Loading...
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Do přírody
Řeky již po milióny let spoluutvářejí ráz krajiny kolem nás.
A jedno takové místo, kde se na kouzelné přírodní scenérii podepsal tok řeky Jizery jsme navštívili.
Necelé dva kilometry od Semil se řeka Jizera v období třetihor začala zakusovat do stávajícího terénu a díky tomu začalo vznikat krásné kaňonovité údolí, v dnešní době místy hluboké až 130 metrů.
Vítejte v Přírodní rezervaci Údolí Jizery.
Ze semilského vlakového nádraží se k Jizeře vydáme po modré a následně červené turistické značce.
První část cesty nás provede spodními partiemi údolí. Turistická cesta, která byla zpřístupněna v roce 1909 nese jméno významného semilského rodáka Františka Ladislava Riegera. Při cestě po Riegerově stezce půjdeme po visuté lávce nad řekou Jizerou, projdeme uměle vystříleným tunelem pro turisty, krásu zdejší přírody budeme moci obdivovat z několika vyhlídek, občerstvíme se dobrou pramenitou vodou ze studánky Antala Staška a projdeme kolem jezu, který je součástí vodní elektrárny Spálov, kde první část naší cesty údolím Jizery končí.
Nyní nás bude čekat cesta zpět přes obec Spálov a následně po vrchních partiích PR Údolí Jizery.
Od elektrárny půjdeme po modré a následně po žluté turistické značce. Tato cesta s mnoha krásnými vyhlídkami byla veřejnosti zpřístupněna v roce 1941 a nese jméno semilského rodáka Jana Kamenického, který byl velkým propagátorem turistiky na Semilsku. Nejznámější a také nejzajímavější vyhlídkou na stezce je Myší skála. Jedná se o vyhlídku na 25 metrů vysokém čedičovém suku, který vystupuje nad údolím z vrchu Medenec. Ale i další vyhlídková místa, na které se při zpáteční cestě dostaneme mají své kouzlo a můžeme z nich obdivovat krásu zdejší přírody, kterou po milióny let vytváří tok řeky Jizery.
V Bítouchově se žlutá značka napojí na cestu, po které jsme sem dorazili. Je pak na každém jednotlivci, zda se odebere přímou cestou na nádraží, nebo zda si výlet zpestří i o prohlídku města Semily, kam nás z Bítouchova dovede červená turistická značka.
Možnost občerstvení je v Restauraci pod Spálovem, která je otevřena celoročně od čtvrtka do neděle a je zde i možnost ubytování.
Další občerstvovnou na trase je v hlavní turistické sezóně hospoda v Bítouchově.
Největší jistotou pak jsou hospody a restaurace v samotných Semilech.
Kouzelné přírodní scenérie a krásné vyhlídky. Škoda jen, že po letošním suchém létě nebylo v Jizeře dost vody. Pak je prý údolí Jizery ještě romantičtější.
Obě dvě stezky, ale hlavně Kamenického stezka vede místy náročným terénem. Na to je třeba brát zřetel při návštěvě tohoto místa v ročních obdobích, kdy zde člověk moc návštěvníků nepotká, nebo v případě nepříznivého počasí.
V období od května do září je možnost exkurze malé vodní elektrárny Spálov. V uplynulé turistické sezóně byla přístupná od pondělí do pátku vždy ve 14 hodin, o víkendech v 10 a 14 hodin. Aktuální informace pro nadcházející turistickou sezónu je dobré si ověřit na stránkách skupiny ČEZ, pod kterou elektrárna spadá.