Rozhledna Špulka v Benešovské pahorkatině.
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Vycházka - půldenní • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Dalo by se říci, že na začátku bylo tak trochu bezcílné toulání SV částí Benešovské pahorkatiny. Ta je součástí Středočeské pahorkatiny, která patří k nejrozsáhlejším celkům v celé zemi. Její rozloha je 2410 km2 a nejvyšším vrcholem je hora Stráž ( 638 m.n.m.). Ta se nachází v její jižní části, nedaleko Bělčic. My jsme se ale ocitli na opačné straně pohoří, v městečku Divišově. V této chvíli jsme o výše jmenované rozhledně neměli ještě ani potuchy. Z Divišova jedeme po silnici č. 111 k západu a nedaleko vísky Lbosín nacházíme po pravé straně malé dosti, obsazené parkoviště. Tak tady zřejmě něco bude. Zastavujeme pod kvetoucí třešní a na nedaleké směrové tabulce se dozvídáme o rozhledně Špulce. Od příchozích víme, že rozhledna je odtud vzdálená jen 1 kilometr. Navíc nám přeje i počasí a tak nás čeká hezká vycházka.
Za čím jedeme?
Rozhledna Špulka se stavěla mezi roky 2013 až 2014. Od položení základního kamene 27. dubna 2013, byla rozhledna pro veřejnost otevřena 26. dubna 2014. Stojí na vrcholu kopce Březáku ( 533 m.n.m.). K její stavbě bylo použito smrkové a modřínové dřevo a kovová konstrukce. Uvádí se, že do projektu bylo zapojeno 21 obcí z mikroregionu CHOPOS. Na vyhlídku ve výšce 30 metrů se musí vystoupat po 151 schodu. Z nedalekého Lbosína prochází naučná stezka, na které se podílely děti z pěti okolních škol. Na vrcholu Březáku také končí Ptačí stezka s deseti ptačími pozorovatelnami, které seznamují s ptactvem žijícím v této lokalitě.
Od parkoviště vycházíme hezkou polní cestou mezi poli a loukami. Již z těchto míst se nám otevírají pohledy k jihu. Přibližně ve třetině cesty se objevuje nad lesem vrchol rozhledny. K cestě se připojuje stezka z Lbosína a poté již vstupujeme do lesa. Po krátkém stoupání se mezi stromy objevuje náš cíl. V přízemí rozhledny jsou rozmístěny panely, na kterých se seznamujeme jak s historií tak i o současném dění v okolních obcích. Informace jsou natolik zajímavé, že za přečtení stojí. Následně zdoláváme schody rozhledny a i přes horší viditelnost se nám otevírá nádherný výhled do všech světových stran. Popsat všechno viděné by zabralo hodně místa. Na JV je vidět Blaník a dále k jihu jeden kopeček za druhým. To platí i o všech dalších směrech. Ještěd a Krkonoše popsané na tabulkách jsme sice neviděli, ale vyloučit to nelze. Sestupujeme z rozhledny, seznamujeme se se strážcem objektu Špulíkem a stejnou cestou se vracíme. Zastavujeme se ještě u tůně Brčálník a náš krátký výlet je skoro u konce.
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
Bydleli jsme v hotelu Sázavský ostrov v Sázavě, kde jsme se i stravovali. Na oběd jsme zašli v Divišově do restaurace na náměstí. Vaří se tady dobře a obsluha se také snažila.
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
Poznat neznámé místo je vždy hezkým a zajímavým zážitkem. Rozhledna se určitě povedla a pokud tudy ještě někdy pojedeme, jistě se zastavíme. Nám se tady moc líbilo.
Ostatní informace
Rozhledna je otevřena celoročně. Od dubna do října je otevřen i stánek s občerstvením u rozhledny. Vstupné je dobrovolné a platí se do kasičky u vstupu na schody. Celá cesta tam i zpět je něco kolem dvou kilometrů a je to spíše příjemná procházka. Parkoviště tu jsou dvě A u silnice a B ve vísce Lbosín. Parkování je zdarma.