Procházka městem Jeseník a lázněmi Lipová
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Tentokrát jsme se ubytovali přímo ve městě Jeseník, kam přijíždíme vlakem. Od vlakového nádraží jsme šli asi 20 minut pěšky k centru, kde jsme si v hotelu Praděd zajistili ubytování na 8 dní naší dovolené. Jeden z těchto dnů nám dovolí pouze 1/2 denní průzkum města Jeseník, protože obloha je zatažená tmavým mračnem a prší už od rána, takže si v klidu pospíme, pak posnídáme. Dnešní doploledne vycházíme nejdřáve k jesenické Vodní tvrzi, vystavené v 13. století, je obklopena příkopy. Opravená středověká pevnost je postavená z lomového kamení. Byla přestavena na renesanční zámek, stojí na Zámeckém náměstí v centru města. Z venčí má podobu mohutného vodního hradu. Je to dvoupatrová trojkřídlá budova s menším nádvořím. Přístup je přes Kamenný most, který k ní vede přes příkop. V interiérech si návštěvnáci mohou prohlédnout geologickou a historickou expozici o historii města Jeseníků a jeho lázních, také sbírku hornin a nerostů, ukázky kamenitých prací, v dalším patře je sál s ukázkou fauny a flóry Jesenických hor. Tvrz kdysi patřila biskupům, v současné době slouží tvrz muzejním účelům - je v ní Vlastivědné muzeum. Také je zde výstava naivnívh malířů.
V drukém patře vidíme ohromnou skleněnou krychli, ve které je instalována napodobenina lesa a ve vzduchu i na zemi je doplněna vycpanými zvářaty a opeřenci. Z venkovní strany zdobí krychli fotografie zdejší přírody se živočišstvem. Na nádvoří je k prohlédnutí Rytířský sál s výstavou o Zlatých horách.
Za čím jedeme?
Odtud pokračujeme k hlavnímu náměstí, kde si prohlížíme radnici, projdeme pasáží, zastavujeme se zde v knihkupectví, a pak jdeme na oběd. Počasí se mezitím vyčasilo, a tak se ještě autobusem vydáváme do nedalekých, menších lázní Lipová, které leží v chráněné krajinné oblasti - Jeseníky.
Vystupujeme v Lipové, vidíme zde secesní pavilony, umělá jezírka s fontánami a vyřezávané sochy děda Praděda. Procházíme si zdejší zákoutí lázniček, kde se léčí kožní nemoci, poruchy látkové výměny a obezita.
Po prohlídce se vracíme na vlak. Protože má rychlík spoždění, stihneme v nádražní hospůdce vypít kafé s kofolou. Do města Jeseníku příjíždíme brzy, tak si ještě projdeme město, za chvíli se začíná stmívat a ve svitu lamp vypadá zdejší náměstí zajímavě. Pak jdeme na večeři - vedle hotelu je lidová jídelna, kde dobře vaří. Potom už na pokoj do hotelu - odpočívat. Čeká nás další den se zajímavým výletem k Nýznerovským vodopádům.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Oběd jsme si dali v centru města Jeseník, večeře v jídelně vedle hotelu - Praděd.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Zaujal nás Vodní hrad se svými výstavami stejně jako nevelké centro města Jeseníku - hlavně ve večerním osvětlení.
Ostatní informace
Vstupné do muzea ve Vodní tvrzi: - stálá expozice - historie - 40 kč,
- geologie, fauna, flóra Jesenicka - 40 kč,
- mládež, stud., důchodci - 20 - kč.
- děti do 6 let -zdarma
Zavítáte -li do těchto horských končin ČR, neměli by jste návštěvu jesenické Vodní tvrze - vynechat! Další zajímavostí blízkého okolí je nedaleký zámek - Jánský Vrch - proslavený největší sbírkou dýmek v ČR a je národní kulturní památkou.
OMLUVA: Omlouvám se za kvalitu fotografií, bohužel jsem na tomto výletě nefotila digitálem, takže fotky jsou přefocené z alba a kvalita fotek je proto horší.