Kam a jak jedeme?
Vracíme se z
dovolené v Drnholci. Do večera je času dost a na trase u
Písku máme ještě jednu rozhlednu. Tak to tam musíme zajít.
Za čím jedeme?
Rozhledna Jarník je na stejnojmenném vrchu (606 m n.m.) v Píseckých horách zhruba 2 km na východ od
Písku. O postavení rozhledny v těchto místech se uvažovalo již koncem 18. století, ale k jejímu vybudování nedošlo. R. 1902 toto místo vytypoval písecký Klub českých turistů, jenže kvůli zdejšímu lesu by rozhledna musela být vysoká alespoň 28 metrů. To však bylo nad jejich finanční možnosti. Nakonec nedaleko postavili spolu s městskou radou jednoduchou dřevěnou protipožární věž, kterou v letech 1904 - 1918 turisté využívali i k vyhlídkám do okolí. Až r. 1997 zde mobilní operátor spolu s městem vybudovali 59,4 metrů vysoký vysílač, který slouží i jako rozhledna. Vyhlídková plošina je ve výšce 34,6 metrů a vede na ni 182 schodů, resp. 2 x 182 schodů. Schodiště jsou poměrně úzká, jsou zde tedy dvě – jedno slouží pro výstup a druhé pro sestup. Od r. 2007 jsou na vyhlídkové plošině umístěné informační tabule, aby každý věděl, co v dálce může vidět. Z rozhledny je kruhový výhled, jsou vidět Písecké
Hory, Brdy, Novohradské hory, Blanský les i šumavský Boubín, Plesná, za dobré viditelnosti i Českomoravská vrchovina a Středočeská pahorkatina. Rozhledna je od května do listopadu otevřena denně, přístup na ní je zdarma. Od prosince do dubna je otevřena pouze o víkendech a svátcích.
Přes rozhlednu vede od parkoviště U Vodáka
modrá turistická trasa (1,7 km). která pokračuje okolo turistické
chaty V Živci (0,8 km) až k Vltavě k hradišti Chřestovice (10 km). Tato trasa se křižuje s řadou cyklotras, takže je možné si cestu přizpůsobit svým možnostem. Z chaty V Živci je možné se vrátit na parkoviště U Vodáka po červené (1,5 km). Tuto trasu jsme zvolili i my. Navíc byla i velice zajímavá.
Hned z parkoviště U Vodáka vede souběžně s modrou turistickou trasou
naučná stezka Od Ptáčkovny k Živci. Na parkovišti je 8. zastavení, na vyhlídce píseckých lesníků 7., na rozhledně 6. a u chaty V Živci 5. zastavení a možnost občerstvení. Celá tato naučná stezka měří 6,5 km. Začíná u motelu Na Ptáčkovně na hlavní silnici z
Písku do Tábora a končí u Lesního hřbitova. Hřbitov se nechá obejít, dojde se na naučnou stezku a po ní se nechá vrátit zpět na start. Na této NS je celkem 10 zastavení vede po svazích Píseckých hor. Na našem úseku nás cesta zavedla k oboře s muflony a ke středověkým sejpům po rýžování zlata. Na ostatních místech vede okolo historických lomů na vápenec i moderního kamenolomu.
Z parkoviště U Vodáka k vyhlídce píseckých lesníků vede ještě Cesta bolestných kamenů. Je to něco jako křížová cesta moderního člověka. Na 1,5 km je 14 zastavení, tj. 14 velkých kamenů, ke kterým je připevněna kovová obruč s názvem bolesti a čočka rubínového skla, která symbolizuje kapku krve. Kameny pochází z píseckého kamenolomu, jsou tvarově i barevně výjimečné a váží 5 – 7 tun.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
My jsme se zastavili na pivo v chatě V Živci, kde točili Bernarda a kde je i možnost příjemného venkovního posezení. Určitě je možno tam dát i něco k snědku.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Viděli jsme již hezčí rozhledny. Tyto rozhledny vestavěné do telekomunikačních věží zas až tak krásné zpravidla nejsou. Tato je zvláštní tím dvojitým schodištěm. Tím, že je však rozhledna vysoká, je z ní vidět daleko a to je u rozhledny asi to nejdůležitější. navíc obě stezky, které jsme cestou prošli, jsou hezky udělané a zajímavé.
Ostatní informace
V této oblasti je možno projít si
naučnou stezku Od Ptáčkovny k Caisům, která začíná také u motelu Na Ptáčkovně na hlavní silnici z
Písku do Tábora, vede však na opačnou stranu do údolí řeky Otavy. Okruh měří 10 km, nechá se prodloužit na 12 km a je na ní 10 zastavení, kde se seznámíte se zdejšími zajímavostmi a historií těžby zlata. Cestou míjíte místa se zajímavými výhledy, jdete kolem památníku za zrušení roboty, okolo bývalých zlatodolů a procházíte hradištěm z doby bronzové.
V přírodním parku Písecké hory najdete ještě 18 km dlouhý Velký okruh píseckými lesy, 850 metrů dlouhou naučnou stezku Lesní dřeviny, 6,5 km dlouhou naučnou stezku Cestu drahokamů, 1,4 km dlouhou naučnou stezku Lesní porosty a 400 metrů dlouhou naučnou stezku Zlatodoly. Přes tento přírodní park vede i řada cyklotras. Nudit se tady tedy určitě nebudete.
Poslední aktualizace: 20.5.2018
Rozhledna Jarník u Písku, naučná stezka Od Ptáčkovny k Živci a Cesta bolestných kamenů na mapě
Kvalita příspěvku:
Diskuse a komentáře k Rozhledna Jarník u Písku, naučná stezka Od Ptáčkovny k Živci a Cesta bolestných kamenů
Žádné příspěvky v diskusi, buďte první!