rozmanitost ŽELEZNÝCH HOR
Tipy na výlet • Rodina s dětmi • Romantika • Pro zdatnější • Celodenní výlet • Putování (více dnů) • Za kulturou • Do přírody
Kam a jak jedeme?
Podíváme se do oblasti sice né tak turisticky frekventované,ale zato vděčné.V železných horách najdeme pro každého milovníka cestování něco-divokou přírodu,skanzeny,hrady,zříceniny,krásná rozhledová místa nebo místa k poklidné rekreaci na samotě či u vody.
Železné hory tvoří severozápadní výběžek Českomoravské vrchoviny. Na severu se pozvolna sklánějí k Polabské nížině, na jihozápadě se výrazným hřebenem, který kopíruje tok malebné řeky Doubravy, zvedají nad Čáslavskou kotlinu. Nadmořská výška tohoto hřebene se od Týnce nad Labem postupně zvyšuje až k nejvyššímu vrcholu-Vestec (668 m n. m.) u Libice nad Doubravou.
Nejdůležitějším vodním tokem pohoří je řeka Chrudimka dlouhá asi 108 km, s povodím 873 km2.
Hlavní hřbet Železných hor kopíruje řeka Doubrava
V roce 1991 byla vyhlášena téměř polovina Železných hor za Chráněnou krajinnou oblast .Rozloha CHKO Železné hory je 284 km2.
Výpravu do Železných Hor můžeme uskutečnit různými způsoby.Vydat se autem křížem krážem,na kole po cyklotrasách,jejihž síť je poměrně hustá a nebo pro zdatnější zvolit pěší tůru na více dní.
Ať už se rozhodneme pro cokoliv,začít můžeme na proslaveném skanzenu VESELÝ KOPEC nedaleko města Hlinska.Typická ukázka lidového stavitelství z oblasti českomoravského pomezí a Železných hor. Jednotlivé zemědělské usedlosti jsou volně rozptýleny v původním krajinném prostředí a dokládají způsob života a hospodaření drobných rolníků od poloviny 19. století do poloviny 20. století. Lidové technické památky na vodní pohon tvoří ojedinělý soubor.
Nedaleké vesnice Svobodné Hamry a Možděnice nabízí také roubené chalupy,které jsou zpřístupněny jako muzea.
V místním okolí je také hojně navštěvovaná rozhledna u vsi Zubří.Všechny zmíněná místa spojuje cyklotrasa i turistická stezka.Pokud bychom se vydali po jedné znich a to po zelené trase od rozhledny Zubří,která míří do vesnice Horní Bradlo,budeme procházet zajímavou přírodní rezervací POLOM.Lesní přírodní rezervace je ukázkou původního pralesního charakteru lesa v Železných horách. Rezervaci tvoří Malý Polom (2,27 ha) a Velký Polom (15,56 ha). V pralesní části jsou zachovány jedlové bučiny s javorem a smrkem. V pralese se vyskytuje mnoho vzácných druhů hub, rostlin i živočichů.Na kraj rezervace se dostaneme i autem z Horního Bradla silničkou na Malou Střítež a odtud pěšky po zelené cca 1km.
Vesnice Horní Bradlo se právem nazývá křižovatkou Železných Hor.Silnice i turistické trasy odtud směřují do všech koutů oblasti.Ve vesnici za zmínku stojí určitě kaple Panny Marie shrobkou rodiny Rüklových nebo památný strom-mohutná lípa, jejíž stáří se odhaduje na 800 let. Kmen měří vobvodu 802 cm a asi 2 metry nad zemí je rozdělen na dva mohutné kmeny, které jsou v koruně staženy lany.
Kousek od Bradla bychom na zelené turistické značce narazily na další rezervaci-Vršovská olšina. Vyskytují se vní ohrožené druhy rostlin - bledule jarní, prvosenka vyšší, lýkovec jedovatý a česnek medvědí. Na jaře tu rozkvétají miliony sněhobílých květů bledulí.
