Polední skály
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Celodenní výlet • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Tentokrát jsem se vydal na zapomenuté skalní vyhlídky Krušných hor.
Za čím jedeme?
Autobusem z Litvínova jsem jel směrem na Novou Ves. Vystoupil jsem v Mikulovicích u odbočky na Lniště. Po lesní silničce jsem došel k bývalému Loveckému zámečku /teď penzion/, který se nachází na rozsáhlé mýtině obklopené kopci Čihadlo (792 m), Kapucín (743 m), a Točník (676 m). Lovecký zámeček nechali postavit tehdejší majitelé panství Lobkovicové , kteří sídlili na nedalekém zámku Jezeří. Dnešní majitel oplotil celý areál včetně průchozí cesty. Musí se proto podle plotu pracně obcházet. Pokračoval jsem dál cestou, která vede k Dřevařskému rybníku. Asi po 1,5 km jsem došel ke skupině skal vlevo pod cestou. Hlavní část tohoto skalního seskupení tvoří Velká Polední Skála, jejíž náhorní severní stěna je asi 9 m vysoká a údolni východní stěna dosahuje výšky asi 20 m. Přímo pod jižním okrajem Velké Polední skály se nachází Malá Polední skála. Jméno Poledních skal je nově vytvořené - skály ho dostaly podle toho, že je jejich hřeben orientován směrem k jihu. Před válkou byly nazývány Grosser Stein (Velký kámen) a byly mnohem známější než dnes. Velká Polední skála totiž patřila k oblíbeným skalním vyhlídkám. To dokazuje zbytek přístupové cesty na její východní straně a pozůstatky železné konstrukce na jejím vrcholu. Ten je při troše opatrnosti chodecky přístupný a nabízí výhled do údolí Albrechtického potoka.
Pokračoval jsem dál po cestě, za chvíli jsem došel k Červenému kříži, který je v lese nad zámkem Jezeří na křižovatce silničky z Nové Vsi a lesních cest. Kříž nechala postavit manželka knížete Ferdinanda Josefa z Lobkovic v roce 1868 na památku dvou dětí, jež zde zahynuly ve sněhové vichřici. Kříž je dřevěný a byl již několikrát obnoven. Na návrší zhruba 50 m od kříže byl v roce 1973 objeven obětní kámen a zbytky sídliště z doby bronzové. Byly zde rovněž nalezeny stopy po opevnění z doby třicetileté války.
Odtud je to jen kousek na zámek Jezeří. Zpáteční cestu si můžeme zvolit buď po modré TZ do Horního Jiřetína a Litvínova, nebo po žluté TZ do Jirkova a Chomutova.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Jídlo z vlastních zásob. Minimální občerstvení na zámku Jezeří, pokud je otevřeno.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Nelíbilo se mi uzavření cesty přes bývalý lovecký zámeček.
Ostatní informace
V blízkosti je skalnatý Kapucínský vrch, Liščí skály a Poustevnické skály