ty jsou skryta pod hladinou a po vplutí do komory se zvedají vzhůru.
Celá taková operace trvá cca 15 minut. Následuje další plavba dekorována příjezdem pod návrší, které dekoruje krásný novogotický zámek.
Celá plavba trvá cca 1,5 hodiny a běžný výletník si musí nachytat asi 150,- Kč na jízdenku (plavenku?). Samozřejmě výlet není u konce, kromě zámku je toho v Hluboké k vidění víc než dost, galerie, zámecký park, sportoviště, rybníky, ale i náhodné setkání např. s krásným veteránem...