Loading...

Retro 1986 - Jak jsme jeli a nedojeli na Svojšický slunovrat

Tipy na výlet Romantika Celodenní výlet Do přírody

Kam a jak jedeme?

K napsání tohoto článku mě inspiroval Franta a jeho skvělýSmile retro cestopis"Můj první vandr". Nechci se opičit, protože na Františka nemám, buď to člověk v tý hlavě má, nebo nemá. Spíš se chci s Vámi podělit o zážitky, které jsem společně s kamarády prožil v době pro někoho dávné a pro nás mladé nedávné a snad vás i rozesmát. S partou jsme chtěli jet v roce 1986 na folkový festival Svojšický slunovrat, ale osud nám tomu nepřál a tak....

Za čím jedeme?

Bylo nás 7, šťastné číslo, 7 kulí jako v Sarajevu, 7 pracovních dní apod. Nehledejme v tom nic magického, ale nějak se to sešlo. Vlastík, Hanka, David, Lucie, Milan, Pavlína a já, vytvořili jsme seskupení kluků a holek, kamarádů a sourozenců ,+ - stejně starých a vyráželi jsme společně na menší či větší vandry, říkali jsme si Červená sedma. Dokonce snad Hanka ušila červené lodičky na hlavu(kdo zná Rychlé šípy a ví co nosil na hlavě Červeňáček tak přesně tak to vypadalo), někdy jsme jeli všichni a jindy jen někdo. Ty zkušenější a co bydleli v Praze, si určitě pamatují na Country podvečery, v té době v Parku oddechu Julia Fučíka, dnes Výstaviště.

Tak zde jsem se skoro každé úterý scházeli , vymýšleli a plánovali naše akce. Nevím koho to napadlo, ale dohodli jsme se, že vyrazíme na Svojšický slunovrat. Sraz jsme si dohodli na sobotu na Masarykově nádraží a pojedeme rychlíkem do Pardubic a pak do Svojšic. V pátek jsem si zabalil za pomoci zkušenějšího bráchy "Usárnu". Kdo z mladších to nezná tak jde o druh baťohu, který se obtočí kolem sbaleného spacáku a řemínky se sepne.

V sobotu ráno jsme se všichni sešli v Dobré náladě na Masarykově nádraží až na Milana, který nikdy nechodil včas. Milan perfektní kámoš, na kterého se i dnes můžu spolehnout, si s dochvilností nedělal nikdy násílí, půl či hodinka žádný problém. Čas odjezdu vlaku se kvapem blížil a Milan nikde, tak jsem se přesunuli do vlaku s tím, že nás někde v Pardubicích dojede. Se zaklapnutím posledních dveří rychlíku,( musím podotknout, že vagony byly stejné jako dnessad)výpravčí zvednul plácačku a v tom se po prázném perónu vyřítil Milan a my jsme ho máváním a křikem navigovali do správného vagónu. Pohodlně jsme si sedli v uličce na naše baťohy, Hanka vytáhla z pouzdra kytaru a tak cesta do Pardubic za zpěvu(zpívám rád,ale spíše o samotě) dosupěli do Pardubic.

V nádražní hale a před halou byli docela slušné davy trempíků a podobných zjevů, kteří měli stejný nápad jako my a tak jsme začali pochybovat, zda jet na Svojšický slunovrat byl dobrý nápad. Po krátké poradě nad turistickou mapou, jsme se rozhodli změnit plán. Muziku jsme pustili z naších myslí a soustředili jsme se na jiný cíl. Někdo v mapě objevil někde u obce Číčová symbol zříceniny hradu, že by jsme tam mohli dojít a přespat na hradě. Tento úžasný nápad byl jednomyslně přijat a tak jsme vyrazili přes hory, Doly, lesy, meze a louky jak už to na vandrech bývá. Odhadli jsme vzdálenost pochodu asi 20 km, to je pro mladé nohy a dívčí nožky šolich. Po cestě jsme se zastavili v nějaké hospodě a zdvořile odmítli nabídku místních výrostků, výměnu našich holek za jejich děvčata.

K večeru už docela znaveni jsme konečně došli do obce Číčová, ušli jsme spíše 30 km nž odhadovaných 20km. Vytáhli jsme mapu a snažili jsme se zorientovat, kde že je ten náš cíl. Hrad kde budeme společně s bílou paní a bezhlavým rytířem nocovat. Já jsem vždy zastával názor, když nevíš, tak se zeptej domorodců. Vyhlédli jsme si manželský pár, který zaléval svoji zahrádku po celodenním sluníčku. Slušně jsme pozdravili a opáčili jsme se "Kudy se prosím Vás dostaneme na zříceninu hradu?" Chvíli bylo ticho, manželé se na sebe podívali, jako by nepochopili naší otázku. Jóó vy asi myslíte ten hrad co se před deseti lety propadl do bažinSmile. V ten moment jsme trochu ustrnuli a zeptali jsme se, zda je vsi hospoda, aby jsme doplnili tekutiny. Nejbližší hospoda byla 3 km a to už jsme odmítli po celodenním pochodu šlapat. Hodní lidé nám napumpovali vodu ze studni do našich čutor a ukázali nám louku u potoka se slovy. Tam můžete v klidu přespat, ta louka nikomu nepatří. Přesunuli jsme se na louku a konečně ze zad shodili batohy a začali shánět dříví na oheň.

