Roháčská a Smutná dolina + Roháčské plesa - po naučné stezce.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Celodenní výlet • Na hory
Kam a jak jedeme?
Jedeme do centra Západních Tater, do Roháčské doliny do osady Zverovka. Ze Zuberce, největšího turistického centra této oblasti (asi 11km) je zde časté, pravidelné autobusové spojení (výstupní zastávka: "Rozcestie k Tatliakovej chate"). Více viz: http://www.zuberec.sk/info.php?str=36
Jedeme li autem zaparkujeme buď na Zverovke, nebo můžeme zajet ještě asi o 1,5 km dále na parkoviště v Roháčské dolině, jak jsme to udělali my, a celou tůru si tím o 3 km a půl hodiny zkrátit.
Za čím jedeme?
Jedeme a jdeme za unikátími scenériemi Roháčské doliny a jejím závěrem - Spálénou dolinou. potrženou krásou čtyř Roháských ples, pestrou flotou a faunou. Všemi těmito krásami budeme provedeni naučnou stezkou s deseti zastaveními, na kterých dovíme o všech zajímavostech ještě mnohem více a podrobněji.
Ve fotogalerii jsou fotky z této trasy, jak jsme ji prošli 27.7.2008.
Popis Pěší trasy:
Po asfaltové cestě a po červené TZ budeme vystupovat Roháčskou dolinou, která je druhou nejdelší dolinou tohoto pohoří. Od Zverovky po Tatliakovo pleso měří 5 km. Jejím přirozeným pokračováním je Smutná dolina. V době největšího zalednění ze ležel ledovec který byl více než 12 km dlouhý a asi 200 m silný (sahal až k Brestové u Zuberce). V období posledního zalednění byl dlouhý asi 9 km. Byl to neobjemnější ledovec Záp. Tater a patřil mezi největší ledovce celých Tater. Pozoruhodnost roháčského ledovce byla v tom, že měl velmi pravidelný tvar ( k hlavnímu splazu se z obou stran hustě připojovaly boční splazy. Ledovcová činnost zanechala vdolině velmi mnoho stop.
Dolinou jdeme k bývalé Tatliakovej chatě, kde dojdeme asi za 1 a ½ hodiny. Uprostřed doliny ještě mineme rozcestí Adamcuľa (s modrou TZ, po které se budeme vracet). U Tatliakovej chaty - bývalé chaty (vyhořela v roce 1963), kde je dnes sezónně otevřen bufet, se můžeme občerstvit a odskočit se podívat na hladinu uměle vytvořeného Tatliakova plesa. Tady začíná naučný chodník Roháčské plesá. Pokračujeme po zelené značce dále do Smutné doliny.Tady také vstupujeme do Národní přírodní rezervace Roháčske plesá, Rezervace chrání ledovcový amfiteátr v Smutné dolině spolu se čtyřmi plesy. Celé území je jedinečným příkladem glaciálně modelovaného terénu, předmětem ochrany je i vzácné rostlinstvo.
My jsme zatím však teprve ohromeni krásou Smutné doliny. Smutnou dolinou tu vede ještě i modrá značka, která směřuje do Smutného sedla. Procházíme porosty kosodřeviny na rozcestí. Tady stojíme uprostřed obrovského ledovcového karu. Ledovce zde vytvořily rozrušením hřebenů mezi jednotlivými dílčími kary ledovcový amfiteátr (mohutný přírodní oblouk) pod Roháči rozprostírající do Rákoně přes Volovec, Ostrý Roháč, Plačlivé po Tri kopy. Ledovci vymodelované tvary povrchu od poledové doby až do současnosti dále tvarovala především erozní činnost tekoucí vody a zvětrávání povrchu. Ostře vymodelovaný skalnatý reliéf se rozpadal do sutinových kuželů, balvanových moří a proudů. Ledovcový reliéf se zde nachází v nadmořských výškách o 300 až 400 m nižších něž ve Vysokých Tatrách.