Severně od Horního Bradla máme městečko Nasavrky,pyšnící se hlavně zámkem ve kterém je zajímavé Keltské muzeum.Nově založenou tradicí jsou oslavy keltských svátků navazujících na historii pradávného keltského osídlení v nedalekém oppidu Hradiště u Českých Lhotic.Okolí je také vynikájíci pro pěší turistiku. Naučné stezky "Krajem Chrudimky" a "Keltská stezka"vedou kaňonovitým údolím řeky Chrudimky, přírodní rezervací Krkanka a Strádovské Peklo, na valy keltského oppida, k nově postavené rozhledně Boiika u obce České Lhotice.Ona první rezervace Krkanka začíná u údolní nádrže Křižanovice,která pro svoji romantickou údolní polohu určitě stojí za návštěvu.Odtud se silnicí dá dojet až do města Chrudim a nebo do města Heřmanův Městec, u kterého je také několik turistických lákadel.Za zmínku stojí alespoň rezervace Raškovické lomy,kudy prochází naučná stezka,zakončená u rozhledny Barborka,kde se dá také tábořit a občerstvit.Odtud už je to co bys kamenem dohodil k pěkné zřícenině Svojšice.
Z Heřmanova Městce se přes celé Železné Hory,silnicí a nebo po zelené turistické značce,vypravíme na romnatickou zříceninu LICHNICE,mohutný skalnatý ostroh, nacházející se asi 15 kilometrů východně od Čáslavi poskytl svou výhodnou polohu se strmými srázy opevněnému hradišti již někdy v druhé polovině 12. století. Na stejném místě vznikl později kamenný hrad, nazývaný nejdříve Lichtemburk a až později Lichnice.Nesmím,ale opomenout,že pokud bychom jeli autem z Heřmanova Městce směr Lichnice,nemineme masivní a vskutku rozsáhle lomy u obce Prachovice.Pohled doslova dechberoucí!!
Z Lichnice už to není daleko na rekreační oblast SEČ s romantickou hradní zříceninou OHEB.Pokud vyšplaháme na strmé skály se zbytky hradu Oheb,naskytně se nám úžasný pohled na přehradu a okolní lesy a že to je vskutku pořádná porce romantiky!!
Na závěr našeho putování se zastavíme u nejdivočejší části Železných Hor,v místě kde řeka Doubrava vstupuje do Chko a vytváří na svém horním toku východně od Chotěboře pěkné skalnaté údolí. Údolí je od roku1986 chráněno jako přírodní rezervace-ÚDOLÍ DOUBRAVY.Skalami sevřené údolí řeky Doubravy začíná u obce Bílek. Doposud klidný, meandrující tok řeky se zde zařezává do ortorul a spadá v následujícím úseku četnými prahy i vodopády až k obci Sokolovec. V horní části tohoto údolí - na úseku 1340 m překonává řeka výškový rozdíl 55 metrů. Skalní výchozy v této části toku Doubravy je možno nalézt zejména na pravém břehu řeky (v souvislosti s ukloněním ploch foliace krystalických břidlic), zatímco na levém břehu jsou častější pozvolné stupňovité skalky.Nad údolím na strmém skalisku stával kdysi hrad Sokolovec.Dnes jsou jeho zbytky přístupny po skalách za pomoci žebříků a ocelových lan.
Jak sami poznáte,nespoutanost,rozmanitost a velké množství turistických cílů za výpravu do Železných Hor určitě stojí!!
Za čím jedeme?
PŘÍRODNÍ SKVOSTY,KULTURNÍ PAMÁTKY,HISTORIE KELTŮ,SKANZENY,RELAXACE,
Jak a kde jsme se najedli a ubytovali?
vřele doporučuji tradiční penzion JONÁŠ nedaleko skanzenu Veselý Kopec.
ODKAZ-
http://www.penzion-jonas.com/poslouchejte.htm
Co se nám nejvíce líbilo a co naopak ne?
LÍBILO SE-
divoké Údolí Doubravy
kelstká stezka u Nasavrk
tradiční řemesla ve skanzenu Veselý Kopec
pohled na přehradu SEČ ze zříceniny Oheb
NELÍBILO SE-problémové parkování pod hradem Oheb
Ostatní informace
ZAJÍMAVÉ ODKAZY-