Přes Bílé Kameny do Hrádku nad Nisou
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody • Na hory
Kam a jak jedeme?
Za výchozí bod dnešního putování, jsem zvolil obecJednáRynoltice, nacházející se asi 17km západně od Liberce a 4km severovýchodně od Jablonného v Podještědí. Obec leží na silnici E13/I. spojující Českou Lípu s Libercem, je zde také vlaková zastávka.
Od železniční stanice Rynoltice také začíná zeleně značená turisická stezka, po které se vydáme. Ta vede podél pravé strany výše zmíněné silnice až do obce Jitrava. Téměř na konci Jitravy přejdeme přes rušnou silnici, pokračujeme polní cestou typicky lužním porostem a to už před sebou vidíme oslnivě bílé skalní hřbety Bílých kamenů.
Jedná se o zajímavou morfologicky výraznou skupinu skal, z nich nejvyšší dosahuje asi 20 metrové výše. Skály jsou neobvyklé právě svou výraznou bělostí a zaoblenými tvary, takže zdálky mohou připomínat sloní hřbety, jak je také ostatně někdo nazývá. Jejich bělost způsobuje vysoká příměs kaolinitu ve svrchní části třetihorních pískovců. Vlivem tektonického pohybu se skály naklonily, některé se zcela položily.Postupnou erozí došlo k výraznému zaoblení útvaru. Skalní blok byl rozdělen asi třemi puklinami, takže skály tvoří malé skalní město s množstvím dalších puklin, převisů a skalních dutin. Podle pověsti zde sídlil trpasličí národ, který tu zanechal skrytý poklad.
Od Bílých kamenů pokračujeme dále po červené, vystoupáme strmou cestou na vrchol Vysoké (545m.nm). Za ní začínáji tzv. Kozí hřbety, také zajímavé skalní útvary způsobené výrazným geologickým lužickým zlomem.Z některých míst se naskýtají dílčí výhledy na přilehlé horské hřebeny.
Cesta nás dovede posléze u kapličky na silnici spojující Rynoltice s Hrádkem nad Nisou. Projdeme po pravé straně, za domky Horního Sedla, až k turistickému rozcestníku a vandaly poničenému odpočívadlu. Můžeme pokračovat dále po červené skalnatým údolím s přiléhavým názvem Krásný důl, z něho pak odbočit na zelenou, která nás dovede k zajímavé skalní Vyhlídce Popova skála, z které se můžeme pokochat dalekým výhledem na zajímavá místa tzv. Trojzemí. Zelená nás nakonec dovede až do Hrádku nad Nisou.
My jsme pro nedostatek času a úbytek sil nakonec výstup na Popovou skálu odložili na jindy a do Hrádku nad Nisou jsme došli po modré přes Dolní Sedlo. Cestou se nám naskytl výhled na německou Žitavu i na polskou část KRAJINY.
Hrádek nad Nisou je příhraniční městečko na rozmezí Česká,Německa a Polska, již v 10.stol. zde stávalo hradiště kmene Milčanů, postupně ale bylo městečko osídlované německými kolonisty. Dnes je centrem důležitého mikroregionu Nisa, vlivem kterého došlo k modernizaci města, hlavně co se týká komunikací. Nedaleko města u německých hranic se nachází rekreační areál, vzniklý zatopením bývalého lignitového dolu Kristina. Zde je možnost koupání i ubytování v přilehlém chatovém kempu. Z Hrádku nad Nisou vedou vlakové i autobusové spoje směrem na Liberec a Varnsdorf.
Za čím jedeme?
Vydali jsme se hlavně za poznáním málo známých míst na rozhraní Lužických hor a Ještědsko- Kozákovského hřbetu. Nachází se zde mnoho neobvyklých skalních útvarů i dalekých překrásných výhlídek.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Najíst a občerstvit, případně se i ubytovat se lze rozhodně v Hrádku nad Nisou, kde se v tomto směru naskýtá rozhodně dost možností.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Tato trasa je mezi turisty vcelku málo známá a navštěvovaná, tudiž chete-li si užít klidu a přitom se i pokochat krásnou rozmanitou krajinou, pak je pro vás právě tato jako stvořená.
Ostatní informace
Mimo Dopravy a případného občerstvení v cíli výletu, nedojde vaše peněženka během výletu žádné újmy.