Raszów - mauzoleum rytířské rodiny Schaffgotschů
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou
Kam a jak jedeme?
Při našem dalším výletu do Rudaw Janowickich jsme si naplánovali zastávku v obci Raszów, kde lze navštívit známé mauzoleum rytířské rodiny Schaffgotschů.
Obec Raszów se nachází severovýchodně od města Kamienna Góra na samé hranici chráněného území Rudawski Park Krajobrazowy. V horní části obce, na úpatí vrchu Wielka Kopa, stojí filiální kostel Neposkvrněného početí Panny Marie a v něm je umístěné uvedené mauzoleum.
Původní kostel tu postavili již v roce 1305. Sloužil věřícím více než 150 let. Ve druhé polovině 15. století byl však zbourán a na jeho místě byl postavený nový jednolodní kostel s křížovou klenbou a s dvěma hodnotnými pískovcovými portály. V průběhu dalších staletích byl kostel několikrát přestavován.
Kostel je sám o sobě významnou historickou památkou (snad o něm napíšu někdy příště). Příliv turistů do něj však zajišťuje mauzoleum umístěné vpravo od hlavního oltáře. Pojďme do něj nahlédnout.
Za čím jedeme?
Mauzoleum tvoří několik typů renesančních tumb, náhrobků a epitafů. Nejcennější a nejokázalejší jsou dvě tumby uprostřed. V první tumbě jsou uložené ostatky Hanse I. Schaffgotsche zesnulého v roce 1565 a jeho manželky Salome von Nimptsch, která zemřela o dva roky později v roce 1567. Pískovcový náhrobek na tumbě je renesanční, jsou na něm však patrné ještě stopy gotiky.
Ve druhé tumbě jsou ostatky Hanse II. Schaffgotsche zemřelého v roce 1572 a jeho manželky Markéty von Hochberg zesnulé v roce 1574. Hans II je na pískovcovém náhrobku zobrazený s odhalenou hlavou, obličej má rysy portrétu. Náhrobek zdobí precizně a umělecky zpracovaná ornamentální dekorace.
Nejvýraznějším mramorovým náhrobkem je postava stojícího rytíře. Působí monumentálně, vyjadřuje význam a společenský statut zemřelého.
Ve stěnách dále upoutají pozornost epitafy. Ty ženské poukazují na dámskou módu z konce 16. století a z první čtvrtiny 17. století. Ty dětské, kterých se zachovalo nejvíce, nejsou módními dobovými trendy ovlivněné.
A kdo jsou Schaffgotschové? Pocházejí z německé Míšně (Meissen). Jejich kořeny sahají do 13. století. Od této doby až po rok 1945 jejich rod patřil k nejbohatším a nejznámějším ve Slezsku. Schaffgotschové vlastnili značný majetek. Kromě rodinného hradu v Sallgastu (70 km severně od Drážďan - Dresden) to byla řada nemovitostí v Dolním a Horním Slezsku a také u nás v severních Čechách. Od 16. století Schaffgotschové vlastnili i obec Raszów (tehdy se jmenovala Rysindorf). A zde si také založili jedno z několika míst svého posledního odpočinku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Po možnostech stravování jsme v dlouhé a roztáhlé obci Raszów nepátrali. Měli jsme dál namířené do Rudaw Janowickich a do nich nedoporučuji chodit s prázdným batohem. Nejblíže Raszówa je možnost občerstvení a stravování v městě Kamienna Góra.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
I když mauzolea nejsou místa, která bychom na svých toulkách upřednostňovali, v raszowském jsme obdivovali kamenické umění dávných mistrů. Reliéfy na náhrobních kamenech a epitafech jsou velice pečlivě provedené.
Ostatní informace
Kostel a mauzoleum nejsou volně přístupné. A to z důvodu postupné rekonstrukce, která se po třech letech chýlí ke konci (z pohledu roku 2012). Klíč od kostela má u sebe pověřená paní správcová bydlící šikmo přes hlavní silnici. Ta vám kostel odemkne, počká až si jeho interiér a mauzoleum prohlédnete a po vašem odchodu kostel zase zamkne.
Protože se v podstatě pohybujete po stavbě, nevybírá se vstupné. Přispěli jsme proto do ofiarky (tak zde říkají kostelní kasičce).
Parkování je možné v odstavném podélném pruhu u hlavní silnice poblíž kostela. Parkovné je zdarma.