V tom nejlepším u louky zastavil traktor s nějakým domorodcem a důrazně nás žádal ať opustíme jeho pozemek. My mladí a sebevědomí jsme rolníka odbyli slovy, jo takový vtipy známe, jasně strejdo apod. Domorodec s traktorem odjel a my jsme se začali vychloubat jak jsme mu to nandali a že si na nás nepřijde a pokračovali dál v přípravě ohně.

Mašinka
Mašinka  •  Foto: klana

Po chvilce se zase objevil traktor i s domorodcem a s posilou. Z traktoru společně i se strejdou vystoupil nějaký pán v montérkách a na rukávě měl pásku Pomocník VB. Pro ty mladší ročníky, byli to dobrovolníci z řad místních občanů, kteří zdarma a dobrovolně pomáhali tehdejší veřejné bezpečnosti. Neměli však bez přítomnosti příslušníka VB žádné pravomoce, ale jak se říká" aktivní blbec je horší než třídní nepřítel". Pomocník VB nás legitimoval a zapsal si naše iniciále do notýsku a prohlásil, ať opustíme soukromý pozemek. Rezignovali jsme a kdo zažil minulý režim, vím o čem hovořím. Někteří z nás byli na školách a někteří jsme měli před vojnou. S odstupem času se tomu směju jak nás legitimoval a měl ruce špinavé od zelené barvy, asi před akcí natíral plot.

Pomalinku se začalo smrákat a my jsme šli hledat místo na spaní a zamířili k nedalekému lesu. Tam snad už budeme mít klid a odpočineme si. Po cestě jsme potkali lehce opilého domorodce, který tlačil jízdní kolo a začal se zvědavě vyptávat kam že to jdeme. I přes mlžný pohled způsobený alkoholem pokukoval po našich holkách, nabízel nám ať s ním jdeme na nějaký místní ostrov, že tam můžeme dělat dvoumetrové ohně a že tam budeme mít konečně klid. Tento občan v nás nebudil důvěru a tak jsme jeho nabídku zdvořile odmítli. To už ale byla tma jak v noci a my jsme zapadli do lesa. Za svitu baterek našli rovinku na spaní, začali vybalovat spacáky a připravovat se ke spánku.

Tak konečně ležíme a hodnotíme dnešní den, pojídáme to co nám maminky přibalily do uzlíků a jsme rádi, že už je konečně klid. V tom nás z našeho ztlumeného rozhovoru(jsme přece v lese a tam se neřve) vyruší hukot vlaku a my zjišťujeme, že ležíme asi 50 metrů od železniční trati. Nekonečný nákladní vlak přejel a bylo konečně krásné ticho. V tom se ozvalo kovové řinčení, jako když spadne na zem kolo. Ten ožrala si jde pro naše holky a nás podřízne a zamorduje. Jsme ve střehu, vytahujeme naše zbraně(myslím nože), ale v tom zas ticho ukončí další nekonečný nákladní vlak. Vlak přejel a zase ten divný zvuk padajícího byciklu. To už se rozdělujeme, část nás zůstává u holek a další hrdinovéSmile jdou na průzkum. Než dojdeme k místu odkud podezřelý hluk vycházel, je tu další vlak. Vybrali jsme si opravdu Dobré a hlavně klidné místo na spaní, vlak přejel a zas ten divný zvuk. To už jsme stáli u trati a přišli jsme na to co nás vystaršilo, obyčejné návěstidlo. Projel vlak a kovové návěstidlo spadlo na polohu stůj.wink

Vrátilii jsme se ke Zbytku Červené sedmy a za občasného projíždění nákladních vlaků usnuli. V neděli jsme se probudili, něco pojedli, zabalili naše Usárny a vyrazili na vlak a hajdy domů.

Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?

Najedli jsme se z vlastních zásob a ubytovali jsme se v pod smrky na jehličí. Čaj jsme si uvařili na vařiči "karabičce"na pevném lihu viz fotogalerie.

Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?

Byl to krásný vandr na který si vzpomenu i po těch letech.

Ostatní informace

Z té doby vím kdo to je kamarád, na kterého se můžu spolehnout za každé situace a některé kamarádství přetrvalo až do dneška. Když to porovnám s dneškem, tak si beru sebou na výlety spíše více než méně a jak jsem mohl přežít několik dní jen s věcmi v Usárně, muselo se umět a hlavně úsporně zabalit. Nebyl v té době žádný IDOS ani GPS, mobily a občas jsme nezabloudili a přežili jsme. Byla to jiná doba a nejde to s tou dnešní srovnávat.

