Retz, město mezi vinicemi.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Vycházka - půldenní • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Dolnorakouské město Retz patří jistě k místům, které návštěvníka nezklamou. Již při pohledu do jeho historie lze vyčíst, že jeho založení nebylo náhodné. Stalo se tak na křižovatce dvou středověkých obchodních cest, kde ještě před založením města stála osada či větší ves. Městem se Retz stal v roce 1279 a v jeho dějinách jsou i černá místa. Bylo dvakrát vypáleno husity a třicetiletá válka byla další ránou, ze které se město po delší dobu vzpamatovávalo. I přes tyto události šel rozvoj města dopředu. Dnes je městem, které je obklopené vinicemi a nabízí zážitky jak z minulosti tak i ze současnosti.
Naše cesta začala v Novém Šaldorfu, odkud je to po velmi dobré silnici necelých dvanáct kilometrů. Okolí silnice se po přejetí hranice změnilo jako mávnutím kouzelného proutku. Příkopy čisté, všude vzorný pořádek. Na vinicích je znát, že je to otázka prestiže. Drobné sakrální stavby jsou všechny opraveny a tak by se dalo pokračovat do nekonečna. Máme co dohánět. Městečko je na dohled a zbývá najít místo k parkování. To se nám daří u farního kostela sv. Štěpána a můžeme jít objevovat zajímavosti města.
Za čím jedeme?
Samotný kostel je hezká barokní stavba a navíc je otevřený. V blízkém okolí kostela je pomník padlým a o něco blíže k městu budova umělecké školy. Kolem je několik, zřejmě barokních, soch. Pokračujeme Znojemskou ulicí, které vévodí Znojemská brána. Průchodem domu Verderberů se dostáváme na náměstí. Jedno z největších náměstí v zemi má plochu 1,2 ha. Mezi domy vyniká již zmíněný Verderberhaus a na opačné straně Sgraffitohaus. Ale i ostatní domy stojí za zhlédnutí. Dominantou náměstí je radnice. V dolní části je nádherný barokní sloup Nejsvětější Trojice. Jsou tu i dvě kašny, mariánský sloup a pranýř. Další naše kroky vedou ke gotickému klášternímu kostelu. Před tím je malé náměstí, z něhož vede úzká ulička k opevnění. Za můstkem přes hradební příkop se dostáváme mimo město.
Odtud nás vedou značky ulicí mezi svahem a domky. Za posledním domkem pokračujeme mezi loukami a vinicemi k větrnému mlýnu. Je údajně jediným funkčním mlýnem v zemi. V okolí je restaurace a kruhová stavba. Stezkou, kolem které jsou sousoší křížové cesty, procházíme na Kalvarii. Na vrcholu je velké sousoší z období baroka. Je odtud nádherný výhled na město a jeho okolí. Brzké jaro tu musí být nádherné. Loučky s odkvetlými konikleci jsou toho dokladem. Vracíme se stejnou cestou k městu. Pokračujeme kolem hradního příkopu k dominikánskému klášteru. Tady je opevnění poměrně zachovalé. Kromě kulaté bašty se nad příkopem vypínají další vysoké hradební zdi. V jižní části města je zámek Gatterburg a od něho procházíme uličkami na náměstí. Zbývá, jak se říká, třešnička na dortu. Tou je výstup na radniční věž. Rozhled z věže potvrzuje, že kolem města jsou většinou vinice. Pohled na město a jeho okolí za zdolání věže jistě stojí.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Naším domovem se na několik dní stal penzion U tří jasanů v Novém Šaldorfu, kde jsme se i stravovali. V Retzu jsme si ale zašli na dobrou kávu v dolní části náměstí s moravskou obsluhou.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Retz je velmi hezké město a o jeho okolí to platí také. Pořádek je v Rakousku samozřejmostí. I přes časné jaro to na zahrádkách kvetlo. Nám se tenhle výlet moc líbil.
Ostatní informace
Chození se vešlo do čtyř kilometrů s mírným stoupáním ke mlýnu. Vstupné na věž je 1 euro a platí se do automatu u vchodu. Kromě již zmíněného parkoviště je ve městě více možností parkovat bez placení.