Jablonec nad Nisou je druhé největší město Libereckého kraje a rozkládá se na úpatí Jizerských hor. První zmínka o původně hornické osadě, z níž později vznikl Jablonec, je z roku 1356. Rozvoj Jablonce je spojen se sklářstvím a bižuterií. Oblíbenou destinací je Jablonec především pro vyznavače zimních sportů díky nedalekým lyžařským areálům: Ski areál Bedřichov, Ski areál Kořenov, Ski areál Desná, Ski areál Tanvaldský Špičák
Pár dnů jsme spali v Albrechticích v Jizerských horách, snad týden jsme se toulali po horách, udělali různé tůry, navštívili i několik rozhleden. Nyní nám zbývá ještě pár rozhleden na Jablonecku a pak už tyto krásné hory musíme opustit. Dnešní den začínáme návštěvou této rozhledny.
Za čím jedeme?
Obec se nachází na jih od hlavní silnice z Tanvaldu (8 km) do Jablonce nad Nisou (4 km), do Smržovky je to 3 km na východ. Z Jablonce sem dokonce zajíždí i autobusy městské dopravy.
Ještě v pol. 16. století bylo toto území zalesněné. V této době obec pravděpodobně založili protestanti ze Saska, založili zde zemědělskou usedlost a později si zde zřídili i modlitebnu. Ta však byla během třicetileté války zničena.
První písemná zmínka o obci Neissedorf (Vesnice Nisy) byla nalezena v urbáři semilského panství z r. 1634. Postupně zde vzniklo několik osad, až r. 1876 se spojily do dnešní Nové Vsi nad Nisou, kam patří i jižněji položená Černá Studnice. V době vzniku této osady vedla přes Černostudniční hřeben cesta do Turnova. Nejstarším domem byl hostinec, okolo kterého osada vznikla. Až do 90. let 19. století tudy jezdili formani. Denně se zde zastavilo kolem 25 povozů, byly zde 3 kovárny a každý sedlák choval koně pro přípřeže. Po 2. světové válce došlo v obci k úpadku dopravy, obchodu i společenského života. Ani dnes není obec centrem turistického ruchu.
Snad, aby do obce přilákali turisty, byla na návrší Jizerka na sever od obce postavena rozhledna. Je součástí vysílače mobilního operátora T-Mobile, kdy po dohodě s obcí byla tato 35 metrů vysoká věž rozšířena o schodiště se 126 stupni a s vyhlídkovým ochozem ve výšce 24 metrů. Spodní část věže do výše 9 metrů je obložena kamenem, kovová konstrukce měla být obložena dřevem, ale k tomu už nedošlo. Název Nisanka byl odvozen od nedalekého pramene řeky Nisy. Slavnostní otevření bylo 5. května 2007. Provozuje ji OÚ Nová Ves nad Nisou. Je z ní vidět hlavně Jablonec nad Nisou, Jizerské hory a Krkonoše.
Když je rozhledna přístupná veřejnosti, je možno si menší občerstvení koupit v pokladně rozhledny. Tam jsou k dostání i turistické a upomínkové předměty. Jen kousek pod rozhlednou je penzion Jizerka. Byl postaven r. 1924 na pustém návrší jako zemědělská usedlost. Již o tři roky později v něm nový majitel zřídil hostinec. Okolo vedla oblíbená výletní trasa. Po r. 1948 sloužil k podnikové rekreaci. Jako penzion Jizerka slouží turistům od r. 2000. Dnes je tam tedy možnost objednat si ubytování (https://www.pensionjizerka.eu/). Pro veřejnost pravděpodobně nevaří.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Výhledy z rozhledny i její okolí je skutečně hezké. Zajímavá je i její stavba. Jen mi nahoře chyběli informace o tom, co je z vrcholu vidět.
Ostatní informace
Téměř až k rozhledně se nechá zajet autem. My jsme jeli z Nové Vsi. Za posledními domky vpravo odbočovala červená turistická trasa (vede od rozhledny Černá Studnice – 3 km) a z ní vpravo vede pěšina vzhůru k rozhledně. Tuto trasu jsme zvolili my. Po červené dál bychom se dostali po 4 km k rozhledně Bramberk, ale tam všude jsme už byli.
Další možnost byla po silnici ještě kousek popojet, o chvilku později odbočit vpravo a držet se přímého směru. Na křižovatce se pak vydat vpravo po zelené – dojede se až k penzionu. Tato zelená trasa vede od vlakové stanice Jablonecké Paseky (2 km) do Smržovky na náměstí (3,5 km), kde staví autobus a o kousek dál staví i vlak.