Poslední aktualizace: 29.3.2013
Retro 1986 - Jak jsme jeli a nedojeli na Svojšický slunovrat na mapě
Autor: klana
Kvalita příspěvku:
hodnotit kvalitu příspěvku | nahlásit příspěvek redakci
Sdílet s přáteli
Byl jsem zde!
Zapamatovat

Příspěvky z okolí Retro 1986 - Jak jsme jeli a nedojeli na Svojšický slunovrat

turistické rozcestí Čermná nad Orlicí - žst
turistické rozcestí Čermná nad Orlicí - žst
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází železničního nádraží v Čermné nad…
1.9km
více »
Čermná nad Orlicí - Týniště nad Orlicí
Čermná nad Orlicí - Týniště nad Orlicí
Trasa
V popisu této trasy - https://www.turistika.cz/trasy/chocen…
1.9km
více »
Smetana
Smetana
Vesnice
Smetana - malá obec mezi Chocní a Borohrádkem, která byla založena jako dominánská ves počátkem 18. století, písemně doložena je…
2.2km
více »
Plchovice
Plchovice
Vesnice
Plchovice - první písemná zmínka o obci této obci, která se nachází mezi Chocní a Borohrádkem pochází z roku 1342, kdy patřila k…
2.4km
více »
turistické rozcestí Malá Čermná
turistické rozcestí Malá Čermná
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází u hezkého starého stavení v Malé…
3.2km
více »
Čermná nad Orlicí
Čermná nad Orlicí
Vesnice
Čermná nad Orlicí - oficiální název pro „souměstí“ obcí Velká Čermná, Malá Čermná, Číčová a Korunka, které se nachází na obou…
3.4km
více »
Na Choceňsku Lesy ČR otevírají novou naučnou stezku Dívčí doly
Na Choceňsku Lesy ČR otevírají novou naučnou stezku Dívčí doly
Chodník, naučná stezka
Zcela novou, pět kilometrů dlouhou naučnou stezku nazvanou „Dívčí doly“ zítra s…
3.8km
více »
turistické rozcestí Pod Horním Jelením
turistické rozcestí Pod Horním Jelením
Rozcestí
Turistický rozcestník, který se nachází cca 500 metrů od centra Horního…
4.1km
více »
Bošín (UO)
Bošín (UO)
Vesnice
Bošín - obec cca 4 km severně od centra Chocně. V obci, o které je první písemná zmínka roku 1371 se nachází kaple svaté Filomény z…
4.2km
více »
Horní Jelení - kostel Nejsvětější Trojice
Horní Jelení - kostel Nejsvětější Trojice
Kostel
Horní Jelení - první písemná zpráva o vsi pochází z roku 1472. Nejstarší …
4.5km
více »
Dobříkov - dřevěný kostel Všech Svatých
Dobříkov - dřevěný kostel Všech Svatých
Tipy na výlet
Naším cílem, resp. zastávkou, je hezká obec Dobříkov, která se nachází cca 10 Km severně od Vysokého Mýta. Účelem zastávky je…
5.5km
více »
Dobříkov - dřevěný kostel Všech Svatých
Dobříkov - dřevěný kostel Všech Svatých
Kostel
Dobříkov - obec cca 7 km západně od Chocně, která je zmiňována v souvislosti s bývalou tvrzí před rokem 1415. Dnes obci dominuje…
5.5km
více »
Zaniklý hrad Zítkov
Soutěž 2 body
www.turistikaprozivot.cz
Zaniklý hrad Zítkov
Zřícenina
Na oválné vyvýšenině západně od Chocně, nad levým břehem Tiché Orlice a ž…
6.5km
více »
Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše se zvonicí
Veliny - dřevěný kostel sv. Mikuláše se zvonicí
Kostel
Největší dominantou a zároveň nejvýznamnější památkou Velin je roubený Ko…
7.3km
více »
Za smírčími kříži na Choceňsku a orlickou cyklostezkou
Za smírčími kříži na Choceňsku a orlickou cyklostezkou
Tipy na výlet
Jak už jsem někde určitě uvedl, smírčí kříže patří k nejzajímavěj…
7.5km
více »
MĚSTO CHOCEŇ
MĚSTO CHOCEŇ
Město
Město Choceň se rozkládá na obou březích řeky Tichá Orlice. Choceň leží…
7.5km
více »
Choceň - radnice
Choceň - radnice
Měšťanský dům
Nachází se na Tyršově náměstí v historické části města. Je zdejší…
7.6km
více »
Choceň
Choceň
Město
Choceň leží ve Východních Čechách, severovýchodně od města Vysoké Mýto. M…
7.6km
více »
Peliny - přírodní rezervace Choceň
Peliny - přírodní rezervace Choceň
Přírodní park
Přírodní park Peliny se rozkládá na východ od choceňského zámku a vytváří ideální místo pro rodinnou rekreaci místních i "přespolních". Státní…
7.9km
více »
Přírodní rezervace Peliny
Přírodní rezervace Peliny
Rezervace
Přírodní rezervace Peliny se nachází na pravém skalnatém břehu v poslední…
7.9km
více »
zavřít reklamu