Zde se zelená značka odpoutává od modré TZ a pokračuje vpravo k serozápadu. Stoupáme do ledovcového kotle s Roháčskými plesy. Tyto plesa zde vznikly v oblasti nejrozsáhlejšího a nejdelšího zalednění. Plesa nemají vlastí jména, podle vžité trdice se označují čísly. Všechny se nacházejí v kotlech vyhloubených ledovcem. Tři dolní jsou z časti zahrazené zbytky morén, čtvrté (horní) pleso je čistě vyhloubeno ledovcem a jediné je odvodňováno do Spálené doliny. Nejdříve se dostáváme k nejnižšímu (Prvnímu či Dolnému) z nich, jehož hladina leží ve výšce 1 563 m. Rozloha tohoto plesa činí 2,22 hektaru (hloubka 6,5 m). Na severním okraji tohoto plesa vpravo od chodníku se nachází malá bouda. Toto je ohlašovna horské služby; otevřená je však jen ve vyhrazené časy během hlavní turistické sezóny. Nad plesem se tyčí mohutné skalní štíty se strmými stěnami - Plačlivé a Tri kopy, Ostrý Roháč a za zády Volovec. Odtud znovu stoupáme a dostáváme se ke Druhému a Třetímu Roháčskému plesu. Jejich hladiny leží v bezprostřední blízkosti v nadmořské výšce 1 650 a 1 653 metrů. Odděluje je jen morénová hráz Třetího plesa. Jejich plocha je již však výrazně menší - 0,28 a 0,61 hektaru (hloubky: 1,3 a 3,7 m) . Od Třetího plesa začneme poněkud výrazněj stopat k nejvýše položenému plesu - Čtvrtému Roháčskému (také zvané Horné Roháčské) - nachází se ve výšce 1 718 m a má plochu 1,45 hektaru a hloubku 8,1 metru. Je tedy nejhlubším z Roháčských ples. Leží pod stmýmy stěnami Troch kóp. Na úbočí hory pozorujeme kamzíky.
Od Čtvrtého Roháčského plesa vede strmý sestup v suťovým polem a kosodřevinou na rozcestí s modrou TZ do Spáléné doliny. Dále budeme sestupovat právě po modré TZ zhruba k severu k rozcestí se žlutou značkou. To se již nacházíme ve Spálené dolině, v jejímž závěru se leží známé Baníkovské sedlo. Sestupujeme po modré a žluté TZ. Asi za půl hodiny přicházíme k nádhernému Roháčskému vodopádu. Ten je ale bohužel tak trochu ztracen v lese a je problém najít vhodný úhel k jeho fotografování. Z chodníku k němu musíme odbočit po asi 200 m dlouhé odbočce. Je to 23 m vysoký vodopád na prahu Spálené doliny, a na přítoku Roháčského potoka. Nevyšší a nejvodnatější vodopád Západních Tater. Vznikl v dobách posledního zalednění před 8000 až 10000 roky. Ledovec Spálené doliny v těchto místech končil. Úlomky skal vzniklé zvětrávaním svahů okolo ledovce, jako i vlastni erozní činností ledovce, byly ledovcem zanášeny do těchto míst kde ledovec roztával. Velikostně neroztříděné skalní bloky, kameny, hrubší i jemnější štěrk se zde ukládaly. Takovéto nánosy v podobě mohutných valů nazýváme "morény". Právě přepadem přes takovouto morénu vznikl Rohačský vodopád.
Od vodopádu pak ještě sestoupíme na červenou značku na rozcestí Adamcuľa v Roháčské dolině. Dále nás už dobře známá cesta dovede po necelé hodině nazpátek na parkoviště v Roháčské dolině, nebo až na Zverovku.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Ubytování je možné na Zverovke nebo v Zuberci, kde je mnoho ubytovacích možností. Více viz: http://www.zuberec.sk/
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Obří ledovcem vytvořený amfieátr ve Smutné dolině orámovaný vrcholy Roháčů je něco impozantního. Překrásná jsou Roháčské plesá i Roháčský vodopád.
Ostatní informace
- Obtížnost: lehká túra
- Délka túry: pomalým tempem asi 5 hodin
- Celkové převýšení: výstup i sestup 700 m
Cena parkoviště v Roháčské dolině byla 100,-Ks na den (v r.2008). Trasa od Tatliakovej chaty přes Smutnú dolinu, Roháčské plesá a sestup do Spálenej doliny je přístupná jen v období od 16.června do 31. října. Mimo toto odobí je, z důvodů ochrany v ostaních měsících roku uzavřena.